Erdogan: Vražda novináře byla naplánovaná. Saúdové odmontovali z konzulátu kamery

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 23. 10. 2018 12:05
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý na půdě parlamentu zveřejní první detaily ohledně vyšetřování vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.
Hledáme konspirátory a viníky vraždy, zazněla slova Erdogana na vraždu novináře Chášukdžího | Video: Reuters, František Grossmann

Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na půdě parlamentu promluvil o detailech vyšetřování vraždy novináře Džamála Chášukdžího.

Podle něj byla "dopředu naplánovaná". Do akce se zapojily dva saúdskoarabské týmy. Jeden z nich přiletěl do Istanbulu den před novinářovým zmizením. Tři muži také dopředu prozkoumali les u Istanbulu, prohlásil turecký prezident.

Na konzulátu pak Saúdští Arabové, mezi nimiž byli i vysocí vojenští představitelé, odstranili kamery a připravili se na Chášukdžího příchod.

Erdogan zároveň upozornil, že do akce se zapojilo patnáct mužů ze Saúdské Arábie, a potvrdil také informaci o tom, že jeden z nich se později za Chášukdžího přestrojil, aby zamazal stopy.

"Turecké úřady zvažují kvůli vraždě diplomatické kroky," upozornil Erdogan s tím, že diplomatická imunita nemůže být použita jako ochrana k vykonání vraždy. V Saúdské Arábii bylo v souvislosti s vraždou zatčeno osmnáct podezřelých. Podle prezidenta je Turecko odhodlané případ vyšetřit všemi dostupnými prostředky. Hodlá spolupracovat s jinými zeměmi, ale vyšetřování chce řídit.

Erdogan řekl, že novinář byl zabit brutálním způsobem. V případu podle něj figuroval také místní spolupracovník a je třeba, aby jeho identita byla zveřejněna.

"Je důležité, že Saúdská Arábie přiznala, že byl Chášukdží zavražděn," naráží Erdogan na to, že Rijád byl dlouho ochotný pouze připustit, že novinář na půdě konzulátu zemřel, a to během potyčky. Ministr zahraničí Ádil Džubajr ale v úterý v Jakartě řekl, že království je odhodláno případ řádně vyšetřit a že vyslalo do Turecka vyšetřovatele, aby odhalili "důkazy o vraždě".

Úřady až doposud žádné okolnosti vyšetřování nesdělily. Ankara přiznala, že informace z případu nesdílela s vládou žádné jiné země.

Do Turecka míří šéfka CIA

Podle amerických médií kvůli vraždě saúdskoarabského novináře v pondělí do Turecka odletěla ředitelka americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová.

Chášukdží žil v exilu a západní země tlačí na Saúdskou Arábii i Turecko, aby jeho vraždu objasnily. Americký prezident Donald Trump se začátkem týdne nechal slyšet, že se v Turecku pokusí sehnat informace tajné služby. "Nejsem spokojený s tím, co jsem (od Saúdů) slyšel," řekl novinářům.

Saúdský novinář a kritik režimu korunního prince Mohameda bin Salmána Džamál Chášukdží zmizel 2. října na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu, kam si šel vyřídit dokumenty nutné k plánované svatbě. Jeho tělo se doposud nepodařilo najít. Jeho smrt má na svědomí zřejmě skupina patnácti Saúdských Arabů, kteří do Turecka přiletěli v ten samý den vládními letouny a za několik hodin zase odletěli. Podle tureckých médií mají muži vazby na korunního prince a saúdské tajné služby.

Video: Kamerové záběry zachycují novináře Chásukdžího s manželkou při odchodu do konzulátu pár hodin před smrtí

Kamerové záběry zachycují novináře Chásukdžího s manželkou při odchodu do konzulátu pár hodin před smrtí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy