Dokument: Günter Grass. Co je zapotřebí říci

Zahraničí Zahraničí
5. 4. 2012 9:40
Německý spisovatel vyvolal svou "básní" v Izraeli i Německu vlnu emocí
Günter Grass
Günter Grass | Foto: Reuters

Co je zapotřebí říci

Báseň Güntera Grasse

Proč mlčím, zamlčuji příliš dlouho to, co je zjevné a co se nacvičuje v rámci simulačních her, na jejichž konci jsou z nás všech poznámky pod čarou.

Je to osvědčené právo na první úder, který může vyhladit žvanilem podrobený a k organizovanému jásotu přinucený íránský lid, protože v jeho moci je údajně postavit atomovou bombu.

Proč si ale zapovídám nazvat jménem onu zemi, v níž je už léta k dispozici - byť držený v tajnosti - narůstající jaderný potenciál vymykající se kontrole, protože k němu není přístup?

Toto všeobecné zatajování zjevného faktu, kterému se podřídilo i mé mlčení, pociťuji jako přitěžující lež a nátlak, který může být potrestán, jakmile bude ignorován; obvyklý verdikt zní "antisemitismus".

Teď ale, když z mé země, zatížené vlastními zločiny nemajících obdoby, v níž je znovu a znovu opakováno a deklarováno, že se jedná o nápravu dávných škod, byť jde pouze o obchod, má být do Izraele dodána další ponorka, jejíž specialitou je to, že dokáže vše zničující jaderné hlavice vyslat tam, kde nebyla dokázána existence jediné atomové zbraně, přesto z obavy před váhou důkazů říkám, co řečeno musí být.

Proč jsem ale dosud mlčel? Protože jsem si myslel, že můj původ, zatížený skvrnou, kterou nikdy nelze vymazat, zakazuje, abych tuhle věc jako vyslovenou pravdu požadoval po zemi Izrael, kterému jsem zavázán a zavázán zůstat být chci.

Proč říkám až teď, stár a s posledním inkoustem: Atomová velmoc Izrael ohrožuje už beztak křehký světový mír? Protože musí být řečeno, na co by už zítra mohlo být možná pozdě: také protože bychom se my - jako Němci beztak dost zatíženi - mohli stát dodavateli zločinu, který je předvídatelný, kvůli čemuž by naše spoluvina nemohla být smazána žádnou běžnou výmluvou.

A přiznávám: Už nemlčím proto, že jsem znechucen pokrytectvím Západu; krom toho lze doufat, že se možná mnozí oprostí od mlčení, vyzvou původce viditelného nebezpečí, aby se vzdal násilí, a zároveň budou trvat na tom, aby vlády obou zemí připustily ničím neomezovanou a stálou kontrolu izraelského jaderného potenciálu a íránských atomových zařízení skrze mezinárodní instanci.

Jen tak je možné pomoci všem, Izraelcům a Palestincům, a vlastně všem lidem, kteří v této oblasti okupované šílenstvím žijí v nepřátelství těsně jeden vedle druhého, a konec konců také nám.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli Tipsport ligu

Zimní Tipsport ligu vyhráli fotbalisté Mladé Boleslavi. V dnešním finále závěrečného turnaje na Maltě porazili obhájce prvenství z druholigového Brna, když o druhém triumfu v historii rozhodli 4:3 v penaltovém rozstřelu. V normální hrací době skončil zápas 1:1.

Boleslav nastoupila bez záložníka Marka Matějovského, který si v sobotním semifinále s Dunajskou Stredou přetrhnul achilovku a čeká ho několikaměsíční pauza. Ale i bez zkušeného záložníka se v nastavení prvního poločasu ujali vedení zásluhou Tomáše Wágnera.

Brno však po přestávce vyrovnalo díky brance Adama Fouska a o vítězi musely rozhodnout penalty. V nich Mladá Boleslav uspěla 4:3 a zimní turnaj vyhrála podruhé. Poprvé středočeský celek v Tipsport lize zvítězil v roce 2017. Zbrojovka naopak promarnila šanci získat třetí triumf za sebou.

Také utkání o třetí místo musely rozhodnout pokutové kopy, ve kterých Ostrava nestačila na Dunajskou Stredu. Baník prohrával od 56. minuty po brance Erica Davise, o vyrovnání se postaral střídající Tomáš Smola. V penaltách pak Slezané prohráli 4:5.

Další zprávy