Ukrajinská opera povstala. Pěvce hromadně povolali na frontu

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
26. 5. 2015 11:03
Členové opery v ukrajinském Lvově se bouří. Desítky interpretů tamní scény, včetně národního umělce, obdržely najednou povolávací rozkaz.
Bude ze samopalu lépe střílet sólista baletu, či operní pěvec? Lvovské divadlo bojuje s hromadným povoláním umělců do ukrajinské armády.
Bude ze samopalu lépe střílet sólista baletu, či operní pěvec? Lvovské divadlo bojuje s hromadným povoláním umělců do ukrajinské armády. | Foto: Reuters

LvovVálka na Ukrajině zasahuje i do méně čekaných oblastí: do kultury a vážného umění. Zaměstnanci lvovské opery se vzbouřili proti masové mobilizaci tamních umělců.

Na své facebookové stránce členové opery upozornili, že několik desítek interpretů tamní scény, mezi nimiž jsou špičkoví operní pěvci, baletní mistři i hudebníci z orchestru, obdrželo najednou povolávací rozkaz.

Obávají se, že hromadný odvod uměleckého souboru naruší - nebo dokonce zcela zmaří - činnost vyhlášeného divadla v tomto západoukrajinském městě.

"Mezi lidmi, kteří byli povoláni do zbraně, jsou zasloužilí umělci a dokonce jeden národní umělec! (…) Pro osazenstvo divadla je nepochopitelný takový masový odvod," konstatuje soubor ve svém prohlášení.

Apeluje na úředníky ministerstva obrany, aby si uvědomili, jak náročná je příprava kvalifikovaných operních umělců. "Příprava hudebníků, operních sólistů a tanečníků vyžaduje 12 až 16 let studia a mnohaleté působení v divadle… Vzniká dojem, že někdo chce úmyslně zničit ukrajinské akademické umělecké tradice," tvrdí.

Osazenstvo operní scény upozorňuje, že do divadla v minulých dnech dorazilo najednou 35 povolávacích rozkazů.  Podle televize 24tv.ua by například z baletu mělo narukovat šest z deseti tanečníků, kteří jsou ve lvovském angažmá.

Pěvecký sbor by zase kvůli odvodu přišel o vzácné barytonisty i basy. "Možná bych to pochopil, pokud by byl vyhlášený válečný stav… Povoláváni by ale měli být spíše lidé, kteří mají vojenský výcvik. Já nemám žádné zkušenosti. Nikdy jsem vojákem nebyl," citovala televize sboristu Mychajla Petelina.

Jeho kolega Ivan Borches tvrdí, že si nedokáže představit, že místo partitury bude mít v rukou samopal.

Podle divadelních choreografů divadlo bude muset stáhnout několik představení. V repertoáru máme Dona Quijota či Le Corsaire. Bez stávajících sólistů je už nemůžeme uvádět. Je velmi složité získat kvalitní umělce, zejména muže, říká Ljubov Ivančenková.

Lvovští umělci ve své petici upozorňují na dvojí metr při povolávání k vojenskému výcviku. "Kolik synů poslanců a státních úředníků bylo povoláno? Copak naše vedení nemá jiné nástroje než posílat do oblasti protiteroristické operace herce?" ptají se rétoricky.

Nikdo není nenahraditelný

Vedení divadla se od prohlášení části souboru distancovalo. Ředitel Tadej Eder potvrdil, že několik zaměstnanců již bylo mobilizováno.

"Nikdo není nenahraditelný. Povoláváni jsou nejen herci, ale také lékaři či učitelé," uvedl.

Nabádá sice ministerstvo obrany, aby umělce povolávalo postupně, avšak zároveň tvrdí, že "všichni se musejí podřídit potřebám státu". "Je bolestné, že nám berou nejlepší sólisty. Nesmíme ale zapomínat, že v zemi je válka. Kdo by za takové situace chodil do divadla," řekl serveru segodnya.ua 70letý muž.

Mluvčí lvovského vojenského komisařství Roman Poroňuk připomněl, že divadlo, podobně jako další podniky, mělo možnost nahlásit odvodové komisi seznam pracovníků, kteří nemají být mobilizováni. Vzhledem k tomu, že tak neučinilo, byly jim rozeslány povolávací rozkazy, vysvětlil. Neznamená to však prý, že všichni budou najednou odvedení. "Někteří nebudou vyhovovat kvůli zdravotnímu stavu, další mají třeba početné rodiny. Panika je zbytečná," řekl serveru 032.ua.

Blogeři v komentářích pochybují o vojenské zdatnosti některých umělců. "Baletní mistr je alespoň vysportovaný a může rychle běhat. K čemu ale může být dobrý operní sólista se samopalem," ptá se blogerka Olena Katichinová. 

Letos v lednu na Ukrajině začala již pátá vlna mobilizace a podle generálního štábu ukrajinské armády by měla trvat zhruba půl roku. „Povoláváni jsou zdraví lidé s motivací pro vojenskou službu. Jde především o specialisty pro rozvědku, tankisty, dělostřelce, specialisty protiletecké obrany a specialisty komunikační techniky,“ uvedl Volodymyr Talalaj z generálního štábu.

Doufejme, že krize na Ukrajině bude pro evropské státy budíček, říká analytik a bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek. Jasné proevropské směřování Ukrajiny je podle něj možná iluzorní. | Video: Daniela Drtinová

Mobilizaci, která začala po loňské anexi Krymu a nepokojích na východě republiky, podléhají lidé ve věku od 25 do 60 let. Před vysláním do oblasti tzv. antiteroristické operace by mobilizovaní občané měli projít několikatýdenním vojenským výcvikem.

Přestože za neuposlechnutí rozkazu hrozí odnětí svobody od dvou do pěti let, tisíce lidí se snaží vyhnout vojenské službě. Server zaxid.net uvedl, že jen ve Lvovské oblasti se před komisi nedostavilo na deset tisíc povolaných mužů.  

 

Právě se děje

před 51 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

před 1 hodinou

Seriál ze světa Pán prstenů stál 10 miliard korun, čtvrtinu Nový Zéland vrátí Amazonu

Kvůli seriálu ze světa Pána prstenů navýší Nový Zéland jednorázově pobídky pro zahraniční filmaře. Cílem je povzbudit ekonomiku a turismus. Firma Amazon, která seriál natáčí, místo dříve slíbených 20 procent dostane zpět až 25 procent prokazatelně utracených peněz, informovala agentura Reuters.

Amazon za první řadu utratí okolo 650 milionů novozélandských dolarů, v přepočtu 10 miliard korun. Pokud je správně vyúčtuje, Nový Zéland firmě vrátí čtvrtinu, tedy 2,5 miliardy korun. "Dohoda s Amazonem vytváří nová pracovní místa a zvyšuje poptávku u místních dodavatelů. Přispěje také k rozvoji turismu a propagaci Nového Zélandu v zahraničí," vysvětluje novozélandský ministr pro ekonomický a regionální rozvoj Stuart Nash.

Díky natáčení první řady seriálu v největším novozélandském městě Auckland vzniklo přes 1200 pracovních míst. Prvních osm epizod bude mít ve videotéce Amazon Prime premiéru letos, na druhé řadě už se pracuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy