Do Německa přiletěl další pacient nakažený ebolou

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2014 9:39
Nemocný se bude léčit ve Frankfurtu nad Mohanem. Nakazil se při práci pro humanitární organizaci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Berlín - Do Německa nad ránem dorazilo letadlo s dalším pacientem nakaženým ebolou.

Humanitární pracovník, který působil v západní Africe, bude hospitalizován v univerzitní nemocnici ve Frankfurtu nad Mohanem, napsala agentura DPA.

Prvního nakaženého, kterým je Afričan, převzalo Německo v srpnu, léčen je v Hamburku a informace o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici.

Nakazil se, když pomáhal

Bližší informace o pacientovi a jeho zdravotním stavu německé úřady zatím neposkytly. Muž byl z frankfurtského letiště za doprovodu policie a hasičů okamžitě převezen na izolační jednotku místní kliniky.

O stavu nemocného původně média uváděla, že je natolik vážný, že neumožňuje transport. Proto se spekulovalo, že do Německa možná vůbec neodletí.

O nakaženém je známo jen to, že pochází z neevropské země a že se nakazil během práce pro jednu humanitární organizaci.

První nakažený byl do Německa letecky přepraven 27. srpna. Lékaři od něj ale nemají svolení k tomu, aby informovali o jeho zdravotním stavu. Známo je pouze to, že pochází ze Senegalu a že se infikoval při práci v laboratoři.

Německo se na léčbu nakažených z Afriky dlouhodobě připravuje. V září média informovala, že na možnost hospitalizace infikovaného z Afriky se chystá univerzitní klinika v Düsseldorfu. Ta se běžně stará o pacienty s HIV, tuberkulózou, horečkou dengue či malárií. Podle všeho byla ale nyní vybrána nemocnice ve Frankfurtu nad Mohanem.

V Německu je podle listu Bild celkem sedm zdravotnických zařízení, která mají k dispozici potřebné izolační jednotky. Vedle Frankfurtu, Düsseldorfu a Hamburku to jsou ještě nemocnice v Berlíně, Mnichově, Stuttgartu a Lipsku.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky za letošních devět měsíců vzrostl o 31 400 na 10,68 milionu. Ovlivnila to zejména zahraniční migrace. Narozených bylo více než zemřelých.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy