Dohoda s Íránem ohrozí Izrael, řekl Netanjahu Obamovi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2015 8:45
Cílem dohody z Lausanne je rozptýlit obavy Západu, že by Írán mohl tajně vyrábět atomovou bombu. Podle Obamy bude svět bezpečnější.
Americký prezident Barack Obama a izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vpravo).
Americký prezident Barack Obama a izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vpravo). | Foto: Reuters

Washington / Laussane / Tel Aviv  - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se podle očekávání postavil proti předběžné dohodě o íránském jaderném programu, k níž po vleklých vyjednáváních dospěly mocnosti v noci na pátek.

Americkému prezidentovi Baracku Obamovi během nočního telefonátu řekl, že ujednání ze švýcarského Lausanne "ohrozí přežití Izraele".

Šéf Bílého domu naopak dohodu podpořil a prohlásil, že pokud k naplnění dohody dojde, svět bude bezpečnější, jelikož "budeme schopni vyřešit jednu z největších bezpečnostních hrozeb, a to mírumilovně".

"Agrese a teror"

Cílem dohody, která má být připravena do konce června, je rozptýlit obavy Západu, že íránský jaderný program by mohl být zneužit k výrobě atomové bomby.

Výměnou za ústupky budou postupně zrušeny hospodářské sankce, kterým nyní Teherán čelí.

Podle Netanjahua dohoda oficiálně povolí íránský jaderný program a posílí íránskou "agresi a teror". Svět zároveň vybídl k většímu tlaku na teokratický režim, dokud nebude dosaženo lepšího ujednání.

Obama Netanjahuovi sdělil, že rámcová dohoda představuje výrazný posun k trvalému řešení, které Írán odstřihne od všech cest k jaderné zbrani, stojí podle agentury Reuters v prohlášení Bílého domu.

Posun v jaderných jednáních zároveň netlumí obavy týkající se "íránské podpory terorismu a výhrůžek Izraeli", uvedl také Bílý dům.

Írán má do země pustit kontrolory

Rámcovou dohodu o íránském jaderném programu přivítala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Podle čtvrtečního ujednání by jí měl Teherán poskytnout větší přístup ke svým jaderným zařízením.

Generální ředitel MAAE Jukija Amano v prohlášení uvedl, že agentura vítá zprávu o klíčových parametrech pro konečnou dohodu. Jakmile bude dohoda dokončena, bude agentura se souhlasem své Rady guvernérů připravena plnit svou roli při ověřování toho, jak jsou opatření spojená s jadernými aktivitami zaváděna do praxe, stojí také podle agentury Reuters v prohlášení.

Pokud bude konečná dohoda skutečně uzavřena, bude íránský program omezen a pod mezinárodní kontrolou po dobu 25 let.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy