Bezprecedentní situace. Španělé do parlamentu zvolili politiky, kteří jsou ve vězení

Simone Radačičová Simone Radačičová
29. 4. 2019 21:09
Španělské parlamentní volby zavedly zemi do bezprecedentní situace. V hlasování uspělo pět členů bývalého katalánského vedení, kteří jsou ve vazbě a před soudem v Madridu se zpovídají ze vzpoury a zneužití veřejných peněz. Toho se měli dopustit při organizaci protiústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.
Bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras.
Bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras. | Foto: ČTK

Jedním z nich je padesátiletý Oriol Junqueras, který léta patří mezi nejviditelnější katalánské politiky. Nyní je hlavním obviněným v "procesu století", jak označují španělská média soud s bývalými členy katalánského vedení. Za vzpouru mu hrozí až 25 let vězení.

Lídr Republikánské levice Katalánska (ERC) se přesto postavil do čela stranické kandidátky a předvolební kampaň vedl z vězení. A uspěl.

Není ale jediný. Za ERC se do senátu dostal Raul Romeva, který měl v bývalé regionální vládě na starosti zahraniční vztahy.  

Další tři separatisté ve vazbě pak byli zvolení za uskupení Junts Per Catalunya (Společně pro Katalánsko). Jsou to aktivista Jordi Sánchez, někdejší mluvčí katalánské vlády Jordi Turull a bývalý regionální ministr pro místní rozvoj Josep Rull.

Nyní není jasné, co se s nově zvolenými poslanci stane. Španělský deník El Periódico uvádí, že Nejvyšší soud jim povolí vyjít krátce z vězení, aby se oficiálně mohli ujmout svých funkcí poslanců a senátora.

Otázkou ale je, zda tyto posty budou opravdu moci vykonávat. Očekává se, že soud jejich mandáty zřejmě dočasně pozastaví.

Španělský trestný zákoník totiž říká, že u lidí souzených za terorismus nebo právě vzpouru musí dojít k pozastavení jejich veřejných funkcí.

Klíčový hráč?

Ve španělských volbách ERC a Junts Per Catalunya dohromady získaly celkem 22 křesel v 350členném Kongresu poslanců. Díky tomu možná sehrají klíčovou roli při sestavování nové španělské vlády.

Ve volbách sice zvítězil socialista Pedro Sánchez, nedostal ale většinu v parlamentu. Proto musí hledat partnery, kteří jeho budoucí vládu podpoří.  

Mezitím ale dál probíhá soud se zvoleným Junquerasem a dalšími obviněnými. U soudu se detailně probírají okolnosti kolem referenda o nezávislosti Katalánska.

Tehdejší katalánský regionální kabinet vedený separatistou Carlesem Puigdemontem se na podzim 2017 rozhodl uspořádat referendum o nezávislosti regionu.

Španělská vláda v čele s lidovcem Marianem Rajoyem se hlasování pokusila zastavit s pomocí Ústavního soudu, který je označil na protiústavní a zakázal ho. Ani to ale Katalánce nezastrašilo. Nakonec proti referendu zasáhla španělská policie. Puigdemont utekl do Belgie, kde pobývá dodnes.

Video: Katalánští separatisté zablokovali vlakovou stanici

Katalánští separatisté zablokovali vlakovou stanici v Gironě | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 17 minutami

Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let za napadení číšníka. Podle vrchního soudu spáchali ublížení na zdraví, ne pokus o vraždu.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Pietní místo na Betramce popeláři uklidili, vzkazy a dárky si rodina ponechá

Svíce a květiny, které lidé v uplynulých dnech přinesli před dům zesnulého zpěváka Karla Gotta v pražské ulici Nad Bertramkou, byly v noci na pondělí uklizeny. Úklid veřejné komunikace měl původně začít v pondělí, na přání rodiny byl ale termín odložen. Gottova rodina večer informovala, že vzkazy a dárky z pietního místa před vilou si ponechá, další využití svící a květin zvažovala.

"Vzkazy a dárky si rodina ponechá jako památku, stejně jako svíce a část květin, a zvažuje několik možností, jak je ještě využít, aby nesly vzpomínku na odchod Karla Gotta," napsala v pondělí na oficiálních stránkách zpěváka jeho mluvčí Aneta Stolzová.

V pondělí bylo již uklizeno i pietní místo v Kinského zahradě, které magistrát zřídil po dohodě s rodinou a bylo otevřeno do nedělní půlnoci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy