Boj je u konce. Afrika vítězí nad ebolou, hlásí OSN

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 1. 2015 16:30
Počet nově nakažených v západoafrickém ohnisku infekce setrvale klesá. Díky podpoře mezinárodního společenství mají Libérie, Guinea i Sierra Leone konečně šanci epidemii zvládnout.
Lékaři bez hranic v Monrovii.
Lékaři bez hranic v Monrovii. | Foto: Reuters

Ženeva - Nejhorší epidemii eboly v dějinách se po necelém roce konečně podařilo dostat pod kontrolu.

Tři nejhůře postižené západoafrické země - Guinea, Sierra Leone a Libérie - už disponují dostatečnými prostředky na to, aby krvácivou horečku zvládly. A počet nově nakažených rychle klesá.

"Výskyt onemocnění v Guineji, Libérii a Sieře Leone i nadále setrvale klesá. Například v Libérii, kde při kulminaci epidemie zaznamenali až 300 nových případů týdně, minulý týden registrovali jen osm nových případů," píše se ve zprávě zdravotnického výboru OSN.

V sousední Guineji tento týden zaznamenali 20 nových případů, zatímco o týden dříve jich napočítali 45. Sierra Leone tento týden nahlásila 117 nových pacientů, kdežto o týden dříve přibylo 184 nakažených a jako poslední z trojice nejhůře postižených zemí v březnu znovu otevře školy.

Všechny tři zmiňované země už navíc na denní bázi dokážou sledovat 89 až 99 procent lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženými, konstatuje OSN.

Na různých místech západní Afriky se podařilo zprovoznit 27 laboratoří, v nichž může být velmi rychle potvrzeno nebo vyvráceno podezření na výskyt eboly.

Přes 8,5 tisíce mrtvých

K 18. lednu evidovaly Spojené národy 8626 obětí a 21 689 laboratorně potvrzených nakažených.

Západní Afrika smrtící vir zvládla díky masivní pomoci mezinárodního společenství.

To, po počáteční liknavosti, dodalo potřebné finanční prostředky, zdravotnický materiál i personál.

Od počátku bylo klíčové, aby měli zdravotníci dostatečnou kapacitu pro izolaci a léčbu nemocných. A ta se především v Libérii, kterou epidemie naprosto paralyzovala, dlouhé měsíce nedařila.

Všechny oběti eboly se navíc v poslední době pohřbívají za nezbytných hygienických podmínek, což je pro zastavení šíření nákazy neméně důležité. Vir se totiž šíří kontaktem s tělesnými tekutinami infikovaných, nakažlivost s postupem nemoci rychle stoupá a ostatky obětí jsou extrémně virulentní.

Zatímco v říjnu Světová banka varovala, že ebola západní Africe způsobí hospodářské škody v hodnotě 25 miliard dolarů, reálné ekonomické ztráty dle aktuálních modelů dosáhnou asi 6,2 miliardy USD.

 

Právě se děje

Další zprávy