Dohodne se během noci v Německu koalice? Merkelová je optimistická, některé rozpory ale zůstávají

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 11. 2017 21:14
Německá kancléřka Angela Merkelová věří, že jednání její konzervativní unie CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených přinese pozitivní výsledek. Na celoněmecké úrovni vláda CDU/CSU, FDP a Zelených ještě nikdy nevznikla.
Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín - Jednání o německé vládní koalici ve čtvrtek večer vstoupilo do závěrečné a podle některých komentářů kritické fáze. Kancléřka Angela Merkelová připustila, že strany ještě nevyřešily některé velmi rozdílné postoje. Právě proto nelze předvídat, kdy rozhovory skončí, ale každopádně by to mělo být během čtvrteční noci. Merkelová věří, že jednání její konzervativní unie CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených přinese pozitivní výsledek.

"Máme velmi, velmi rozdílné postoje," řekla ve čtvrtek kancléřka a šéfka CDU novinářům. Vyjádřila přitom naději, že čtvrteční jednání budou úspěšná. "Ale je to obtížný úkol," upozornila zároveň Merkelová, kterou citovala agentura Reuters.

Před večerním startem závěrečného setkání šéfů jednajících stran byly náznaky odhodlání pokusit se o kompromis patrné i u Zelených a FDP, byť oba tyto tábory jako obvykle trvají na svých základních požadavcích. Tón je nicméně podle německých médií každopádně mnohem přátelštější, než tomu bylo v předchozích dnech.

Vyjednávačka Zelených Katrin Göringová-Eckardtová podle agentury DPA prohlásila, že nadešel "den, kdy cítíme velkou zodpovědnost", neboť nakonec jde "o to nejlepší pro naši zem".

Podobně se vyjádřil i šéf FDP Christian Lindner, který dosud dával najevo, že jeho strana se případných nových voleb neobává. "Dnešek je dnem, kdy můžeme na lidi zapůsobit odvahou, energií a novým myšlením," prohlásil.

DPA tvrdí, že straničtí vyjednávači přes všechny rozdíly v některých tématech pokročili. To se týká některých sociálních věcí jako přídavků na děti, a dokonce i sporného tématu ochrany klimatu a ústupu od uhelných elektráren. Naopak obtížná prý zůstává otázka sjednocování rodin uprchlíků a rovněž oblast dopravy.

Podle DPA se Merkelová a její partneři budou přes noc podrobně zabývat 61stránkovou pracovní verzí závěrečného dokumentu o sondážních jednáních, který v noci na čtvrtek společně připravili manažeři stran. Během noci z něj má vzniknout přibližně 25stránkový materiál, který bude představovat podklad už pro koaliční vyjednávání, pokud s ním vysloví souhlas stranická grémia.

Na celoněmecké úrovni vláda CDU/CSU, FDP a Zelených ještě nikdy nevznikla. Třiašedesátiletá kancléřka se ale musí dohodnout, pokud má zůstat v čele vlády i po čtvrté volební období.

Straničtí vyjednávači se nejprve setkali ráno v malých týmech a vpodvečer usedly k závěrečnému rokování stranické špičky. Agentura Reuters k tomu poznamenala, že Merkelová je zkušená vyjednávačka známá tím, že na summitech EU vytváří tlak na své partnery a využívá jejich únavy. Podle některých německých politiků a médií by se i nynější jednání mohla protáhnout až do pátečního rána.

Merkelová dosud stojí v čele dosluhující vlády velké koalice. Sociální demokraté (SPD), dosavadní menší koaliční partner, po volbách oznámili, že odcházejí do opozice, kde chtějí znovu nabrat síly po nejhorším volebním výsledku od roku 1933.

Případný neúspěch koaličních jednání by mohl vést k novým volbám. Ty si však tradiční strany nepřejí kvůli obavám z dalšího posilování protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), která se ve volbách 24. září poprvé dostala do Spolkového sněmu.

Video: Němci mají obavy z budoucnosti, Merkelová je zárukou kontinuity, tvrdí Lindner

Němce trápí rychlé stárnutí obyvatelstva, v předvolební kampani to nikdo neřešil, říká Tomáš Lindner z Respektu. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy