Dohoda s Íránem ohrozí Izrael, řekl Netanjahu Obamovi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2015 8:45
Cílem dohody z Lausanne je rozptýlit obavy Západu, že by Írán mohl tajně vyrábět atomovou bombu. Podle Obamy bude svět bezpečnější.
Americký prezident Barack Obama a izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vpravo).
Americký prezident Barack Obama a izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vpravo). | Foto: Reuters

Washington / Laussane / Tel Aviv  - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se podle očekávání postavil proti předběžné dohodě o íránském jaderném programu, k níž po vleklých vyjednáváních dospěly mocnosti v noci na pátek.

Americkému prezidentovi Baracku Obamovi během nočního telefonátu řekl, že ujednání ze švýcarského Lausanne "ohrozí přežití Izraele".

Šéf Bílého domu naopak dohodu podpořil a prohlásil, že pokud k naplnění dohody dojde, svět bude bezpečnější, jelikož "budeme schopni vyřešit jednu z největších bezpečnostních hrozeb, a to mírumilovně".

"Agrese a teror"

Cílem dohody, která má být připravena do konce června, je rozptýlit obavy Západu, že íránský jaderný program by mohl být zneužit k výrobě atomové bomby.

Výměnou za ústupky budou postupně zrušeny hospodářské sankce, kterým nyní Teherán čelí.

Podle Netanjahua dohoda oficiálně povolí íránský jaderný program a posílí íránskou "agresi a teror". Svět zároveň vybídl k většímu tlaku na teokratický režim, dokud nebude dosaženo lepšího ujednání.

Obama Netanjahuovi sdělil, že rámcová dohoda představuje výrazný posun k trvalému řešení, které Írán odstřihne od všech cest k jaderné zbrani, stojí podle agentury Reuters v prohlášení Bílého domu.

Posun v jaderných jednáních zároveň netlumí obavy týkající se "íránské podpory terorismu a výhrůžek Izraeli", uvedl také Bílý dům.

Írán má do země pustit kontrolory

Rámcovou dohodu o íránském jaderném programu přivítala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Podle čtvrtečního ujednání by jí měl Teherán poskytnout větší přístup ke svým jaderným zařízením.

Generální ředitel MAAE Jukija Amano v prohlášení uvedl, že agentura vítá zprávu o klíčových parametrech pro konečnou dohodu. Jakmile bude dohoda dokončena, bude agentura se souhlasem své Rady guvernérů připravena plnit svou roli při ověřování toho, jak jsou opatření spojená s jadernými aktivitami zaváděna do praxe, stojí také podle agentury Reuters v prohlášení.

Pokud bude konečná dohoda skutečně uzavřena, bude íránský program omezen a pod mezinárodní kontrolou po dobu 25 let.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy