Do sporu o polský ústavní soud se vložil prokurátor. Zákon konzervativců označil za neústavní

ČTK ČTK
8. 12. 2015 15:16
Generální prokurátor Andrzej Seremet ve stanovisku pro ústavní soud uvedl, že zákon přijatý novým parlamentem v listopadu bezprostředně po jeho zvolení je v rozporu s ústavou, neboť ruší právoplatné zvolení předchozích soudců a stanovuje termín, v němž má prezident přijmout jejich přísahu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Varšava - Sílící kritice čelí polská konzervativní vláda i prezident ve sporu o obsazení ústavního soudu. Generální prokurátor označil za protiústavní zákon, kterým poslanci vládní strany anulovali říjnovou volbu pětice soudců a místo nich zvolili vlastní. Prezident Andrzej Duda hodlá ve středu přijmout slib od posledního z "vládní" pětice. Informují o tom polská média.

Generální prokurátor Andrzej Seremet ve stanovisku pro ústavní soud uvedl, že zákon přijatý novým parlamentem v listopadu bezprostředně po jeho zvolení je v rozporu s ústavou, neboť ruší právoplatné zvolení předchozích soudců a stanovuje termín, v němž má prezident přijmout jejich přísahu.

Ústavní soud vydá k tomuto zákonu stanovisko ve středu. Již minulý týden přitom soudci dali za pravdu opozici, když uvedli, že Duda měl jmenovat tři z pěti dříve zvolených soudců a neotálet s přijetím jejich přísahy.

Prezident se naproti tomu rozhodl jmenovat až soudce zvolené parlamentem ovládaným stranou Právo a spravedlnost (PiS), která na základě zmíněného zákona zrušila po necelém měsíci předchozí volbu.

Prezident své rozhodnutí měnit nehodlá

Duda dal v úterý najevo, že nehodlá na svém rozhodnutí nic měnit. Jeho mluvčí v rozhovoru s rozhlasovou stanicí TOK FM uvedla, že ve středu složí přísahu poslední soudkyně z nové pětice, která se dosud nemohla ujmout funkce, neboť jejímu předchůdci vypršel mandát až dnes.

PiS v listopadu zrušila říjnovou volbu pěti soudců končícím parlamentem, v němž měla většinu koalice nyní opoziční Občanské platformy (PO). Podle ústavního soudu byla tato původní volba v případě tří soudců zcela v pořádku a Duda neměl právo s jejich jmenováním otálet.

Podle kritiků je snaha ovládnout ústavní soud vedle rychlé výměny vedení tajných služeb dalším z kroků, kterým se PiS za spolupráce svého ještě nedávného člena Dudy snaží získat kontrolu nad veškerým veřejným děním v zemi.

Pozdvižení na Západě

Polská vláda se v posledních dnech kvůli těmto rychlým politickým tahům ocitla pod palbou několika předních západních médií.

Zatímco komentátor televize CNN Fareed Zakaria mluvil o jmenování soudců povolných vládní straně, cenzuře na poli kultury či poslušnosti prezidenta Dudy příkazům šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského, podle listu The Washington Post je znepokojující například promptní prominutí zákonného trestu prezidentem člověku, kterého PiS vzápětí jmenovala koordinátorem tajných služeb.

Britský týdeník The Economist zase píše, že "nová polská vláda za dva týdny způsobila, že Evropa znervózněla". Podle listu je kromě zmíněných kontroverzních kroků na pováženou, že vláda patrně nedokáže splnit řadu slibů v sociální oblasti, s nimiž oslovila Poláky před volbami.

Polské ministerstvo zahraničí na množící se negativní komentáře reagovalo odmítavým prohlášením, podle něhož zmíněná média prezentují "nepravdivý a jednostranný pohled na situaci v Polsku".

 

Právě se děje

Další zprávy