Ukrajinská opera povstala. Pěvce hromadně povolali na frontu

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
26. 5. 2015 11:03
Členové opery v ukrajinském Lvově se bouří. Desítky interpretů tamní scény, včetně národního umělce, obdržely najednou povolávací rozkaz.
Bude ze samopalu lépe střílet sólista baletu, či operní pěvec? Lvovské divadlo bojuje s hromadným povoláním umělců do ukrajinské armády.
Bude ze samopalu lépe střílet sólista baletu, či operní pěvec? Lvovské divadlo bojuje s hromadným povoláním umělců do ukrajinské armády. | Foto: Reuters

LvovVálka na Ukrajině zasahuje i do méně čekaných oblastí: do kultury a vážného umění. Zaměstnanci lvovské opery se vzbouřili proti masové mobilizaci tamních umělců.

Na své facebookové stránce členové opery upozornili, že několik desítek interpretů tamní scény, mezi nimiž jsou špičkoví operní pěvci, baletní mistři i hudebníci z orchestru, obdrželo najednou povolávací rozkaz.

Obávají se, že hromadný odvod uměleckého souboru naruší - nebo dokonce zcela zmaří - činnost vyhlášeného divadla v tomto západoukrajinském městě.

"Mezi lidmi, kteří byli povoláni do zbraně, jsou zasloužilí umělci a dokonce jeden národní umělec! (…) Pro osazenstvo divadla je nepochopitelný takový masový odvod," konstatuje soubor ve svém prohlášení.

Apeluje na úředníky ministerstva obrany, aby si uvědomili, jak náročná je příprava kvalifikovaných operních umělců. "Příprava hudebníků, operních sólistů a tanečníků vyžaduje 12 až 16 let studia a mnohaleté působení v divadle… Vzniká dojem, že někdo chce úmyslně zničit ukrajinské akademické umělecké tradice," tvrdí.

Osazenstvo operní scény upozorňuje, že do divadla v minulých dnech dorazilo najednou 35 povolávacích rozkazů.  Podle televize 24tv.ua by například z baletu mělo narukovat šest z deseti tanečníků, kteří jsou ve lvovském angažmá.

Pěvecký sbor by zase kvůli odvodu přišel o vzácné barytonisty i basy. "Možná bych to pochopil, pokud by byl vyhlášený válečný stav… Povoláváni by ale měli být spíše lidé, kteří mají vojenský výcvik. Já nemám žádné zkušenosti. Nikdy jsem vojákem nebyl," citovala televize sboristu Mychajla Petelina.

Jeho kolega Ivan Borches tvrdí, že si nedokáže představit, že místo partitury bude mít v rukou samopal.

Podle divadelních choreografů divadlo bude muset stáhnout několik představení. V repertoáru máme Dona Quijota či Le Corsaire. Bez stávajících sólistů je už nemůžeme uvádět. Je velmi složité získat kvalitní umělce, zejména muže, říká Ljubov Ivančenková.

Lvovští umělci ve své petici upozorňují na dvojí metr při povolávání k vojenskému výcviku. "Kolik synů poslanců a státních úředníků bylo povoláno? Copak naše vedení nemá jiné nástroje než posílat do oblasti protiteroristické operace herce?" ptají se rétoricky.

Nikdo není nenahraditelný

Vedení divadla se od prohlášení části souboru distancovalo. Ředitel Tadej Eder potvrdil, že několik zaměstnanců již bylo mobilizováno.

"Nikdo není nenahraditelný. Povoláváni jsou nejen herci, ale také lékaři či učitelé," uvedl.

Nabádá sice ministerstvo obrany, aby umělce povolávalo postupně, avšak zároveň tvrdí, že "všichni se musejí podřídit potřebám státu". "Je bolestné, že nám berou nejlepší sólisty. Nesmíme ale zapomínat, že v zemi je válka. Kdo by za takové situace chodil do divadla," řekl serveru segodnya.ua 70letý muž.

Mluvčí lvovského vojenského komisařství Roman Poroňuk připomněl, že divadlo, podobně jako další podniky, mělo možnost nahlásit odvodové komisi seznam pracovníků, kteří nemají být mobilizováni. Vzhledem k tomu, že tak neučinilo, byly jim rozeslány povolávací rozkazy, vysvětlil. Neznamená to však prý, že všichni budou najednou odvedení. "Někteří nebudou vyhovovat kvůli zdravotnímu stavu, další mají třeba početné rodiny. Panika je zbytečná," řekl serveru 032.ua.

Blogeři v komentářích pochybují o vojenské zdatnosti některých umělců. "Baletní mistr je alespoň vysportovaný a může rychle běhat. K čemu ale může být dobrý operní sólista se samopalem," ptá se blogerka Olena Katichinová. 

Letos v lednu na Ukrajině začala již pátá vlna mobilizace a podle generálního štábu ukrajinské armády by měla trvat zhruba půl roku. „Povoláváni jsou zdraví lidé s motivací pro vojenskou službu. Jde především o specialisty pro rozvědku, tankisty, dělostřelce, specialisty protiletecké obrany a specialisty komunikační techniky,“ uvedl Volodymyr Talalaj z generálního štábu.

Doufejme, že krize na Ukrajině bude pro evropské státy budíček, říká analytik a bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek. Jasné proevropské směřování Ukrajiny je podle něj možná iluzorní. | Video: Daniela Drtinová

Mobilizaci, která začala po loňské anexi Krymu a nepokojích na východě republiky, podléhají lidé ve věku od 25 do 60 let. Před vysláním do oblasti tzv. antiteroristické operace by mobilizovaní občané měli projít několikatýdenním vojenským výcvikem.

Přestože za neuposlechnutí rozkazu hrozí odnětí svobody od dvou do pěti let, tisíce lidí se snaží vyhnout vojenské službě. Server zaxid.net uvedl, že jen ve Lvovské oblasti se před komisi nedostavilo na deset tisíc povolaných mužů.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy