Do Řecka míří kontrola, země prý zatajuje své dluhy

Tomáš Fránek
14. 12. 2009 12:45
Důchody, stávky, slabá ekonomika a daňové podvody - to jsou důvody, proč má Řecko problémy
Čestná stráž před budouvou řeckého parlamentu. Ilustrační snímek
Čestná stráž před budouvou řeckého parlamentu. Ilustrační snímek | Foto: Simona Holecová

Atény/Praha - Mezinárodní měnový fond začne prověřovat, jaké jsou skutečné dluhy Řecka - zadluženost země je totiž pravděpodobně větší, než Řekové přiznávají.

Prověřování příjmů a výdajů Řecka má začít už tento týden. "Fond má vážné podezření, že deficit země je větší než se uvádí," napsal deník Financial Times Deutschland.

Stávky proti reformám

List také sepsal deset hlavních příčin řeckých problémů. Je to slabá ekonomika, která klesá, i když hospodářství dalších zemí Evropské unie už nyní začíná růst. Vysoká nezaměstnanost, která postihuje především mladé lidi. A vysoká inflace.

List také zmiňuje důchodový systém, který se kvůli nedostatku peněz může zhroutit už v roce 2015. Problémem je také vysoký podíl státu v ekonomice.

Řecko nadto trápí velmi vysoké daňové úniky. "Podle odhadů Evropské unie se do státního rozpočtu nedostane 30 procent z vybrané daně z přidané hodnoty," napsal deník. A situaci také komplikuje velký odpor k jakýmkoliv reformám, které běžně vyženou desítky tisíc lidí do ulic. "Chuť protestovat a stávkovat je u Řeků velmi silná. Stávkami už několikrát protestující dosáhli odložení reformy důchodového systému," popsal Financial Times Deutschland důvody řeckých problémů.

Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu potvrdil, že Řecko se stalo nedůvěryhodným a je ve velmi složité situaci.

Řecký premiér George Papandreou
Řecký premiér George Papandreou | Foto: Reuters

"Některé naše problémy nemají nic společného s čísly, ale souvisí s tím, že nám nikdo nevěří, protože naše statistiky nejsou v pořádku," řekl ministr v rozhovoru pro Der Spiegel s tím, že není důvod žádat o pomoc Mezinárodní měnový fond. Země chce řešit svoje problémy v rámci Evropské unie.

Obří deficit

Nová socialistická vláda už loni na podzim oznámila, že deficit veřejných financí je asi dvakrát vyšší, než se uvádělo. Vláda nicméně slíbila, že deficit příští rok srazí pod deset procent hrubého domácího produktu. Celkový dluh země by se však měl příští rok vyšplhat na 300 miliard eur až na 125 procent HDP. Řecko by tak předběhlo Itálii a stalo by se nejzadluženější zemí EU.

Agentura Fitch minulý týden snížila rating Řecka na stupeň BBB plus z dosavadní známky A minus. Poprvé po deseti letech tak jedna z významných ratingových agentur snížila rating Řecka pod prestižní pásmo A, čímž výrazně zhoršila vyhlídky Řecka.

Země je teď jediným členem eurozóny, který nemá rating v pásmu A. Fitch svůj krok zdůvodnila zhoršováním stavu veřejných financí a upozornila, že Řecko má jednoznačně nejslabší ekonomiku z celé eurozóny.

Vláda bude chtít získat nový úvěr na začátku ledna. Přesná suma, kterou potřebuje, ale ještě není známa. V důsledku nižšího ratingu bude za úvěr platit vyšší úrok.

Podle investiční banky Standart Bank je Řecko společně s Irskem ve špatné ekonomické situaci. Může to vést k tomu, že obě země budou muset požádat o záchranné balíčky - nebo dokonce opustit eurozónu. "Je možné, že se Řecko nebude schopné z této krize dostat. Je vysoké riziko, že do konce roku bude muset země požádat o ochranu nebo rovnou vystoupit z eurozóny," uvedl Steve Barrow z banky v rozhovoru pro agenturu Bloombeg.

Evropští politici ale nic takového nechtějí připustit a slibují pomoc. "Řecko se může spolehnout na solidaritu eurozóny," uvedla francouzské ministryně hospodářství Christine Lagardeová.

Možnost státního bankrotu Řecka vyloučil také premiér Lucemburska Jean-Claude Juncker.

 

Právě se děje

Další zprávy