Prý spáchala sebevraždu. Podezřelá smrt súdánské dívky způsobila bouři

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
27. 3. 2021 19:37
Tisíce lidí podepsaly petici, která vyzývá súdánskou vládu, aby prošetřila případ muže, kterého policie bez obvinění propustila poté, co zemřela jeho 13letá dcera. Samáh Hádíovou někdo třikrát střelil a přejel autem. Úřady jejího otce krátce vyslýchaly a pak bez provedení pitvy prohlásily, že dívka spáchala sebevraždu. Sousedé ale z vraždy obvinili právě jeho.
Protestující žena v Súdánu (ilustrační foto).
Protestující žena v Súdánu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Samáh údajně zemřela minulý pátek v Omdurmánu, druhém největším městě afrického Súdánu, po hádce s otcem o tom, na kterou školu chce chodit. Její smrt vyvolala obrovskou reakci. Sociální sítě zaplavily příběhy žen z celé země, které popisují svoje zkušenosti s domácím násilím, píše deník The Guardian.

"Tento čin je nejjasnější a nejohavnější zločin proti ženám a dětem. Abychom ochránili práva Samáh, chceme, aby znovu otevřeli její případ a ohledali její tělo a zatkli každého, kdo do toho byl zapletený," říká spisovatelka a básnířka Kaltúm Fadlalláová, jedna z žen, které tento týden předaly petici s více než 2000 podpisy úřadu prokurátora.

Podle Fadlalláové byla ve stejném městě ve čtvrtek svým manželem k smrti ubodána 19letá dívka. Rodina pak její tělo pohřbila dříve, než situaci začala policie vůbec řešit.

Na internetu se objevily další příběhy žen, které jejich příbuzní zbili za to, že navštívily přátele, že nosily oblečení, které jim přišlo nevhodné, nebo že se v roce 2019 účastnily masových protestů proti bývalému prezidentovi Umaru Bašírovi. Přitom právě ženy hrály klíčovou úlohu při demonstracích, po nichž dlouholetý prezident Súdánu odstoupil.

Před dvěma lety tamní vláda zrušila zákon, podle kterého měly být ženy zbičovány za nošení kalhot. Stále se ale objevují zprávy, že některé soudy v této praktice dál pokračují. Domácí násilí pak zákon nijak netrestá.

Situace žen v této severovýchodní africké zemi je obecně velmi špatná. Podle žebříčku Gender Development Index, kterým Organizace spojených národů porovnává postavení žen a mužů ve společnosti, je Súdán na 170. ze 189. Více než 30 procent dívek vstupuje do manželství dříve, než jim je 18 let, a v zemi se dál velmi často praktikuje i ženská obřízka.

Rodinné spory

Podle výzkumu organizace Arab Barometer k domácímu násilí dochází téměř ve čtvrtině súdánských domácností. V 57 procentech nahlášených případů jsou oběťmi i ženy. Pandemie covidu, stejně jako ve zbytku světa, i v Súdánu problém domácího násilí ještě zhoršila.

Lidé na sociálních sítích sdíleli například příběh školačky ze severního Dárfúru Sachidy Umerové, kterou údajně zabili její otec a bratr za to, že se na jejich rajčatové farmě bavila s mužem. Za zločin nebyl nikdo zatčen a dívka byla pohřbena, aniž by její tělo policie ohledala, popsal Al-Núr Mohamadián, aktivista z města Kabkabiya, kde dívka žila. Její strýcové se pak snažili případ řešit u soudu. Ten je ale přesvědčil, že se jedná o rodinný spor, který by si měli vyřešit doma.

Podle lidskoprávního advokáta Ahmeda Sibaíra je to pro tamní soudní systém obvyklé. "I kdyby byl otec usvědčen z vraždy dítěte, hrozilo by mu jen pár let ve vězení - a pak by byl propuštěn," cituje ho list The Guardian.

Súdán nyní od svržení prezidenta Umara Bašíra, který zemi vládl od roku 1989, řídí dočasná vláda složená z představitelů armády a civilistů. Země se navíc už deset let od konce konfliktu, po kterém se od země odtrhl na ropu bohatý jih země, potýká s finanční krizí a velkou chudobou.

Video: Přeživší domácího násilí: Zažila jsem škrcení a polévání studenou vodou

První domácí násilí přišlo měsíc po svatbě, manžel na mě činil nátlak, omezoval mě, tušila jsem, že to je špatné, říká Kateřina Lieskovská. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici mezi Texasem a Mexikem. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP. U texaského města Del Rio se v pátek nacházelo podle místní policie přes 13 tisíc migrantů, kteří pochází převážně z Haiti.

Část migrantů, kteří se usadili u mostu spojujícího USA s Mexikem, americké úřady odsunuly na jiná místa. To má ulehčit přezkum, zda migranti měli právo vstoupit do USA. Pohraniční stráž a celníci počítají s tím, že v této oblasti mexicko-americké hranice budou mít od pondělí přinejmenším 400 svých příslušníků.

Americká vláda chce vyhošťovat migranty letecky do země původu. Ve skupině podle médií převažují lidé původem z Haiti. Američtí představitelé jednají se zástupci této karibské země o navracení migrantů. Americké ministerstvo by chtělo vypravit pět až osm letů denně, často ale bude záležet na dohodě s haitskými úřady. Americké úřady se také domnívají, že kvůli nebezpečí návratu do vlasti by se část Haiťanů mohla přemístit zpět do Mexika.

V texaském městě Del Rio žije zhruba 35 tisíc lidí. Město, které migrační vlny zažilo vícekrát, řídí starosta Bruno Lozano, který byl zvolen za Demokratickou stranu. Stávající vládu prezidenta Joea Bidena ale kritizuje za nedostatečnou migrační politiku na hranici s Mexikem.

Z Haiti, které patří k nejchudším státům na americkém kontinentě, odešlo v uplynulých letech mnoho lidí. Většinou směřovali do latinskoamerických států. V případě města Del Rio není jasné, proč se migranti rozhodli pro hromadný vstup do Spojených států. Podle odborníků se tak může stát i na základě mylných či falešných informací.

Zdroj: ČTK
Další zprávy