Do Německa se ženou cizinci za prací. Země je potřebuje

Radim Klekner Radim Klekner
16. 12. 2012 11:55
V Německu budou v roce 2015 chybět tři miliony kvalifikovaných pracovníků
Jih Evropy sužuje nezaměstnanost, v Německu je zato práce dost. Ilustrační foto
Jih Evropy sužuje nezaměstnanost, v Německu je zato práce dost. Ilustrační foto | Foto: Karel Toman

Berlín - Desetitisíce Řeků, Španělů, Italů, ale také Poláků, Rumunů a Bulharů, kteří nemohli ve své vlasti najít práci, zamířily letos do Německa. To má naopak pracovní síly, zejména té kvalifikované, nedostatek.

Spolková republika zažila kvůli krizi nebývalý migrační příval, ve statistikách se stala v pořadí třetí nejžádanější přistěhovaleckou zemí a přeskočila dokonce Kanadu.

Jen za prvních šest měsíců letošního roku odjelo do Německa za prací více než půl milionu osob, o 66 tisíc více než za stejné období loňska. Jak oznámil Spolkový statistický úřad ve Wiesbadenu, toto číslo znamená nárůst o patnáct procent. A to loni stoupl počet přistěhovalců oproti roku 2010 u našich západních sousedů o pětinu.

Největší nárůst - o 78 procent - byl letos zaznamenán u Řeků prchajících před bezútěšnou situací v zemi, kde je bez práce čtvrtina populace v produktivním věku. Do Německa během prvního pololetí odešlo za prací oficiálně 15 850 řeckých občanů.

O polovinu oproti stejnému období roku 2011 se zvýšil počet Španělů a Portugalců usilujících o zaměstnání u německých firem.

Ve Španělsku je nyní nezaměstnanost pětadvacetiprocentní, v Portugalsku šestnáctiprocentní.

Zdaleka nejvíce ale letos do Spolkové republiky odešlo Poláků - 88 790, Rumunů - 59 510 a Maďarů - 25 tisíc. Češi ve statistice wiesbadenského úřadu nefigurují, protože drtivá většina těch, kteří pracují v Německu, pendluje a navečer se zase vrací přes hranice zpět domů.

Vrchol přijde v roce 2014

Nezaměstnanost bude v příštích měsících na jihu Evropy dále narůstat a lze proto očekávat, že se migrační vlna ještě posílí. Spolková vláda také počítá s tím, že v příštích pěti letech počet nových pracovníků ze zahraničí stoupne o 2,2 milionu, byť vrcholu má být dosaženo v roce 2014.

Mladí nezaměstnaní Španělé, Italové a Řekové marně hledají práci. Stále více jich míří na sever.
Mladí nezaměstnaní Španělé, Italové a Řekové marně hledají práci. Stále více jich míří na sever. | Foto: Reuters

Německo si svůj pracovní trh po léta přísně střežilo, demografický vývoj je ale neúprosný a zemi tak budou již v roce 2015 chybět tři miliony pracovníků. 

Nedostatek pracovních sil pociťují všechny regiony bez výjimky již nyní. Jen v Bavorsku bude do dvou let zapotřebí 400 tisíc nových pracovníků. Zájem je především o technické profese a o vysokoškoláky s inženýrským titulem. Tady se otevírá prostor právě pro mladé Čechy, základním předpokladem ale je, že budou umět dobře německy. Právě ve znalostech němčiny Češi zaostávají.

Ve Spolkové republice žije nyní 82 milionů lidí, do padesáti let má ale počet obyvatel klesnout až o čtvrtinu. Němci starší 65 let pak budou představovat až třetinu populace. Podle výpočtů spolkového ministerstva práce ani zdaleka nebude stačit, když země každým rokem přijme 200 tisíc pracovníků ze zahraničí. 

 

Právě se děje

Další zprávy