Do odborářských demonstrací se zapojily desítky tisíc Francouzů, včetně žlutých vest

ČTK ČTK
5. 2. 2019 16:15
Několik desítek tisíc lidí v úterý demonstrovalo po celé Francii, hlavně na výzvu odborové ústředny CGT. K odborářské akci se poprvé přidali i aktivisté hnutí takzvaných žlutých vest, kteří až dosud hleděli na odbory s nedůvěrou, napsala agentura AFP. V průvodech zněly požadavky na zvýšení mezd a daňovou spravedlnost, odpor ke středoškolské reformě či ke zvýšení školného pro zahraniční studenty.
Demonstrace francouzských odborů. Na snímku lídr odborářů Philippe Martinez.
Demonstrace francouzských odborů. Na snímku lídr odborářů Philippe Martinez. | Foto: Reuters

V Marseille podle policie demonstrovalo 5200 lidí. Výrazně převládali odboráři, žluté vesty byly vidět uprostřed průvodu.

"Naše požadavky jsou shodné. Je třeba být spolu," uvedla penzistka Brigitte, která podle svých slov pobírá penzi ve výši 680 eur (asi 17 500 korun). Přidala se k "žlutým vestám", ale tvrdí, že "nastala chvíle, kdy se všechny boje musí spojit, protože bez sblížení stran a odborů nedosáhneme ničeho".

V Lyonu podle policejního odhadu bylo mezi 4300 demonstranty asi 500 žlutých vest. "Jsou to už tři měsíce, co demonstrujeme, a je třeba se posunout dál, a tak jsme udělali tento krok: odbory nás vyzvaly, tak jsme tady. Uvidíme, zda (odboráři) odpovědí, až je zavoláme," prohlásil podle AFP Fabrice, jeden z aktivistů.

Demonstrace narušily dopravu na kruhových objezdech a silnicích v Normandii a také v departementu Gard na jihu země, což jsou regiony, kde je hnutí tzv. žlutých vest od svého vzniku velmi silné.

Ve Štrasburku vyšlo do průvodu okolo 1500 lidí, včetně několika desítek aktivistů skandujících: "Žluté vesty jsou v ulicích a v sobotu pokračujeme!" Následovali odboráři s transparentem požadujícím zvýšení koupěschopnosti a obranu pracovních míst ve veřejné službě.

V dalších městech se také demonstrovalo. Policie se dopočítala asi 2500 lidí v Caen, 2200 v přístavu Havre, 2300 v Clermont-Ferrandu, 1300 v Tours, 500 v Rennes či několika stovek v Sète a Boulogne.

Univerzitu v Bordeaux zablokovali studenti. Stávka byla ohlášena v pařížském dopravním podniku RATP, železnicích SNCF či v rozhlase Radio France. Podle ministerstva školství v úterý stávkovalo pět procent učitelů a učitelek.

"Doufáme, že mobilizace sil bude dost významná, aby na ni úřady braly zřetel," uvedla Cécile Gondardová-Lalanneová, mluvčí organizace Solidaires, která už vybízela k účasti na několika sobotních protestech žlutých vest.

V Paříži, kde byla například uzavřena Eiffelova věž, se má generální tajemník CGT Philippe Martinez zúčastnit pochodu, naplánovaného od radnice na náměstí Svornosti. Přitom ještě v listopadu odmítal jakékoli spojení s žlutými vestami kvůli jejich výpadům proti daním a kvůli obavám z oživení krajní pravice. Po rozšíření požadavků protestního hnutí ale Martinez svůj postoj přehodnotil.

"Ze začátku byla vzájemná nedůvěra. Pomalu nastalo sblížení," řekla AFP Aurélie Trouvéová, mluvčí protiglobalizačního hnutí Attac (Sdružení pro zdanění finančních transakcí a pro občanskou akci), které se demonstrací rovněž zúčastnilo, podobně jako komunisté či krajně levicová strana Nepodrobená Francie a různé mládežnické spolky.

 

Právě se děje

před 31 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy