Máme důkazy. Do vraždy Chášukdžího je zapleten i saúdský princ, tvrdí zpravodajka OSN

Kateřina Vítková Reuters ČTK Kateřina Vítková, Reuters, ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2019 18:13
Důkazy, které objevila zvláštní zpravodajka OSN Agnes Callamardová, jasně naznačují, že za vraždu novináře Džamála Chášukdžího jsou zodpovědní vedoucí saúdští představitelé, včetně korunního prince Muhammada bin Salmána. Callamardová to ve středu uvedla ve své zprávě. Smrt novináře označila za "mimosoudní popravu" a doporučila zahrnout do protisaúdských sankcí také princův osobní majetek. Generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese zpravodajka vyzvala, aby zorganizoval mezinárodní trestní vyšetřování celého případu.
Fotografie zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího - Istanbul, Turecko
Fotografie zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího - Istanbul, Turecko | Foto: Reuters

"Existují důvěryhodné důkazy, které vyžadují další vyšetřování osobní odpovědnosti vysoce postavených saúdských úředníků, včetně korunního prince," píše Callamardová ve zprávě.

Saúdskoarabský novinář byl zavražděn loni v říjnu na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Jeho tělo se nenašlo. Podle dokumentárního filmu katarské televize al-Džazíra, odvysílaného letos v březnu, bylo zřejmě spáleno ve velké peci na dvoře rezidence generálního konzula nedaleko místa vraždy.

Callamardová ve své zprávě ukazuje na zapojení špiček Saúdské Arábie. Vyzvala proto země OSN, aby své protisaúdské sankce rozšířily tak, aby zahrnovaly i korunního prince a jeho osobní majetek. Alespoň do té doby, dokud se Rijádu nepodaří případně prokázat, že princ za smrt investigativního novináře nenese zodpovědnost.

Jedno z deseti doporučení zpravodajky pak říká, že role prince - stejně jako role princova bývalého poradce Saúda Kahtáního - vyžaduje další šetření, protože dosavadní vyšetřování nedospělo v otázce přímé viny těchto dvou lidí k jednoznačnému závěru. "Soudíme, že existuje důvěryhodný důkaz, který zasluhuje další šetření," stojí nicméně v dokumentu.

"Toto lidskoprávní vyšetřování skutečně ukázalo, že existuje dostatek věrohodných důkazů o odpovědnosti korunního prince, které vyžadují další vyšetřování," dodala Callamardová a vyzvala generálního tajemníka OSN Guterrese k akci.

Rijád dostal zprávu Callamardové s předstihem. Ve středu odpoledne saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr na twitteru dokument odmítl s tím, že neobsahuje nic nového. "Zpráva zvláštní zpravodajky OSN pro lidská práva obsahuje jasné protichůdné údaje a neopodstatněná obvinění, což zpochybňuje její důvěryhodnost," napsal Džubajr.

Ke zprávě OSN se ve středu vyjádřilo také Turecko, které "silně podpořilo" doporučení navrhované Callamardovou. "Důrazně podporujeme doporučení zpravodajky OSN Agnes Callamardové ohledně objasnění vraždy Chášukdžího a dovedení těch, co jsou zodpovědní, k odpovědnosti," napsal na Twitteru turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.

Novinář obětí "mimosoudní popravy"

Chášukdží spolupracoval s americkým listem The Washington Post a saúdskoarabského prince kritizoval. Naposledy byl spatřen právě 2. října 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam si šel opatřit dokumenty potřebné k uzavření sňatku.

"Je to závěr zvláštního zpravodaje, že pan Chášukdží se stal obětí úmyslné, ​​předem zamýšlené popravy, mimosoudního zabití, za které je podle mezinárodního práva v oblasti lidských práv zodpovědný stát Saúdská Arábie," uvedla Callamardová ve své zprávě založené na šestiměsíčním šetření.

Saúdská Arábie by podle zprávy měla přijmout zodpovědnost za novinářovu smrt a jeho rodině také zaplatit odškodnění.

Vyšetřovatelka zároveň doporučila pozastavit proces týkající se případu, ve kterém je v Saúdské Arábii souzeno 11 podezřelých. Callamardová se domnívá, že by se justice v opačném případě mohla dopustit omylu.

Callamardová se do Turecka vydala na začátku tohoto roku i s týmem soudních a právních expertů, pracovala i s důkazy od tureckých úřadů.

Video: Hledáme konspirátory a viníky vraždy, zazněla slova Erdogana o vraždě novináře Chášukdžího

Hledáme konspirátory a viníky vraždy, zazněla slova Erdogana na vraždu novináře Chášukdžího | Video: Reuters, František Grossmann
 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 2 hodinami

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy