Dohoda s Íránem ohrozí přežití Izraele, varuje Netanjahu

ČTK ČTK
5. 4. 2015 17:28
Izraelský premiér zopakoval, že rámcové ujednání o budoucí dohodě, která má Íránu umožnit zbavit se sankcí za to, že se zpomalí svůj jaderný program, je velmi špatné.
Benjamin Netanjahu v úterním projevu v Kongresu.
Benjamin Netanjahu v úterním projevu v Kongresu. | Foto: Reuters

Jeruzalém/Washington - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli varoval před závody ve zbrojení, které podle něj v Perském zálivu vyvolá dohoda mezi světovými velmocemi a Íránem ohledně jeho kontroverzního jaderného programu. Kromě židovského státu se totiž v ohrožení před íránským jaderným potenciálem budou cítit i sunnitské muslimské země v oblasti Perského zálivu.

V rozhovoru pro televizní stanici CNN Netanjahu zopakoval, že nynější rámcové ujednání o budoucí dohodě, která má Íránu umožnit zbavit se sankcí za to, že se zpomalí svůj jaderný program, je velmi špatná. Podle něj je přežití Izraele v přímém ohrožení.

Netanjahu vyslovil názor, že dohoda nenutí Írán v jeho jaderném snažení ke skutečnému ústupu a naopak umožňuje, aby celá jeho jaderná infrastruktura zůstala netknutá. "Zničena nebude jediná centrifuga (na obohacování uranu)," stěžoval si izraelský premiér. "Je to špatné pro Izrael, pro region, pro svět," dodal.

"Pokud nějaká země, která slibuje, že nás zničí, a která každý den pracuje na tom, aby dosáhla tohoto cíle, se dostane k smlouvě umožňující ji přístup k jaderné zbrani, pak to ohrožuje naše přežití," řekl izraelský premiér v CNN.

"Myslím si, že to také vyvolá závody ve zbrojení se sunnitskými státy," dodal Netanjahu.

Saúdská Arábie stejně jako většina zemí Perského zálivu netají obavy z regionálních mocenských ambicí Íránu, který je naposledy obviňován z odpovědnosti za současný chaos v Jemenu na jihu Arabského poloostrova.

Šest světovým mocností se ve čtvrtek s Íránem shodlo na bodech budoucí dohody, která má Íránu umožnit zbavit se sankcí za to, že přistoupí na omezení, jež zpomalí jeho jaderný program. Írán klade důraz především na okamžité zrušení sankcí. Podle dojednaných bodů má být ale jejich rušení postupné a vázané na plnění dohody.

 

Právě se děje

Další zprávy