Pomalá přiznání neúspěchů. Do propagandy začíná prosakovat, že se Rusku nedaří

Martin Novák Martin Novák
18. 5. 2022 16:15
Ruské vojenské neúspěchy na Ukrajině už začínají pronikat i do ruských oficiálních médií, které jinak čelí cenzuře a zákazu informovat o válce tak, aby to vyznívalo pro režim Vladimira Putina a ruskou armádu negativně. Jedním z těchto případů je televizní výstup analytika Michaila Chodarjonoka.
"Celý svět je prakticky proti nám. I když si to nechceme připustit," uvedl Michail Chodarjonok. | Video: Aktuálně.cz/Россия 1

Ofenzíva na Donbasu trvá už měsíc a postupuje velmi pomalu, na některých místech vůbec. Rusové se stáhli od druhého největšího ukrajinského města Charkova a 11. května utrpěli drtivý úder při snaze překročit řeku Severní Doněc. Během ukrajinského dělostřeleckého útoku zemřelo podle informací amerického Institutu pro studium války, který se opírá také o ruské zdroje, skoro pět stovek ruských vojáků.

Už na začátku dubna ruská armáda opustila okolí Kyjeva a oblasti na severu od metropole. Jediným úspěchem tak zůstává okupace jihovýchodu země s velkými městy Chersonem a Mariupolem.

V médiích se nyní objevují náznaky, že speciální vojenská operace, jak agresi označil prezident Vladimir Putin, zřejmě nebude zakončena tak triumfálně, jak se očekávalo. Například když plukovník ve výslužbě a nyní vojenský analytik Michail Chodarjonok vystoupil v ruské televizi v debatě moderované prorežimní propagandistkou Olgou Skabejevovou.

V živě vysílaném pořadu tvrdil, že operace se pro Rusko nevyvíjí dobře. Ukrajina dostává moderní zbraně ze Západu a pro ruskou armádu bude situace stále horší a horší. Ukrajina je podle něj schopná vyzbrojit a poslat do boje až milion mužů.

"Informace o tom, že ukrajinská armáda má nízkou bojovou morálku a že je před zhroucením, se nezakládají na pravdě. Ukrajinci jsou odhodláni se bránit," uvedl analytik a dodal, že silná motivace bojovat patří k základům úspěchu ve válce. Chodarjonok už dříve v televizi řekl, že vyhlášení mobilizace záložníků by Rusku moc nepomohlo, protože země má ve skladech staré zbraně, které proti tomu, co má ve výzbroji NATO a může poslat na Ukrajinu, nemají moc šancí.

Žádný chléb a sůl

Pozvání tohoto člověka do debaty může být počátkem příprav ruské veřejnosti na přijetí faktu, že "speciální operace" neskončí jednoznačným úspěchem pro Rusko a Kremlu se nepodaří změnit Ukrajinu podle svých představ.

Chodarjonokův proslov se výrazně lišil od všeho, co od začátku války říkali pozvaní hosté v pořadech ruské televize. Většinou tvrdili, že údajní nacisté na Ukrajině musejí být na hlavu poraženi, že ruská operace byla nutná a že NATO ohrožuje prostřednictvím Ukrajiny Rusko. Občas zazněly i věty, že Rusko může rozdrtit Spojené státy a další země do několika minut údery jaderných zbraní.

Chodarjonok přitom už dříve upozorňoval na to, že ruské vojáky nebude nikdo na Ukrajině vítat chlebem a solí. "Kdo říká, že Ukrajinci nebudou bránit svůj režim, projevuje naprostou ignoranci a neznalost poměrů a nálady na Ukrajině," uvedl ještě před začátkem agrese letos v únoru.

Skeptiků přibývá

Mnohem méně triumfálně než dříve se nyní vyjadřuje v televizi i další prominentní moderátor Vladimir Solovjov. V jednom ze svých posledních diskusních pořadů přiznal, že ruská armáda na Ukrajině nemá odpověď na ukrajinské útoky tureckými bezpilotními letouny Bayraktar.

Ke skeptikům se přidal také Igor Girkin, bývalý důstojník ruské tajné služby FSB, veterán z války v Čečensku a jeden z Rusů, kteří na jaře 2014 rozpoutali boje proti ukrajinské armádě na Donbase. Nyní píše na sociální síť Telegram, že Rusko nemá šanci vyhrát a že současná ofenzíva na Donbase je odsouzena k nezdaru.

Na rozdíl od Chodarjonoka ale vyzývá k totální mobilizaci v Rusku: v tom je podle Girkina jediná šance, jak zvrátit nepříznivý vývoj na Ukrajině. Girkin také veřejně napadl ministra obrany Sergeje Šojgua a obvinil ho z "trestuhodné nedbalosti" při vedení operací na Ukrajině.

Jeden z příslušníků ruské žoldnéřské armády ve službách Kremlu, takzvané Wagnerovy skupiny, zase napsal na Telegramu, že Rusko by muselo na Ukrajině nasadit 800 tisíc mužů, aby uspělo. V únoru se ruské invaze zúčastnilo přes 150 tisíc vojáků, nyní jich tam je něco přes 70 tisíc.

Video: Rusové utrpěli porážku při pokusu překročit řeku Severní Doněc

Rusové při pokusu o překročení řeky Severní Doněc utrpěli zdrcující ztráty, ukazuje video | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 5 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy