Do Tibetu se od května vrátí turisté. Čína svolila

Reuters
4. 4. 2008 14:38
Karanténa trvala přes šest týdnů
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Peking - Čína oznámila, že od 1. května znovu otevře Tibet pro turisty.

Cizinci se budou moci do regionu vrátit po více než šesti týdnech karantény, kterou na Tibet uvalily čínské úřady po rozsáhlých nepokojích a střetech mezi policií a patrioty.

Když nepokoje vypukly, oficiální úřady vypověděly z oblasti zahraniční turisty včetně novinářů s tím, že je to v zájmu jejich vlastní bezpečnosti.

Fakta

  • Střety mezi Tibeťany a čínskými úřady začaly v polovině března.
  • Podle oficiálního tvrzení Číny v dalších dnech zahynulo při střetech s policií v hlavním městě Tibetu Lhase maximálně 18 civilistů.
  • Exilová vláda uvedla, že podle ověřených svědectví zahynulo za stejnou dobu na území Tibetu na 140 lidí.

Exilová vláda Tibetu pak z vyhnanství v exilu vzkázala, že jde jen o snahu ututlat, jak brutálně pořádkové složky nakládají s demonstranty. Dalajláma, tibetský duchovní vůdce, dokonce hovořil o genocidě Tibeťanů.

Čtěte duel blogerů: Bém v. Klaus: Demonstrovat za Tibet - ano, či ne?

Úřady tibetského autonomního regionu budou moci začít vydávat povolenky ke vstupu od 1. května, citovala agenturu Reuters čínská oficiální média.

Reuters dodává, že pro Čínu jsou důležité příjmy z cestovního ruchu. V tomto duchu se nese i oficiální prohlášení přetištěné například v deníku China Daily. "Výtržníci z Lhasy mohli vytvořit v myslích turistů obraz nepříjemností, ale jistě jej odčiní krása přírodních scenérií a unikátní kulturní dědictví Tibetu, které přitáhne návštěvníky z dálky i z blízka.

Dále čtěte:
Tibet není svobodný, volali na novináře ze světa mniši
Poslanci řekli Číně: Propusťte perzekuované v Tibetu

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy