Do řeky unikly chemikálie, 300 000 Američanů nemá vodu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 1. 2014 9:02
Guvernér Západní Virginie Earl Ray Tomblin vyhlásil v devíti okresech stav nouze.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Washington - Zhruba 300 000 lidí v americkém státě Západní Virginie nesmí používat vodu z vodovodu. Může za to únik chemikálií do řeky Elk River, k němuž došlo ve čtvrtek.

Guvernér státu Earl Ray Tomblin vyhlásil v devíti okresech stav nouze. V postižených oblastech byly uzavřeny restaurace a školy.

Do řeky unikla látka, která se používá při úpravě uhlí. Dostala se do ní z chemičky v Charlestonu, hlavním městě Západní Virginie.

Nehoda se stala těsně nad čističkou vody vodárenské společnosti West Virginia American Water.

Úpravna vody (ilustrační foto).
Úpravna vody (ilustrační foto). | Foto: Aktuálně.cz

"Vyzýváme obyvatele postižených oblastí, aby nepili vodu z vodovodu a nepoužívali ji ani k vaření, praní a mytí," uvedl Tomblin v prohlášení. Voda se podle něj může používat jen ke splachování a k hašení požárů.

Lidé teď stojí fronty před obchody, kde se prodává balená voda, uvádějí místní média. Guvernér oznámil, že s dodávkou vody pro zasažené lokality pomáhá místní Národní garda.

Charlestonská čistička, která je největší ve státě, dodává vodu do asi 100 000 domácností a firem. Podle manažerky vodárenské společnosti Laury Jordanové chemikálie unikla z továrny Freedom Industries, která vyrábí chemikálie pro těžební a ocelářský průmysl.

Chemikálie může dráždit oči a kůži. Zatím není jasné, kolik se jí do řeky dostalo.

 

Právě se děje

Další zprávy