reklama
 
 

Dohra přestřelky v Kyrgyzstánu: Exprezidenta obvinili z vraždy a pokusu o převrat

Aktualizováno 13. 8. 2019 19:22
Podívejte se na video, v němž se Atambajev přiznává k zabití policisty. | Video: Rádio Svobodná Evropa |  01:23
Bývalý kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev byl obviněn z přípravy státního převratu a ze zabití jednoho z policistů, kteří minulý týden dva dny obléhali jeho rezidenci u hlavního města Biškeku. Oznámila to v úterý kyrgyzská kontrarozvědka GKNB. Atambajev, zbavený v červenci imunity a stíhaný pro podezření z korupce a z kontaktů s podsvětím, byl zadržen 8. srpna po divoké přestřelce, do které se podle vlastního přiznání sám zapojil.

V Atambajevově domě byly nalezeny ostřelovačské pušky, pistole a další zbraně, řekl na tiskové konferenci novinářům šéf GKNB Orozbek Opumbajev. Incident, do něhož se zapojily stovky lidí, skončil smrtí jednoho z příslušníků komanda, které se snažilo do exprezidentova obydlí proniknout. Podle Opumbajeva zabil policistu sám Atambajev.

Bývalý prezident, který stál v čele středoasijského státu v letech 2011 až 2017, čelil už před násilným zadržením řadě obvinění. Zvláštní parlamentní komise údajně zjistila, že exprezident rozhodl o vydávání zbraní ruským zločineckým skupinám, v rozporu se zákonem omilostnil v zemi známého zločince, podílel se na pozemkových machinacích, pronásledoval opozici a kryl případy defraudací a korupce.

Po zatčení poslal soud Atambajeva do vazby tajné policie, kde má setrvat nejméně do konce srpna. Podle prohlášení kyrgyzského generálního prokurátora Zamira Bejšekejeva se k dřívějším obviněním přidala vražda a pokus o vraždu, vyvolání masových nepokojů, násilí proti úředním osobám a braní rukojmích.

Při dramatické akci z minulého týdne, během níž se Atambajev vzdal zasahujícím jednotkám, bylo podle kyrgyzských úřadů zraněno 170 lidí. Kromě exprezidenta bylo zatčeno několik jeho spolupracovníků a tělesných ochránců.

Předseda kyrgyzské vlády v úterý odvolal náměstka ministra vnitra, který Atambajeva přemluvil, aby se vzdal, napsal na svém webu ruský list Kommersant. Náměstek Kursan Asanov byl podle oficiálního komuniké odvolán kvůli ztrátě důvěry a nerespektování zájmů justičních orgánů. Asanov se podle médií zaručil bývalému prezidentovi, že pokud se vzdá, tak jeho přívrženci, kteří jej po dva dny bránili, vyváznou beztrestně.

autor: ČTK | 13. 8. 2019 9:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama