Do Německa přiletěl další pacient nakažený ebolou

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2014 9:39
Nemocný se bude léčit ve Frankfurtu nad Mohanem. Nakazil se při práci pro humanitární organizaci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Berlín - Do Německa nad ránem dorazilo letadlo s dalším pacientem nakaženým ebolou.

Humanitární pracovník, který působil v západní Africe, bude hospitalizován v univerzitní nemocnici ve Frankfurtu nad Mohanem, napsala agentura DPA.

Prvního nakaženého, kterým je Afričan, převzalo Německo v srpnu, léčen je v Hamburku a informace o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici.

Nakazil se, když pomáhal

Bližší informace o pacientovi a jeho zdravotním stavu německé úřady zatím neposkytly. Muž byl z frankfurtského letiště za doprovodu policie a hasičů okamžitě převezen na izolační jednotku místní kliniky.

O stavu nemocného původně média uváděla, že je natolik vážný, že neumožňuje transport. Proto se spekulovalo, že do Německa možná vůbec neodletí.

O nakaženém je známo jen to, že pochází z neevropské země a že se nakazil během práce pro jednu humanitární organizaci.

První nakažený byl do Německa letecky přepraven 27. srpna. Lékaři od něj ale nemají svolení k tomu, aby informovali o jeho zdravotním stavu. Známo je pouze to, že pochází ze Senegalu a že se infikoval při práci v laboratoři.

Německo se na léčbu nakažených z Afriky dlouhodobě připravuje. V září média informovala, že na možnost hospitalizace infikovaného z Afriky se chystá univerzitní klinika v Düsseldorfu. Ta se běžně stará o pacienty s HIV, tuberkulózou, horečkou dengue či malárií. Podle všeho byla ale nyní vybrána nemocnice ve Frankfurtu nad Mohanem.

V Německu je podle listu Bild celkem sedm zdravotnických zařízení, která mají k dispozici potřebné izolační jednotky. Vedle Frankfurtu, Düsseldorfu a Hamburku to jsou ještě nemocnice v Berlíně, Mnichově, Stuttgartu a Lipsku.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy