Domů nepůjdeme, nemáme co ztratit, zní na makedonské hranici

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
26. 8. 2015 11:43
Běženci využívají čím dál častěji cestu do EU přes Balkán. Policejní zásahy je neděsí. "Jsme na to zvyklí," říkají. "V Sýrii jsou opravdové bomby, tohle je jen pro děti."
Po zásahu policie musel běžencům asistovat Červený kříž.
Po zásahu policie musel běžencům asistovat Červený kříž. | Foto: Reuters

Skopje - Balkánská Makedonie zažívá chaos, jaký nepamatuje. A který - navzdory krátkodobému uzavření hranic - hned tak neskončí.

Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky překročilo jen během neděle a pondělí makedonskou hraniční čáru téměř 2000 běženců. Odhady OSN hovoří o tom, že v následujících měsících jich touto zemí projdou až 3000 denně.

"V Sýrii jsme ztratili všechno, musíte nám pomoci ukončit tu válku. Jakmile skončí, vracím se zpátky. Do Evropy přicházím nerad,” cituje jednoho ze syrských uprchlíků deník The Independent.

Deset tisíc Syřanů, Afghánců a Iráčanů prchajících před Islámským státem se během několika minulých dnů pokusila přejít z Řecka přes Makedonii a Srbsko a dále na sever do Evropské unie.

Po uzavření hranic, ke kterému vláda ve Skopje přistoupila minulý čtvrtek, se makedonská policie snažila uprchlíky odrazit dokonce pomocí omračujících granátů. Několik lidí bylo zraněno, davy se však nepodařilo dostat pod kontrolu.

"Ti lidé nemají srdce, naše tragédie je vůbec nezajímá,” řekl britskému deníku The Independent otec syrské rodiny, která byla nucena strávit chladnou noc mezi ostnatými dráty i s malým dítětem.

"Chceme jen projít. Ať alespoň pustí nemocné, nebo rodiče s dětmi. Jsme přece lidé, ne zvířata. To jsme utekli před smrtí, abychom zemřeli tady na hranicích po zásahu policie? Nebo na podchlazení?" cituje jiného Syřana zpravodajský server katarské televize Al-Džazíra.

Ženy s dětmi se neměly kde schovat před nepříznivým počasím.
Ženy s dětmi se neměly kde schovat před nepříznivým počasím. | Foto: Reuters

"Je snad naší chybou, že je v naší zemi válka? Tohle přece není fér. Nejsme pro ně nic, ani naše pasy nic neznamenají. Představte si sebe na našem místě. Neudělali byste to samé pro svoje děti?” ptali se zoufalí lidé uvěznění na hranici.

Nemáme co ztratit, nikdy to nevzdáme

Hranice se opět otevřely až v neděli. Bezpečnostní složky propouštěly vybrané skupinky postupně, například těhotné ženy nebo rodiny s dětmi.

Vyčerpaní běženci teď pokračují přes Balkán dále do Evropy. Ve většině případů pěšky, bez jakéhokoliv majetku, zásob jídla nebo pitné vody, stejně tak jako překonali Turecko a Řecko.

Foto: Reuters

Policejní zásahy na hranicích, při nichž byly použity omračující granáty a za které makedonskou vládu kritizují lidskoprávní organizace, jako například Human Rights Watch, prožívají různě.

"Jsme na to zvyklí," komentoval použití granátů Faváz ze Sýrie. "V Sýrii jsou opravdové bomby, tohle je jen pro děti. V Sýrii vidíte, jak se bomby blíží a čtyřpatrové domy odletí před vašimi zraky do povětří.”

Přesto je jejich odhodlání, se kterým proráží odpor na evropských hranicích, pro některé představitele státní moci stále překvapivé. "Jednou se mě jeden policista zeptal, co budu dělat, když mě přes hranici nepustí. Řekl jsem mu, že nikdy neodejdu, protože nemám co ztratit. Jestli mě chtějí zabít, ať mě zabijí na místě. Jsem původem Palestinec žijící v Sýrii, jsem běžencem kdekoliv, kam přijdu,” vysvětluje Faváz.

Zoufalé lidi nezastaví ani ostnatý drát.
Zoufalé lidi nezastaví ani ostnatý drát. | Foto: Reuters

Jeho kolega jménem Rami přitakává. "Místní úřady si asi neuvědomují, že tito lidé jsou silnější, než si vůbec dovedou představit. Vždyť jaké možnosti mám v Sýrii? Nejsme tady na dovolené. Všichni máme vysokoškolské tituly, jen potřebujeme do země, která je přijímá.”

Po překročení makedonských hranic míří naprostá větši na z nich do Srbska a z něj do Maďarska, jež je nejbližší členskou zemí Evropské unie, kde narazí na další těžko překonatelnou hranici obestavěnou vysokým plotem.

Mnoho z nich by ale rádo pokračovalo až do Německa, nebo třeba Švédska.

Lidé čekají v novém registračním centru, které vzniklo v blízkosti makedonské obce Gevgelija.
Lidé čekají v novém registračním centru, které vzniklo v blízkosti makedonské obce Gevgelija. | Foto: Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová proto vyzvala maďarskou vládu, aby přijala svou část odpovědnosti za žadatele o azyl, a ulevila tak balkánským zemím, které přistěhovalecká vlna těžce zasáhla.

Spolu s francouzským prezidentem Francoisem Hollandempak plánují vytvořit návrh bližší spolupráce při řešení uprchlické a bezpečnostní krize v Řecku a na Balkáně. Jeho součástí by mohlo být vybudování několika nových registračních center v Řecku a Itálii.

Až dva tisíce migrantů denně opět volně přechází z Řecka do Makedonie poté, co makedonské bezpečnostní složky o víkendu vzdaly pokus zabránit uprchlíkům ve vstupu do země. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy