Jaderná dohoda s Íránem je špatná. Trump je ale ještě horší a zrušením nic nezíská, tvrdí expert

Daniel Anýž Daniel Anýž
12. 10. 2017 14:03
Prezident USA Donald Trump se podle amerických médií chystá tento týden označit jadernou dohodu s Íránem z roku 2015 za nefunkční. Neznamená to sice, že Spojené státy od klíčové mírové úmluvy s Teheránem okamžitě odstoupí, ale může to být první krok v tomto směru. Na americkém Kongresu pak bude, zda znovu uvalí na Teherán sankce. "Věc by ale měl rozhodnout sám Trump. On musí jasně říct, co se má stát," hodnotí situaci americký zahraničněpolitický analytik Joshua Muravchik. Jadernou dohodu s Íránem považuje za špatnou, ale ještě zdaleka horší je podle něj současná zahraniční politika Donalda Trumpa.
Prezident USA Donald Trump.
Prezident USA Donald Trump. | Foto: Reuters

Aktuálně.cz: Íránská dohoda z roku 2015 znamenala i přes své nedostatky výrazný posun v omezení šíření jaderných zbraní.

 Co se děje nyní? Pohřbívá Donald Trump tuto dohodu? 

Joshua Muravchik: Americký Kongres má na rozhodnutí 60 dní.

Znovuzavedení amerických sankcí proti Íránu by nejspíše vedlo k tomu, že Teherán z druhé strany smlouvu vypoví. 

Věc by měl ale rozhodnout Donald Trump. On byl měl jasně říct, co se má stát.

Vztah s Íránem předpokládá jasnou pozici prezidenta, to není věc Kongresu.

Joshua Muravchik (1947)

Joshua Muravchik

Neokonzervativní americký analytik a autor řady knih se specializuje na zahraniční politiku USA, působí na World Affairs Institute ve Washingtonu.

Jeho zatím poslední knihou je titul Making David Into Goliath: How the World Turned Against Israel.

Pravidelně píše do amerických novin a časopisů. V Praze se účastnil letošního ročníku konference Forum 2000.

A pokud Trump teď potvrdí, že Írán dohodu neplní, měl by zároveň říct, jak na to budeme reagovat.  

A.cz: Je to ze strany Trumpa alibismus, že to nechá na Kongresu?

Problémem je, že Trump nemá žádný plán. Je naprosto nekompetentní. Teď nepodepíše certifikát a nic dál neudělá?

To je v americkém prezidentském systému jako nějaký špatný vtip.

A.cz: Vy jste mírovou dohodu s Íránem od začátku kritizoval, ale zároveň ani nevěříte v účinnost sankcí proti Teheránu. Případný úder na jeho jaderná a raketová zařízení byl vedl k íránské odvetě a postavil by proti USA světové veřejné mínění, včetně většiny spojenců.

Írán už teď v různých podobách představuje riziko, mocně škodí a útočí na celém Blízkém východě. A to by určitě eskalovalo.

Ano, zaplatili bychom cenu. Ale představa nějaké velké masivní vojenské odpovědi ze strany Iránu je podle mě přehnaná.

V čem naopak vůbec nepřeháníte, by byla reakce světového společenství. V tom má Amerika s Trumpem obrovský problém.

A.z: Jak to myslíte?

Když by se něco takového stalo za Reagana, za Clintona, vlastně za kteréhokoli z předchozích amerických prezidentů, lidé ve světě by to stále odsoudili.

Ale přinejmenším by měli určitý respekt.

Amerika to myslí vážně. Sice se nám to nemusí líbit, považujeme to za chybu, ale rozumíme tomu, proč to dělají.

Když použití síly proti Íránu nařídí Trump, všichni se budou dohadovat, co je za tím, co je pravý důvod.

Budou se ptát, zda je to opravdu rozhodnutí amerických stratégů. Nebo zda je to proto, že Trump se ještě více propadl v průzkumech veřejného mínění a potřeboval to změnit.

Já sám bych takto přemýšlel, takže věřím tomu, že kdekdo ve světě také.

A.cz: Vy jste považoval zahraniční politiku předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy za velmi špatnou. Je Trump horší?

Ano. Obama poškodil Spojené státy, když zcela záměrně, v rámci svého levicového pohledu, omezil americký vliv ve světě.

Trump to dělá, aniž si to sám vůbec uvědomuje. Jeho chápaní postavení USA v mezinárodní politice je úplně bizarní. 

Když dojde na zahraniční politiku, tak je schopen přemýšlet jedině obchodně. A ještě špatně.

Vezměte si NATO. Aliance byla 70 let úhelným kamenem americké bezpečnosti. Ale Trumpův jediný komentář je: "Dluží nám peníze!"

Vůbec nechápe, že do této bezpečnosti musíme investovat a že bezpečnosti je důležitější než peníze.

A.cz: To zní ještě o dost hůře, než co lze slyšet od Trumpových kritiků tady v Evropě.

Podle mě se Trump nestará o dobro své země, ale stará se jen o sebe.

Každý politik je do určité míry narcis, ale Trump je opravdu mimořádný. To jsem nikdy předtím neviděl.

Záleží mu jen na něm samotném.

Z hlediska americké zahraniční politiky se zdá, jako by byl Bílý dům prázdný. Ameriku nikdo nevede, neřídí. Trump řídí jen Trumpa.

A.cz: A co lidé, jako je ministr obrany Jimmy Mattis nebo šéf kanceláře Bílého domu generál John Kelly? Proč tam vůbec jsou?

Nevím. Existují úvahy o tom, že se pokoušejí před Trumpem uchránit vládu a zemi.

A.cz: Předpokládejme, že Donald Trump v Bílém domě vydrží nejméně jedno celé volební období. Nemůže postavení USA utrpět tak, že to bude nezvratné?

V tom jsem naštěstí optimista.

Už jsem dost starý, abych si pamatoval, jak byla americká pozice otřesena po válce ve Vietnamu v polovině 70. let minulého století. Komunisté, kteří se právě v té chvíli ujali moci například i v Portugalsku, hlásili, "je po všem, vítězíme".

Moment, který vypadal jako začátek sovětského vítězství ve studené válce, byl paradoxně pravým opakem. Okamžikem, kde se proud naopak už začal obracet opačným směrem, až k roku 1989.

Škoda po Trumpovi může být vážná, velká, ale nevěřím, že by měla být nevratná.

Trump: Pokud nebudeme mít jinou možnost, zničíme Severní Koreu | Video: The White House
 

Právě se děje

před 54 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy