Dobyli jsme ústředí Boko Haram, hlásí nigerijská armáda

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2015 14:08
Hlavní sídlo islamistické sekty leží ve strategicky významném městě Gwoza. Právě tam loni Boko Haram vyhlásila svůj chalífát.
Foto: Reuters

Abuja - Nigerijská armáda v pátek oznámila, že zničila hlavní sídlo islamistické sekty Boko Haram.

Stalo se tak podle ní poté, co dobyla severovýchodní strategické město Gwoza a vyhnala z něj vzbouřence, informovaly agentury.

Několik příslušníků skupiny Boko Haram bylo zabito.

Vojáci dál prohledávají město s cílem zbavit ho islamistických ozbrojenců, kteří by se zde ještě mohli schovávat, oznámilo podle agentury Reuters velení armády.

Hnutí Boko Haram loni ve městě vyhlásilo svůj chalífát na severu země.

"Armáda ráno obsadila Gwozu. Zničila hlavní štáb takzvaného chalífátu teroristů," uvedlo podle agentury AFP ministerstvo obrany v hlavním městě Abuja.

Oznámení přišlo den před prezidentskými a parlamentními volbami v zemi. Ty se měly původně konat už 14. února, ale úřady kvůli špatné bezpečnostní situaci v důsledku působení islamistů jejich konání o šest týdnů odložily.

Armádě se v posledních týdnech podařilo zaznamenat významné úspěchy v boji proti Boko Haram, a to mimo jiné díky vzniku mezinárodní mise, které se kromě Nigérie účastní také Kamerun, Niger, Čad a Benin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy