Dohoda o našem jaderném programu je blízko, hlásí Írán

Zahraničí Zahraničí
6. 2. 2010 8:17
Teherán chce měnit lehce obohacený uran za účinné palivové články
Manúčehr Mottaki
Manúčehr Mottaki | Foto: Aktuálně.cz

Mnichov - Dohoda Íránu a světových mocností o výměně lehce obohaceného uranu za vysoce obohacené palivové články pro vědecký reaktor je blízko.

V německém Mnichově, který hostí bezpečnostní konferenci, to prohlásil íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottaki.

"Věřím, že jsme vytvořili základ, který v nepříliš vzdálené budoucnosti povede k takové dohodě," míní šéf íránské diplomacie. Podle něj by přitom mělo zůstat v kompetencích Teheránu stanovení limitů uranu určeného k výměně. Množství prý bude vycházet z potřeb země, napsala agentura Reuters.

S nabídkou na výměnu uranu přišel počátkem týdne prezident Mahmúd Ahmadínežád, když oznámil, že jeho země je připravena přijmout nabídku na obohacování svého uranu v Rusku.

"Nemáme žádný problém poslat náš obohacený uran do zahraničí," řekl Ahmadínežád v úterním televizním interview. "Říkáme: Dáme vám náš uran obohacený na 3,5 % a získáme jaderné palivo. Bude to trvat čtyři až pět měsíců, než palivo dostaneme."

Íránský jaderný program je ovšem pro západní země již řadu let ožehavým tématem. Obávají se totiž, že se Írán pokouší vyrobit jaderné zbraně. Ahmadínežádova vláda se ovšem brání, že chce jaderný program využívat pouze k mírovým účelům.

Mottaki nyní varoval USA a jejich spojence před přijetím dalších sankcí. Proti těm se staví především Čína, která má v Radě bezpečnosti OSN právo veta.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy