Máme důkazy. Do vraždy Chášukdžího je zapleten i saúdský princ, tvrdí zpravodajka OSN

Kateřina Vítková Reuters ČTK Kateřina Vítková, Reuters, ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2019 18:13
Důkazy, které objevila zvláštní zpravodajka OSN Agnes Callamardová, jasně naznačují, že za vraždu novináře Džamála Chášukdžího jsou zodpovědní vedoucí saúdští představitelé, včetně korunního prince Muhammada bin Salmána. Callamardová to ve středu uvedla ve své zprávě. Smrt novináře označila za "mimosoudní popravu" a doporučila zahrnout do protisaúdských sankcí také princův osobní majetek. Generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese zpravodajka vyzvala, aby zorganizoval mezinárodní trestní vyšetřování celého případu.
Fotografie zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího - Istanbul, Turecko
Fotografie zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího - Istanbul, Turecko | Foto: Reuters

"Existují důvěryhodné důkazy, které vyžadují další vyšetřování osobní odpovědnosti vysoce postavených saúdských úředníků, včetně korunního prince," píše Callamardová ve zprávě.

Saúdskoarabský novinář byl zavražděn loni v říjnu na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Jeho tělo se nenašlo. Podle dokumentárního filmu katarské televize al-Džazíra, odvysílaného letos v březnu, bylo zřejmě spáleno ve velké peci na dvoře rezidence generálního konzula nedaleko místa vraždy.

Callamardová ve své zprávě ukazuje na zapojení špiček Saúdské Arábie. Vyzvala proto země OSN, aby své protisaúdské sankce rozšířily tak, aby zahrnovaly i korunního prince a jeho osobní majetek. Alespoň do té doby, dokud se Rijádu nepodaří případně prokázat, že princ za smrt investigativního novináře nenese zodpovědnost.

Jedno z deseti doporučení zpravodajky pak říká, že role prince - stejně jako role princova bývalého poradce Saúda Kahtáního - vyžaduje další šetření, protože dosavadní vyšetřování nedospělo v otázce přímé viny těchto dvou lidí k jednoznačnému závěru. "Soudíme, že existuje důvěryhodný důkaz, který zasluhuje další šetření," stojí nicméně v dokumentu.

"Toto lidskoprávní vyšetřování skutečně ukázalo, že existuje dostatek věrohodných důkazů o odpovědnosti korunního prince, které vyžadují další vyšetřování," dodala Callamardová a vyzvala generálního tajemníka OSN Guterrese k akci.

Rijád dostal zprávu Callamardové s předstihem. Ve středu odpoledne saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr na twitteru dokument odmítl s tím, že neobsahuje nic nového. "Zpráva zvláštní zpravodajky OSN pro lidská práva obsahuje jasné protichůdné údaje a neopodstatněná obvinění, což zpochybňuje její důvěryhodnost," napsal Džubajr.

Ke zprávě OSN se ve středu vyjádřilo také Turecko, které "silně podpořilo" doporučení navrhované Callamardovou. "Důrazně podporujeme doporučení zpravodajky OSN Agnes Callamardové ohledně objasnění vraždy Chášukdžího a dovedení těch, co jsou zodpovědní, k odpovědnosti," napsal na Twitteru turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.

Novinář obětí "mimosoudní popravy"

Chášukdží spolupracoval s americkým listem The Washington Post a saúdskoarabského prince kritizoval. Naposledy byl spatřen právě 2. října 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam si šel opatřit dokumenty potřebné k uzavření sňatku.

"Je to závěr zvláštního zpravodaje, že pan Chášukdží se stal obětí úmyslné, ​​předem zamýšlené popravy, mimosoudního zabití, za které je podle mezinárodního práva v oblasti lidských práv zodpovědný stát Saúdská Arábie," uvedla Callamardová ve své zprávě založené na šestiměsíčním šetření.

Saúdská Arábie by podle zprávy měla přijmout zodpovědnost za novinářovu smrt a jeho rodině také zaplatit odškodnění.

Vyšetřovatelka zároveň doporučila pozastavit proces týkající se případu, ve kterém je v Saúdské Arábii souzeno 11 podezřelých. Callamardová se domnívá, že by se justice v opačném případě mohla dopustit omylu.

Callamardová se do Turecka vydala na začátku tohoto roku i s týmem soudních a právních expertů, pracovala i s důkazy od tureckých úřadů.

Video: Hledáme konspirátory a viníky vraždy, zazněla slova Erdogana o vraždě novináře Chášukdžího

Hledáme konspirátory a viníky vraždy, zazněla slova Erdogana na vraždu novináře Chášukdžího | Video: Reuters, František Grossmann
 

Právě se děje

před 37 minutami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy