Do Řecka a Itálie dorazilo letos přes 100 tisíc uprchlíků

ČTK ČTK
9. 6. 2015 19:51
Oproti loňskému roku, kdy do Řecka uprchlo 34 tisíc lidí, za necelých šest měsíců letošního roku evidují řecké úřady už 48 tisíc uprchlíků.
Uprchlíci na moři
Uprchlíci na moři | Foto: Reuters

Ženeva/Atény - Do Řecka a Itálie dorazilo od začátku letošního roku již přes 100 tisíc imigrantů. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo letos do Řecka 48 tísíc běženců. Do Itálie za stejnou dobu připlulo v rámci prakticky nevídané uprchlické vlny už 54 tisíc lidí.

Tato hranice byla podle mluvčího UNHCR Adriana Edwardse překonána o víkendu, když do Itálie dorazilo 6 tisíc nových běženců.

Největší nárůst přílivu běženců letos zaznamenalo Řecko, do kterého se za celý loňský rok dostalo 34 tisíc lidí. Itálie na překonání loňských čísel teprve čeká - loni zaplavilo zemi kolem 171 tisíc přistěhovalců.

Španělsko a Malta problém s imigranty nemají

Údaje o imigrantech v dalších středomořských státech jsou prakticky nesrovnatelné - do Španělska přišlo letos 920 uprchlíků a na Maltu se jich dostalo 91.

Celkově se loni do Evropské unie nelegálně dopravilo 283 tisíc imigrantů, z nichž 220 tisíc volilo cestu přes Středozemní moře.

Větší uprchlická vlna je patrná od takzvaného "arabského jara" před několika lety, kdy se v severní Africe zhroutilo několik režimů. Znovu nabyla na síle zejména kvůli protahující se občanské válce v Sýrii a neutěšeným poměrům v autoritářské Eritreji.

V uplynulých 24 hodinách do Řecka dorazilo dalších 761 uprchlíků. Pobřežní hlídky zachránily z moře 457 lidí, dalších 304 jich připlulo samo, uvedly v úterý řecké úřady.

Od pondělního rána musely záchranné čluny vyjíždět k 12 zásahům v okolí ostrovů Lesbos, Chios a Kos na východě Egejského moře. Více než 300 lidí se pak vylodilo v lesboském přístavu Mytilini.

 

Právě se děje

Další zprávy