Doba hájení španělských monarchů v médiích skončila

rak
13. 11. 2007 22:45
Karikaturisté byli potrestáni za sexuální vtipkování
Fotografie s královským párem - panovníkem Juanem Carlosem a jehochotí Sofií
Fotografie s královským párem - panovníkem Juanem Carlosem a jehochotí Sofií | Foto: Reuters

Madrid - Nic netrvá věčně, mohl by se utěšovat španělský král, jemuž až donedávna ostatní evropští monarchové mohli jen závidět.

Po tři desítky let je Juan Carlos uznávaným státníkem, který dokázal nasměrovat někdejší diktaturu k fungující parlamentní demokracii, a jeho poddaní mu za to projevují maximální loajalitu. 

A o štěstí mohla mluvit i jeho rodina. Na rozdíl od ostatních zemí totiž jejich osobní životy neplnily stránky novin. Až do nedávna. A vystřízlivění nemohlo být zřejmě drsnější. 

"Dochází ti, že jestli budeš těhotná, octnu se zatím nejblíž vydělávání peněz prací?" objevilo se na obálce červencového vydání katalánského satirického časpoisu El Jueves.

Karikaturisté Manuel Fontdevila a Guillermo Torres tuto repliku vložili do úst korunního prince Felipeho, který je zároveň na obálce poněkud neuctivě vyobrazen během intimního aktu s chotí.

Foto: Aktuálně.cz

Za kritiku pokuta

Měl to být vtip na účet vlády, jež slíbila finanční pomoc 2500 eur pro každé narozené dítě. Celá věc ale přerostla ve skandál a případ skončil u soudu.

Královská rodina začala zažívat to, na co jsou jejich evropské protějšky dávno zvyklé. Ostrý humor inspiroval další.

Přidali se katalánští nacionalisté, anarchisté i kritici, kterým už delší dobu leží v žaludku přepychový život madridské smetánky. Jeden z konzervativních komentátorů Juana Carla dokonce vyzval, aby trůn přenechal svému synovi.

Ticho nezůstal ani tábor volající po úplném zrušení monarchie.

Krále to vyburcovalo k obraně. Veřejně začal státní zřízení obhajovat. "Monarchie pomohla zachovat nejdelší období stability a prosperity, které Španělsko pod demokratickou vládou zažilo," citoval list The New York Times jeho neobvyklou řeč.

Korunní princ Felipe s manželkou Letizií.
Korunní princ Felipe s manželkou Letizií. | Foto: Reuters

Konec respektu?

Za pravdu mu dal i soud, jnež měl případ karikaturistů na starosti. Každý z mužů teď musí za urážku zaplatit 3000 eur pokuty.

Původně jim hrozily až dva roky vězení.

I když málokdo pochybuje o popularitě 69letého monarchy a jeho potomků, dny mediálního hájení jsou s největší pravděpodobností u konce.

Dokazují to i slova samotných odsouzených. "Za takovou hloupost bychom tu neměli být. Jde o věci, které jsme už udělali, a uděláme znovu," řekli podle agentury EFE před tribunálem Fontdevila a Torres.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

před 19 minutami

Německo zadrželo ruského univerzitního vědce, podle prokuratury byl špionem

Německo zadrželo ruského vědce působícího na jedné z německých univerzit, který přinejmenším od října 2020 pracoval pro ruské tajné služby. V pondělí to oznámila spolková prokuratura s tím, že Rusa policie zadržela v pátek ihned po získání zatykače.

Prokuratura bez bližších podrobností uvedla, že ruský občan Ilnur N. pracoval jako vědecký zaměstnanec na katedře přírodovědně-technického zaměření nejmenované německé univerzity. "Mezi říjnem 2020 a červnem 2021 se nejméně třikrát sešel s jedním příslušníkem ruské zpravodajské služby," uvedla prokuratura v prohlášení. V něm dále sdělila, že nejméně na dvou schůzkách zadržený Rus předal informace získané na univerzitě, za což jako odměnu dostal peníze v hotovosti.

Prokuratura rovněž uvedla, že u ruského vědeckého pracovníka podnikla domovní prohlídku a že prohledala také jeho pracoviště.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Švédský parlament vyslovil nedůvěru vládě premiéra Stefana Löfvena. Hlasování vyvolala pravicově populistická strana Švédští demokraté

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách velmi silné. Problémy může způsobit přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití.

Zdroj: ČTK
Další zprávy