"Dobré bakterie" dokážou zabránit astmatu u malých dětí, přespříliš čistoty naopak škodí

1. 10. 2015 20:00
Tým kanadských vědců přišel na to, že u dětí, které jsou do určitého věku vystavené jistým typům bakterií, se výrazně sníží riziko výskytu astmatu a alergií. Naopak příliš sterilní prostředí v prvních měsících života může mít negativní dopad na vývoj imunitního systému.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ottawa - Kanadští vědci tvrdí, že přišli na to, jak prevencí zabránit výskytu astmatu u dětí.

Alergiím a astmatu lze předejít pomocí takzvaných "dobrých bakterií", kterým by malé děti měly být ve správný čas vystaveny. Poslední výzkum potvrdil myšlenku, že bakterie, se kterými se děti v prvních měsících života setkají, mohou mít pozitivní dopad na jejich budoucí zdraví.

Konkrétně se jedná o skupinu čtyř druhů bakterií: Faecalibacterium, Lachnospira, Veillonella a Rothia. Testy ukázaly, že děti, kterým tyto bakterie chybí, jsou do věku tří let vystaveny vysokému riziku výskytu astmatu.

Stejného účinku však zmíněné bakterie již nedosáhly v těle starších dětí. Klíčovým faktorem pro formování imunity je podle vědců načasování, přičemž první tři měsíce jsou rozhodující.

"Naši dlouhodobější vizi představuje stav, kdy bychom mohli děti ve velmi raném věku vystavit těmto bakteriím, abychom zabránili konečnému rozvoji astmatu," vyjádřil se jeden z vědců, doktor Stuart Turvey. "Musím ale zdůraznit, že na to zatím nejsme připraveni. O těchto bakteriích zatím víme velmi málo."

Astmatem, tedy chronickým onemocněním dýchacích cest způsobeným jejich zvýšenou citlivostí a zánětlivostí, trpí stále více dětí.

Jedním z vysvětlení zvýšeného výskytu astmatu a alergií je to, že malé děti nejsou vystaveny dostatečnému množství mikrobů, které by dokázaly nastartovat jejich imunitní systém.

Styk dítěte s bakteriemi například výrazně omezuje porod císařským řezem nebo tím, že matka dítě nekojí. Velký vliv mají také antibiotika, ať už užívána matkou během těhotenství, nebo podávána přímo dítěti po narození.

Podle dat z výzkumu dokonce vyplývá, že imunitní systém se sám zrodí ve střevech a dále ovlivňuje fungování celého těla. Vědci nyní proto tvrdí, že střevní bakterie mají důležitý vliv na celkový imunitní systém.

Studie podporuje myšlenku, že bakterie a mikroby mají v prvním roce života dětí klíčový vliv na jejich budoucí zdraví. Příliš sterilní prostředí v rané fázi jejich života může naopak později vyústit v oslabenou imunitu proti některým nemocem.

Nicméně lékaři připouští, že o "dobrých bakteriích" toho vědí stále ještě příliš málo. Pokud jde o poradenství pro nové rodiče či vývoj nějakého léku, je zapotřebí dalších výzkumů.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy