Do řeky unikly chemikálie, 300 000 Američanů nemá vodu

ČTK Zahraničí ČTK , Zahraničí
10. 1. 2014 9:02
Guvernér Západní Virginie Earl Ray Tomblin vyhlásil v devíti okresech stav nouze.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Washington - Zhruba 300 000 lidí v americkém státě Západní Virginie nesmí používat vodu z vodovodu. Může za to únik chemikálií do řeky Elk River, k němuž došlo ve čtvrtek.

Guvernér státu Earl Ray Tomblin vyhlásil v devíti okresech stav nouze. V postižených oblastech byly uzavřeny restaurace a školy.

Do řeky unikla látka, která se používá při úpravě uhlí. Dostala se do ní z chemičky v Charlestonu, hlavním městě Západní Virginie.

Nehoda se stala těsně nad čističkou vody vodárenské společnosti West Virginia American Water.

Úpravna vody (ilustrační foto).
Úpravna vody (ilustrační foto). | Foto: Aktuálně.cz

"Vyzýváme obyvatele postižených oblastí, aby nepili vodu z vodovodu a nepoužívali ji ani k vaření, praní a mytí," uvedl Tomblin v prohlášení. Voda se podle něj může používat jen ke splachování a k hašení požárů.

Lidé teď stojí fronty před obchody, kde se prodává balená voda, uvádějí místní média. Guvernér oznámil, že s dodávkou vody pro zasažené lokality pomáhá místní Národní garda.

Charlestonská čistička, která je největší ve státě, dodává vodu do asi 100 000 domácností a firem. Podle manažerky vodárenské společnosti Laury Jordanové chemikálie unikla z továrny Freedom Industries, která vyrábí chemikálie pro těžební a ocelářský průmysl.

Chemikálie může dráždit oči a kůži. Zatím není jasné, kolik se jí do řeky dostalo.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy