Za Islámský stát letos odešlo bojovat 780 Němců

ČTK ČTK
28. 6. 2016 15:32
Do Sýrie a Iráku odešlo z Německa do konce loňského roku kolem 780 islamistů, aby na Blízkém východě bojovali za Islámský stát. Asi třetina z nich je už zpátky v Německu, vyplývá z výroční zprávy o činnosti civilní kontrarozvědky, kterou v úterý v Berlíně představil ministr vnitra Thomas de Maizière a šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen. Celkově se ale počet odcházejících bojovníků snižuje. Většina těch, kteří odcházejí do Sýrie a Iráku, jsou v Německu narození muži, jejichž rodiny ale do spolkové republiky přišly ze zahraničí. Asi osmina bojovníků nebo spolupracovníků IS jsou konvertité, pětina jsou ženy.
Boje u irácké Fallúdže.
Boje u irácké Fallúdže. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy