Dodávky ruského plynu do Evropy začaly slábnout

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
2. 1. 2009 23:16
České předsednictví v Radě EU vyzývá k neprodlenému splnění závazků
Ilustrační foto: plynovod
Ilustrační foto: plynovod | Foto: Reuters

Moskva/Kyjev/Praha - Varovné předpovědi, že Evropa může doplatit na eskalující spor mezi Kyjevem a Moskvou ohledně cen zemního plynu na letošní rok a splacení dluhů za rok loňský, se začínají naplňovat.

První evropské země začaly v pátek odpoledne hlásit snížení úrovně dodávek této energetické suroviny. Část potrubí, kterým Rusko zásobuje zhruba z jedné čtvrtiny evropský trh, totiž vede právě přes Ukrajinu.

Podobnou situaci už přitom unie zažila před dvěma lety. Česká republika, která se s příchodem nového roku ujala předsednictví EU, proto vpodvečer vyzvala obě strany k co nejrychlejšímu vyřešení sporu a okamžitému obnovení plných dodávek plynu členským zemím EU.

"Energetické vztahy mezi Evropskou unií a jejími sousedy by měly být založeny na spolehlivosti a předvídatelnosti. Existující závazky týkající se zásobování a tranzitu musejí být dodržovány za všech okolností," praví se v prohlášení zveřejněném na webových stránkách českého předsednictví.

Na pondělí byla do Bruselu svolána krizová schůzka, kde se o problému bude dále jednat.

Podle mluvčího českého předsednictví Jiřího Potužníka by v nejbližších dnech mohlo dojít i k přímým rozhovorům mezi EU a Ruskem, kde by Moskva mohla své stanovisko jasně vyložit.

Přestože Rusko i Ukrajina dosud ujišťovaly evropské státy, že jejich spor v žádném případě neohrozí dodávky plynu do Evropy, Rumunsko v pátek večer oznámilo, že dostává o 30 až 40 procent této komodity méně než obvykle.

Gazprom uvažuje, že omezí dodávky plynu do EU
Gazprom uvažuje, že omezí dodávky plynu do EU | Foto: www.gazprom.com

Agentuře Reuters to potvrdil mluvčí státního podniku Transganz Ioan Rusu s tím, že jde o důsledek ukrajinsko-ruského sporu.

Pokles tlaku v plynovodu hlásilo v průběhu odpoledne Maďarsko. „Tlak začal klesat zhruba ve čtyři hodiny a je nadále na sestupu, přestože zatím nedosáhl kritických hodnot," uvedla mluvčí společnosti MOL Edina Lakatosová.

Polsko uvedlo, že dodávky plynu z Ukrajiny poklesly o šest procent, výpadek byl prý však vykompenzován dodávkami z Běloruska, kudy vede druhá větev plynovodu.

V České republice byla podle mluvčího společnosti RWE Transgas, která má dálkové zásobování zemním plynem na starosti, ještě dnes ráno situace bezproblémová.

Vyhlídky na brzkou dohodu mezi Kyjevem a Moskvou nicméně v tuto chvíli nejsou příliš dobré soudě podle rétoriky obou stran. Ruský energetický monopol Gazprom obvinil Ukrajinu, že část plynu určeného pro západní trh krade pro vlastní potřebu.

Ukrajinská společnost Naftogaz to rezolutně popřela, podle Gazpromu nicméně nynější krize jasně ukazuje, že je potřeba co nejdříve najít alternativní zásobovací trasy, které by se Ukrajině vyhnuly.

Momentálně není jasné ani to, kdy by rozhovory mezi oběma stranami, jež zkolabovaly před dvěma dny, mohly být obnoveny.

 

 

Právě se děje

Další zprávy