Bezprecedentní situace. Španělé do parlamentu zvolili politiky, kteří jsou ve vězení

Simone Radačičová Simone Radačičová
29. 4. 2019 21:09
Španělské parlamentní volby zavedly zemi do bezprecedentní situace. V hlasování uspělo pět členů bývalého katalánského vedení, kteří jsou ve vazbě a před soudem v Madridu se zpovídají ze vzpoury a zneužití veřejných peněz. Toho se měli dopustit při organizaci protiústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.
Bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras.
Bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras. | Foto: ČTK

Jedním z nich je padesátiletý Oriol Junqueras, který léta patří mezi nejviditelnější katalánské politiky. Nyní je hlavním obviněným v "procesu století", jak označují španělská média soud s bývalými členy katalánského vedení. Za vzpouru mu hrozí až 25 let vězení.

Lídr Republikánské levice Katalánska (ERC) se přesto postavil do čela stranické kandidátky a předvolební kampaň vedl z vězení. A uspěl.

Není ale jediný. Za ERC se do senátu dostal Raul Romeva, který měl v bývalé regionální vládě na starosti zahraniční vztahy.  

Další tři separatisté ve vazbě pak byli zvolení za uskupení Junts Per Catalunya (Společně pro Katalánsko). Jsou to aktivista Jordi Sánchez, někdejší mluvčí katalánské vlády Jordi Turull a bývalý regionální ministr pro místní rozvoj Josep Rull.

Nyní není jasné, co se s nově zvolenými poslanci stane. Španělský deník El Periódico uvádí, že Nejvyšší soud jim povolí vyjít krátce z vězení, aby se oficiálně mohli ujmout svých funkcí poslanců a senátora.

Otázkou ale je, zda tyto posty budou opravdu moci vykonávat. Očekává se, že soud jejich mandáty zřejmě dočasně pozastaví.

Španělský trestný zákoník totiž říká, že u lidí souzených za terorismus nebo právě vzpouru musí dojít k pozastavení jejich veřejných funkcí.

Klíčový hráč?

Ve španělských volbách ERC a Junts Per Catalunya dohromady získaly celkem 22 křesel v 350členném Kongresu poslanců. Díky tomu možná sehrají klíčovou roli při sestavování nové španělské vlády.

Ve volbách sice zvítězil socialista Pedro Sánchez, nedostal ale většinu v parlamentu. Proto musí hledat partnery, kteří jeho budoucí vládu podpoří.  

Mezitím ale dál probíhá soud se zvoleným Junquerasem a dalšími obviněnými. U soudu se detailně probírají okolnosti kolem referenda o nezávislosti Katalánska.

Tehdejší katalánský regionální kabinet vedený separatistou Carlesem Puigdemontem se na podzim 2017 rozhodl uspořádat referendum o nezávislosti regionu.

Španělská vláda v čele s lidovcem Marianem Rajoyem se hlasování pokusila zastavit s pomocí Ústavního soudu, který je označil na protiústavní a zakázal ho. Ani to ale Katalánce nezastrašilo. Nakonec proti referendu zasáhla španělská policie. Puigdemont utekl do Belgie, kde pobývá dodnes.

Video: Katalánští separatisté zablokovali vlakovou stanici

Katalánští separatisté zablokovali vlakovou stanici v Gironě | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy