USA vysílají do Zálivu letadlovou loď. Kvůli Iráku

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
14. 6. 2014 20:18
U iráckých břehů má být k dispozici pro případ, že bude nutné zahájit vojenskou operaci.
Letadlová loď Spojených států.
Letadlová loď Spojených států. | Foto: Reuters

Washington - Americký ministr obrany Chuck Hagel nařídil vyslat do Perského zálivu letadlovou loď. Má tam být pro případ, že bude nutné zahájit vojenskou operaci v Iráku.

Islámští radikálové v zemi v uplynulém týdnu obsadili několik měst a ohrožují i metropoli Bagdád

Hagel posílá do Zálivu letadlovou loď USS George H.W. Bush. Washington tak bude mít více možností, jak ochránit americké občany a zájmy v Iráku, uvedl.

Loď odplouvá ze severu Arabského moře. Doprovází ji bojová plavidla USS Philippine Sea a USS Truxtun, která jsou vybavena řízenými střelami. Lodě mají doplout do Perského zálivu ještě dnes.

Prezident Barack Obama v pátek řekl, že Spojené státy v reakci na postup radikálů ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) své vojáky do Iráku nevyšlou. "Nemůžeme vaši práci udělat za vás," vzkázal irácké armádě, která postup rebelů není zatím schopna zastavit.

Spojené státy jsou podle Obamy přesto připraveny pomoci. Americká akce prý ale musí být přesná a cílená.

Představitelé Obamovy administrativy uvedli, že prezident zvažuje mimo jiné nálety bezpilotních, ale i pilotovaných strojů. Další možnost americké pomoci by spočívala ve výzvědné a sledovací činnosti, výcviku vojáků či poskytnutí dodatečných finančních injekcí k nákupu vojenské techniky.

Obama zdůraznil, že za bezpečnost Iráku zodpovídají tamní představitelé. Američtí vojáci se ze země po více než osmiletém válečném tažení stáhli v roce 2011.

Rychlý postup bojovníků ISIL vyvolal obavy z rozpadu Iráku na sunnitskou, šíitskou a kurdskou část.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy