“Bylo to krásné město.” Ruská krutost eskaluje v nejhorší zóně války

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
29. 11. 2022 17:00
Obyvatelé ukrajinského frontového města Bachmutu žijí bez tepla, elektřiny, paliva a vody v obytných domech poškozených ruským ostřelováním. Na místě pomáhají dobrovolníci, kteří lidem dodávají malá kamna na dřevo. I přesto musí být někteří lidé kvůli zdravotním problémům a příchodu zimy evakuováni.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Dobrovolníci do Bachmutu vozí spoustu věcí. Největší zájem je o kamna, pitnou vodu a palivo do generátorů elektřiny. "Lidé jsou rádi za všechno, co jim můžeme dát: jídlo, topení, teplé oblečení, deky. Rozdáváme, co máme. Lidé věří v ukrajinskou armádu a v to, že všechno bude v pořádku. Bachmut nebude zničen víc, než už je. Bývalo to čisté a krásné město. Lidé tu pracovali a dělali si plány. Ale válka to všechno ukončila," popisuje dobrovolník Oleh.

I přes pomoc dobrovolníků musejí někteří lidé z města kvůli horším podmínkám odejít. Zima totiž ohrožuje jejich zdraví. Devětapadesátiletého Ukrajince, který má zdravotní problémy, musí dobrovolníci převézt do nemocnice na vyšetření. "Asi měl mrtvici. Sousedé, kteří odešli, stihli zavolat jeho synovi a řekli, že měl asi mrtvici," vysvětluje jeden z dobrovolníků.

Ruské síly se k Bachmutu stále přibližují a dělostřelecky ostřelují město. "Rusové stále ostřelují. Okna jsou rozbitá. Co můžeme dělat, když je Putin tak hloupý? Jak můžete ostřelovat obytné oblasti? Každý ví, že to bylo krásné město. Co z něj zbylo teď? Nechápu, proč si vybral zrovna nás. Copak nemá dost území," říká obyvatel Bachmutu Oleksandr.

Podle analytiků Rusko na Bachmut nezaútočí

Institut pro studium války (ISW) uvedl, že Rusko nejspíše nebude schopné větších vzdušných útoků na ukrajinskou infrastrukturu kvůli malým zásobám střel. Ruští vojáci se podle fotografií a geolokačních údajů nacházejí pět až třicet kilometrů různými směry od Bachmutu. Nedávno zřejmě ovládli vesnici Ozarjanivka asi patnáct kilometrů od města. Institut ale tvrdí, že nevyhnutelnému obklíčení Bachmutu nic nenasvědčuje.

Rusko si také své úspěchy v Bachmutu přibarvuje, uvádějí analytici. Obklíčení města ruskou armádou podle nich v nejbližší době nehrozí, přestože ruští představitelé tvrdí, že je na dosah. "Vzhledem k pokračující degradaci ruského raketového arzenálu při předchozích úderech je pravděpodobné, že Rusko usiluje o udržení současného tempa úderů na ukrajinskou kritickou infrastrukturu, nikoli o jeho vystupňování," potvrdili američtí analytici.

Bachmut a jeho okolí je aktuálně nejkrvavější bojovou zónou ve stále trvající devítiměsíční ruské válce. Vojáci obou stran jsou zakopáni v místech, kde dříve bývala zemědělská půda.

Než Rusko zaútočilo na Ukrajinu, byl Bachmut domovem 70 tisíc obyvatel. Město v Doněcké oblasti vzniklo před 450 lety, kdy ho založil ruský car Ivan Hrozný jako pevnost k odražení krymských Tatarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Další zprávy