reklama
 
 

Do vody v Tchien-ťinu po výbuchu uniklo množství kyanidu

20. 8. 2015
Hodnoty jedovaté látky v okolí přístavu přesahují 277krát přijatelnou úroveň. Při neštěstí minulý týden zemřelo přes sto lidí.

Peking - Hodnoty jedovatého kyanidu ve vodách v okolí čínského přístavu Tchien-ťin přesahují 277krát přijatelnou úroveň.

Ve čtvrtek to oznámily čínské úřady. Zároveň ale ujistily, že pitná voda ve městě je nezávadná.

V přístavu 12. srpna vybuchl sklad, v němž byly nebezpečné chemikálie. Neštěstí nepřežilo 114 lidí a desítky osob jsou dosud pohřešovány.

Kyanid unikl do řeky i do moře

Po prozkoumání vzorků vody místní úřady vydaly zprávu, z níž vyplývá, že kyanid unikl do řeky, do moře i odpadních vod. Jeden ze vzorků obsahoval hodnoty kyanidu 277krát převyšující přijatelnou úroveň. Místní hygienický úřad ale trvá na tom, že pitná voda v přístavu je v pořádku.

Tchien-ťin je desátý největší průmyslový přístav světa a po nehodě se tamní úřady začaly zabývat bezpečnostními opatřeními. V prostorách bylo v rozporu s čínskými předpisy uskladněno kromě jiného 700 tun vysoce toxického kyanidu sodného.

Deník China Daily ve čtvrtek napsal, že úřady rozhodly přesunout chemické provozy do průmyslové zóny Nan-kang vzdálené 25 kilometrů od současného skladu.

Čínská vláda slíbila, že viníci tragédie budou potrestáni. Ve sdělovacích prostředcích se za hlavního viníka označuje společnost Žuej-chaj, které patří chemické sklady. Podle médií využívá její vedení svých známostí k obcházení protipožárních a ekologických předpisů.

Vyšetřovatelé zjistili, že ve skladu bylo 2500 tun 40 nebezpečných látek, z nichž některé byly hořlavé, další jedovaté a jiné výbušné. Místo s takto nebezpečným materiálem je přitom v blízkosti nádraží a obytných domů, což čínské předpisy nedovolují. Stovky obyvatel blízkých domů nyní žádají, aby je vláda odškodnila nebo odkoupila zničené byty. Náměstek starosty Tchien-ťinu řekl, že některé domy budou zbořeny, jiné opraveny a další odkoupeny.

autor: ČTK | 20. 8. 2015

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama