Vrah z domovní schůze byl sportovní střelec

Zahraničí Zahraničí
21. 8. 2013 12:14
Jedenasedmdesátiletého muže vyloučili ze shromáždění vlastníků, začal střílet.
Foto: Aktuálně.cz

Dossenheim - Německý Dossenheim, město nedaleko Heidelbergu, se vzpamatovává z šoku, jaký ještě nezažil.

V úterý večer tu sedmdesátiletý muž zastřelil dva lidi a dalších pět zranil. Jedna žena utrpěla zranění těžké, podle lékařů je ale už mimo ohrožení života.

Vyšetřování ukázalo, že vrah byl sportovním střelcem.

"Byl to strašný případ, kterého se účastnil sportovní střelec," uvedl ve středu dopoledne ministr vnitra regionální vlády Bádenska-Württemberska Reinhold Gall.

Sedm zbraní ve skříni

Ke střelbě použil muž pistoly velké ráže. Legálně vlastnil celkem sedm zbraní.

Ministr Gall už uvedl, že bude usilovat o zákaz velkorážných zbraní, které sportovci nepoužívají. Navrhl také to, aby se členové střeleckých spolků v Německu v budoucnu mnohem "intenzivněji kontrolovali".

Podle svých slov si nedokáže představit, že muž, který postřílí několik lidí, nebyl až dosud ničím nápadný.

Hádka v klubu

Ještě v úterý večer se nevědělo, co přesně se v budově zdejšího sportovního klubu TSG Germania 1889 Dossenheim odehrálo. Nyní už je jasno: na shromáždění zhruba deseti vlastníků domů zabíjel jeden z členů společenství, který byl předtím - po hádce - ze schůze vyloučen.

Později se však na schůzi vrátil - střílel po lidech v sálu, pak obrátil zbraň proti sobě. Identitu střelce policie nezveřejnila, podle lokální televize Rhein Neckar Fernsehen ale v Dossenheimu bydlel.

"Tobě nic neudělám"

První volání přijali operátoři tísňové linky kolem 19. hodiny večer. Výstřely padly v 18:51, o několik minut později už byla na místě policie.

"Policisté byli všude, ostřelovači leželi na střechách hal, nad hřištěm kroužil vrtulník," cituje server Spiegel Online čtyřiadvacetiletého učně Björna Merkla. Žije jen pár metrů od místa činu, scény ze zásahu točil telefonem.

Policie místo uzavřela, povolala techniky i psychology. "Sedmdesátiletý muž kolem sebe střílel na schůzi," uvedl později šéf sportovního klubu Willi Ortlipp pro agenturu DPA.

"Pachatel vyrazil po výstřelech z vedlejšího sálu dolů po schodech. Tam narazil na číšníka, kterému řekl 'Tobě nic neudělám'. Na chodbě pak zbraň obrátil proti sobě," dodal.

Padesát lidí v ohrožení

Jak se později ukázalo, číšník nebyl zdaleka jediný, kdo se tou dobou v budově nacházel. V době útoku bylo ve sportovním klubu kolem padesáti lidí. Včetně deseti dětí.

Zbloudilá kulka zranila i ženu, která seděla s mužem a dětmi na klubové terase a večeřela.

Účastníky schůze, kteří střelbu přežili, policie v úterý nemohla vyslechnout, všichni potřebovali péči psychologa. Jedna z obětí zemřela v náručí ženy vedle něj.

Proč sedmdesátiletý muž střílel, zatím policie nezveřejnila.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy