Do Tibetu se od května vrátí turisté. Čína svolila

Reuters
4. 4. 2008 14:38
Karanténa trvala přes šest týdnů
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Peking - Čína oznámila, že od 1. května znovu otevře Tibet pro turisty.

Cizinci se budou moci do regionu vrátit po více než šesti týdnech karantény, kterou na Tibet uvalily čínské úřady po rozsáhlých nepokojích a střetech mezi policií a patrioty.

Když nepokoje vypukly, oficiální úřady vypověděly z oblasti zahraniční turisty včetně novinářů s tím, že je to v zájmu jejich vlastní bezpečnosti.

Fakta

  • Střety mezi Tibeťany a čínskými úřady začaly v polovině března.
  • Podle oficiálního tvrzení Číny v dalších dnech zahynulo při střetech s policií v hlavním městě Tibetu Lhase maximálně 18 civilistů.
  • Exilová vláda uvedla, že podle ověřených svědectví zahynulo za stejnou dobu na území Tibetu na 140 lidí.

Exilová vláda Tibetu pak z vyhnanství v exilu vzkázala, že jde jen o snahu ututlat, jak brutálně pořádkové složky nakládají s demonstranty. Dalajláma, tibetský duchovní vůdce, dokonce hovořil o genocidě Tibeťanů.

Čtěte duel blogerů: Bém v. Klaus: Demonstrovat za Tibet - ano, či ne?

Úřady tibetského autonomního regionu budou moci začít vydávat povolenky ke vstupu od 1. května, citovala agenturu Reuters čínská oficiální média.

Reuters dodává, že pro Čínu jsou důležité příjmy z cestovního ruchu. V tomto duchu se nese i oficiální prohlášení přetištěné například v deníku China Daily. "Výtržníci z Lhasy mohli vytvořit v myslích turistů obraz nepříjemností, ale jistě jej odčiní krása přírodních scenérií a unikátní kulturní dědictví Tibetu, které přitáhne návštěvníky z dálky i z blízka.

Dále čtěte:
Tibet není svobodný, volali na novináře ze světa mniši
Poslanci řekli Číně: Propusťte perzekuované v Tibetu

 

Právě se děje

před 45 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy