Do Tibetu se od května vrátí turisté. Čína svolila

Reuters
4. 4. 2008 14:38
Karanténa trvala přes šest týdnů
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Peking - Čína oznámila, že od 1. května znovu otevře Tibet pro turisty.

Cizinci se budou moci do regionu vrátit po více než šesti týdnech karantény, kterou na Tibet uvalily čínské úřady po rozsáhlých nepokojích a střetech mezi policií a patrioty.

Když nepokoje vypukly, oficiální úřady vypověděly z oblasti zahraniční turisty včetně novinářů s tím, že je to v zájmu jejich vlastní bezpečnosti.

Fakta

  • Střety mezi Tibeťany a čínskými úřady začaly v polovině března.
  • Podle oficiálního tvrzení Číny v dalších dnech zahynulo při střetech s policií v hlavním městě Tibetu Lhase maximálně 18 civilistů.
  • Exilová vláda uvedla, že podle ověřených svědectví zahynulo za stejnou dobu na území Tibetu na 140 lidí.

Exilová vláda Tibetu pak z vyhnanství v exilu vzkázala, že jde jen o snahu ututlat, jak brutálně pořádkové složky nakládají s demonstranty. Dalajláma, tibetský duchovní vůdce, dokonce hovořil o genocidě Tibeťanů.

Čtěte duel blogerů: Bém v. Klaus: Demonstrovat za Tibet - ano, či ne?

Úřady tibetského autonomního regionu budou moci začít vydávat povolenky ke vstupu od 1. května, citovala agenturu Reuters čínská oficiální média.

Reuters dodává, že pro Čínu jsou důležité příjmy z cestovního ruchu. V tomto duchu se nese i oficiální prohlášení přetištěné například v deníku China Daily. "Výtržníci z Lhasy mohli vytvořit v myslích turistů obraz nepříjemností, ale jistě jej odčiní krása přírodních scenérií a unikátní kulturní dědictví Tibetu, které přitáhne návštěvníky z dálky i z blízka.

Dále čtěte:
Tibet není svobodný, volali na novináře ze světa mniši
Poslanci řekli Číně: Propusťte perzekuované v Tibetu

 

Právě se děje

před 9 minutami

U letiště v Mošnově se tvoří několikakilometrové kolony. Lidé míří na Dny NATO

U letiště v Mošnově na Novojičínsku se ze všech stran tvoří kolony aut, která míří na Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Lidé v kolonách čekají minimálně desítky minut, nejdelší, asi sedmikilometrová kolona je od Studénky, kudy vede cesta od dálnice. ČTK to řekl operátor speciální policejní linky Michal Tichý.

Situace je obdobná jako v jiných letech. "Je pěkné počasí, takže jede hodně lidí," řekl operátor speciální policejní linky Michal Tichý. Kolona ve směru od Ostravy je dlouhá asi pět kilometrů a od Příbora asi 2,5 kilometru. Očekává se, že na akci denně dorazí okolo 100 tisíc návštěvníků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy