Malajsie přivítala zpátky devět občanů, které KLDR zadržovala kvůli vraždě bratra Kim Čong-una

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 3. 2017 13:27
Na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpur přistálo v pátek devět Malajsijců, které zadržovala KLDR kvůli vraždě bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Propuštění devítičlenné skupiny umožnila dohoda mezi Malajsií a KLDR. Malajsie výměnou za to vydala do Severní Koreje tělo mrtvého Kim Čong-nama a také tři Severokorejce, které tamní úřady z počátku podezřívaly z podílu na vraždě.
Malajsijce na letišti přivítal také tamní ministr zahraničí Anifah Aman.
Malajsijce na letišti přivítal také tamní ministr zahraničí Anifah Aman. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur / Pchjongjang / Peking - Devět Malajsijců zadržovaných v Severní Koreji po únorové vraždě bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una se v pátek vrátilo do vlasti.

Umožnila to dohoda mezi Malajsií a KLDR, podle níž má být tělo mrtvého Kim Čong-nama vydáno Severní Koreji a Malajsijci propuštěni.

Také Malajsie povolila opustit zemi třem Severokorejcům, kteří byli v případu vraždy podezřelí. Podle Malajsie se trojice skrývala na severokorejském velvyslanectví v Kuala Lumpuru. Tamní úřady jim umožnily návrat do vlasti poté, co je vyslechly a zbavily podezření, uvedla agentura AP.

Z podílu na vraždě malajsijská policie podezírá ale ještě další čtyři Severokorejci, kteří krátce po vraždě odjeli z Malajsie a do pátrání po nich se zapojil i Interpol. Severní Korea jakýkoli podíl na vraždě odmítá.

Malajsie rovněž vydala KLDR tělo mrtvého Kim Čong-nama. Trojice Severokorejců i tělo zemřelého už jsou v severokorejské metropoli Pchjongjangu, uvedla agentura Reuters.

Kim Čong-nam byl zavražděn 13. února na letišti v Kuala Lumpuru pomocí bojového nervového plynu VX, který mu podle malajsijských vyšetřovatelů nastříkaly do obličeje dvě ženy z Indonésie a Vietnamu. Z činu jsou podezřelé severokorejské tajné služby. 

Skupinu devíti Malajsijců vítali v pátek na letišti jejich příbuzní a množství novinářů. Mezi devíti propuštěnými jsou kromě jiného poradce pro otázky Severní Koreje, zaměstnanci velvyslanectví a jejich příbuzní.

Chvála malajsijské diplomacie

Diplomatickou roztržku vyvolal požadavek Severokorejců o vydání těla hned po vraždě. Malajsie ale zahájila vyšetřování a nechala udělat pitvu. Tělo chtěla předat pouze blízkým příbuzným mrtvého, kteří žijí v dobrovolném exilu, podobně jako žil Kim Čong-nam

Malajsijský ministr zahraničí Anifah Aman v pátek před novináři vychvaloval diplomacii, za niž podle něj není náhrada a díky níž se podařilo dosáhnout vydání malajsijských občanů.

Premiér Malajsie Najib Razak uvedl, že byl zrušen zákaz, podle něhož nesměli severokorejští občané pobývající v Malajsii opustit zemi. O tom, že úřady umožnily návrat i třem podezřelým Severokorejcům, se nezmínil. Předpokládá se však, že i to bylo součástí dohody mezi oběma zeměmi.

Zatím není jasné, komu bude tělo Kim Čong-nama nakonec předáno. Razak ve čtvrtek sdělil, že rodina o vydání požádala, ale neposkytl více detailů a nikoho nejmenoval. Rodina Kim Čong-nama žila v dobrovolném exilu v Macau a podle dostupných informací se její členové skrývají z obav, že zavraždění hrozí také synovi mrtvého.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy