Křesťan, konzervativec a republikán. Mike Pence vstoupil do boje o Bílý dům

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 6. 2023 18:07
Do volebního boje o Bílý dům vstoupil republikán Mike Pence, podle agentury Reuters předal potřebné dokumenty federální volební komisi. Soupeři v republikánských primárkách mu budou mimo jiné Donald Trump, kterému Pence dělal viceprezidenta, nebo floridský guvernér Ron DeSantis. Pence se podle Reuters profiluje jako tradiční konzervativec a protiváha populistického proudu v Republikánské straně.
Mike Pence
Mike Pence | Foto: Reuters

Osmačtyřicátý někdejší americký viceprezident Pence podle médií kampaň před voliči oficiálně zahájí na své 64. narozeniny ve středu 7. června projevem ve městě Des Moines v Iowě; po vzoru ostatních uchazečů o Bílý dům také zveřejní kampaňové video.

Lidé obeznámení s Penceovými plány uvádějí, že čerstvý republikánský kandidát a rodák z nedaleké Indiany vnímá Iowu - a americký Středozápad celkově - jako domov pro svůj typ politiky, uvádí stanice NBC News. Pence sám sebe charakterizuje jako "křesťana, konzervativce a republikána, v tomto pořadí". Na kampaň se podle médií připravoval měsíce, například pořádáním akcí v Iowě, Jižní Karolíně a New Hampshiru, kde navštěvoval kostely, pronášel projevy a snažil se získat sponzory.

Penceova kampaň bude nyní usilovat o to, aby se někdejší viceprezident u voličů zapsal jinak než jen jako Trumpův pobočník. Poslední týdny administrativy Trumpa a Pence se nesly v duchu Trumpova popírání volebních výsledků a vyvrcholily násilnými nepokoji v budově Kapitolu v lednu 2021. Pence ve věci údajného ovlivňování volebního výsledku a podněcování násilí u Kapitolu Trumpem vypovídal před federální velkou porotou letos v dubnu.

"V jiné fázi naší moderní politické historie by Pence byl kandidátem aspirujícím na úspěch u voličské základny v Iowě. Ale v období po Trumpovi je situace jiná, Pence bude nahlížen a souzen skrze optiku Trumpa," řekl serveru Politico Dave Kochel, republikánský politický stratég v Iowě.

Než se stal v roce 2016 americkým viceprezidentem, byl Pence guvernérem Indiany a více než deset let členem Kongresu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy