“Bylo to krásné město.” Ruská krutost eskaluje v nejhorší zóně války

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
29. 11. 2022 17:00
Obyvatelé ukrajinského frontového města Bachmutu žijí bez tepla, elektřiny, paliva a vody v obytných domech poškozených ruským ostřelováním. Na místě pomáhají dobrovolníci, kteří lidem dodávají malá kamna na dřevo. I přesto musí být někteří lidé kvůli zdravotním problémům a příchodu zimy evakuováni.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Dobrovolníci do Bachmutu vozí spoustu věcí. Největší zájem je o kamna, pitnou vodu a palivo do generátorů elektřiny. "Lidé jsou rádi za všechno, co jim můžeme dát: jídlo, topení, teplé oblečení, deky. Rozdáváme, co máme. Lidé věří v ukrajinskou armádu a v to, že všechno bude v pořádku. Bachmut nebude zničen víc, než už je. Bývalo to čisté a krásné město. Lidé tu pracovali a dělali si plány. Ale válka to všechno ukončila," popisuje dobrovolník Oleh.

I přes pomoc dobrovolníků musejí někteří lidé z města kvůli horším podmínkám odejít. Zima totiž ohrožuje jejich zdraví. Devětapadesátiletého Ukrajince, který má zdravotní problémy, musí dobrovolníci převézt do nemocnice na vyšetření. "Asi měl mrtvici. Sousedé, kteří odešli, stihli zavolat jeho synovi a řekli, že měl asi mrtvici," vysvětluje jeden z dobrovolníků.

Ruské síly se k Bachmutu stále přibližují a dělostřelecky ostřelují město. "Rusové stále ostřelují. Okna jsou rozbitá. Co můžeme dělat, když je Putin tak hloupý? Jak můžete ostřelovat obytné oblasti? Každý ví, že to bylo krásné město. Co z něj zbylo teď? Nechápu, proč si vybral zrovna nás. Copak nemá dost území," říká obyvatel Bachmutu Oleksandr.

Podle analytiků Rusko na Bachmut nezaútočí

Institut pro studium války (ISW) uvedl, že Rusko nejspíše nebude schopné větších vzdušných útoků na ukrajinskou infrastrukturu kvůli malým zásobám střel. Ruští vojáci se podle fotografií a geolokačních údajů nacházejí pět až třicet kilometrů různými směry od Bachmutu. Nedávno zřejmě ovládli vesnici Ozarjanivka asi patnáct kilometrů od města. Institut ale tvrdí, že nevyhnutelnému obklíčení Bachmutu nic nenasvědčuje.

Rusko si také své úspěchy v Bachmutu přibarvuje, uvádějí analytici. Obklíčení města ruskou armádou podle nich v nejbližší době nehrozí, přestože ruští představitelé tvrdí, že je na dosah. "Vzhledem k pokračující degradaci ruského raketového arzenálu při předchozích úderech je pravděpodobné, že Rusko usiluje o udržení současného tempa úderů na ukrajinskou kritickou infrastrukturu, nikoli o jeho vystupňování," potvrdili američtí analytici.

Bachmut a jeho okolí je aktuálně nejkrvavější bojovou zónou ve stále trvající devítiměsíční ruské válce. Vojáci obou stran jsou zakopáni v místech, kde dříve bývala zemědělská půda.

Než Rusko zaútočilo na Ukrajinu, byl Bachmut domovem 70 tisíc obyvatel. Město v Doněcké oblasti vzniklo před 450 lety, kdy ho založil ruský car Ivan Hrozný jako pevnost k odražení krymských Tatarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy