Doba ústupků KLDR už skončila, prohlásil Obama

Reuters ČTK Reuters, ČTK
7. 5. 2013 21:47
USA a Jižní Korea si vzájemně potvrdily závazek bránit se před provokacemi KLDR
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama v úterý prohlásil, že již skončily dny, kdy Severní Korea mohla vyvolávat krize a vymáhat si ústupky od druhých.

Prezident to uvedl v Bílém domě na společné tiskové konferenci s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje.

Podle Obamy se KLDR "opět nepodařilo" narušit spojenectví mezi USA a Jižní Koreou. Prezident zároveň ubezpečil jihokorejského spojence, že Američané v jeho podpoře nepoleví.

Předtím vydal Bílý dům prohlášení, že USA a Jižní Korea si vzájemně potvrdily závazek bránit se před severokorejskými provokacemi. Tento postoj se týká zejména hrozícího použití raket ze strany KLDR.

"Až doteď jsem na severokorejské straně neviděli akce, které by svědčily o tom, že jsou připraveni vydat se odlišnou cestou," řekl Obama s tím, že přesto zůstávají otevření možnosti, že se KLDR vydá mírovou cestou.

Korejský region zažívá značné napětí od únorového severokorejského jaderného testu, na který Rada bezpečnosti OSN zareagovala zpřísněním sankcí vůči Pchjongjangu.

Následující týdny KLDR adresovala Jihokorejcům i Američanům sérii výhrůžek včetně hrozeb válkou a raketovým či jaderným útokem.

Fotogalerie: Severokorejci hrozí jihu a USA úderem. Kdo má jaké zbraně a čím udeří?

 

Právě se děje

před 48 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy