Dohoda s Íránem ohrozí Izrael, řekl Netanjahu Obamovi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2015 8:45
Cílem dohody z Lausanne je rozptýlit obavy Západu, že by Írán mohl tajně vyrábět atomovou bombu. Podle Obamy bude svět bezpečnější.
Americký prezident Barack Obama a izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vpravo).
Americký prezident Barack Obama a izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vpravo). | Foto: Reuters

Washington / Laussane / Tel Aviv  - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se podle očekávání postavil proti předběžné dohodě o íránském jaderném programu, k níž po vleklých vyjednáváních dospěly mocnosti v noci na pátek.

Americkému prezidentovi Baracku Obamovi během nočního telefonátu řekl, že ujednání ze švýcarského Lausanne "ohrozí přežití Izraele".

Šéf Bílého domu naopak dohodu podpořil a prohlásil, že pokud k naplnění dohody dojde, svět bude bezpečnější, jelikož "budeme schopni vyřešit jednu z největších bezpečnostních hrozeb, a to mírumilovně".

"Agrese a teror"

Cílem dohody, která má být připravena do konce června, je rozptýlit obavy Západu, že íránský jaderný program by mohl být zneužit k výrobě atomové bomby.

Výměnou za ústupky budou postupně zrušeny hospodářské sankce, kterým nyní Teherán čelí.

Podle Netanjahua dohoda oficiálně povolí íránský jaderný program a posílí íránskou "agresi a teror". Svět zároveň vybídl k většímu tlaku na teokratický režim, dokud nebude dosaženo lepšího ujednání.

Obama Netanjahuovi sdělil, že rámcová dohoda představuje výrazný posun k trvalému řešení, které Írán odstřihne od všech cest k jaderné zbrani, stojí podle agentury Reuters v prohlášení Bílého domu.

Posun v jaderných jednáních zároveň netlumí obavy týkající se "íránské podpory terorismu a výhrůžek Izraeli", uvedl také Bílý dům.

Írán má do země pustit kontrolory

Rámcovou dohodu o íránském jaderném programu přivítala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Podle čtvrtečního ujednání by jí měl Teherán poskytnout větší přístup ke svým jaderným zařízením.

Generální ředitel MAAE Jukija Amano v prohlášení uvedl, že agentura vítá zprávu o klíčových parametrech pro konečnou dohodu. Jakmile bude dohoda dokončena, bude agentura se souhlasem své Rady guvernérů připravena plnit svou roli při ověřování toho, jak jsou opatření spojená s jadernými aktivitami zaváděna do praxe, stojí také podle agentury Reuters v prohlášení.

Pokud bude konečná dohoda skutečně uzavřena, bude íránský program omezen a pod mezinárodní kontrolou po dobu 25 let.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy