Do parku s pitbulem? Ve Vídni od léta jen s "řidičákem"

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
20. 2. 2010 16:10
Každý, kdo chová psa ze seznamu, musí složit speciální zkoušky
K chovu bojových psích plemen bude ve Vídni od léta zapotřebí speciální průkaz (ilustrační foto).
K chovu bojových psích plemen bude ve Vídni od léta zapotřebí speciální průkaz (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Vídeň - Rakouská Vídeň vytáhla do boje proti agresivním psům. Sestavila seznam plemen, k jejichž chovu bude od léta zapotřebí speciální průkaz. Fungovat bude na stejném principu jako řidičák.

"Řidičák na psy" si budou muset obstarat například majitelé rotvajlerů, pitbulteriérů nebo bulteriérů. Pokud nesloží teoretické i praktické zkoušky a objeví se se svým psem na ulici, čeká je pokuta až 14000 eur (zhruba 360 tisíc korun).

Psů, jichž se opatření týká, je v hlavním městě Rakouska kolem 2500. "Jde jen asi o pět procent vídeňské psí populace," vysvětlila radní Ulli Simová. "Na svědomí však mají skoro 25 procent případů, kdy pes někoho pokousal."

Stopka pro násilníky

Řidičák na bojová psí plemena si po sérii krvavých útoků vymohli sami Vídeňané. Pro jeho zavedení zvedlo v místním referendu ruku 90 procent všech zúčastněných voličů.

Radnice se v pátek nechala slyšet, že se výsledkem hlasování bude řídit. Příslušný zákon chce schválit 26. března, platit má začít 1. července.

Průkaz chovatelské způsobilosti přijde na 25 eur. Získat ho bude moct jen ten, komu je víc než 16 let a nemá kvůli násilnému činu zápis v trestním rejstříku.

Zkoušky bude muset skládat nejen majitel psa, ale i každý, kdo ho bude chtít venčit.
Zkoušky bude muset skládat nejen majitel psa, ale i každý, kdo ho bude chtít venčit. | Foto: Aktuálně.cz

Zkoušku musí složit nejen majitel psa. Před komisi půjde každý, kdo chce zvíře chodit venčit.

Německý ovčák s otazníkem. Zatím

Jak přesně bude přezkoušení vypadat, zatím není jasné. Majitel bojového psa by měl každopádně prokázat, že má zvíře pod kontrolou a že ho dokáže zvládnout i v momentě, kdy mu přes cestu přeběhne dítě s míčem nebo kdy na něj dotírá jiný pes.

Dořešit zbývá i další věc: koho na seznam zařadit, a koho ne.

Na soupisce teď chybí - na rozdíl od kříženců pitbulů nebo rotvajlerů - třeba dobrmani. Diskuse ale nejsou u konce.

"Do 1. července se můžou na seznam dostat i další psí rasy," upozornila Simová, citovaná agenturou APA. Ve Vídni se mluví nejen o dobrmanech, ale i o německých dogách nebo německých ovčácích.

Většina Rakušanů by šla dokonce ještě dál. Podle týden starého průzkumu společnosti Oekonsult by 84 procent z nich držení bojových psích plemen zcela zakázalo.

Kynologům se selektivní
Kynologům se selektivní | Foto: Reuters

Pětina dotázaných je přesvědčena, že si pitbuly a jim podobné rasy "pořizují často lidé, kteří sami mají psychické problémy".

Protesty ochránců zvířat

Na opačné straně barikády stojí rakouští ochránci zvířat a kynologové. Vídeňský "řidičák na psy" rozhodně odmítají.

"Je nemožné posuzovat nebezpečnost psů podle příslušnosti k určité rase," tvrdí Katja Wolfová z rakouského Svazu kynologů. Zkoušku chovatelské způsobilosti by podle ní měli skládat buď všichni majitelé psů, nebo nikdo.

Jeden rakouský magazín o psech zase zaplatil letákovou akci, jejímž ústředním mottem je heslo "Ne psímu rasismu!".

To všechno jen pár dní poté, co v dolnorakouském Lassee roztrhali rotvajleři osmasedmdesátiletou ženu. Zvířata patřila jejímu synovi, hlídala mu dům.

 

Právě se děje

Další zprávy