Malajsie přivítala zpátky devět občanů, které KLDR zadržovala kvůli vraždě bratra Kim Čong-una

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 3. 2017 13:27
Na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpur přistálo v pátek devět Malajsijců, které zadržovala KLDR kvůli vraždě bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Propuštění devítičlenné skupiny umožnila dohoda mezi Malajsií a KLDR. Malajsie výměnou za to vydala do Severní Koreje tělo mrtvého Kim Čong-nama a také tři Severokorejce, které tamní úřady z počátku podezřívaly z podílu na vraždě.
Malajsijce na letišti přivítal také tamní ministr zahraničí Anifah Aman.
Malajsijce na letišti přivítal také tamní ministr zahraničí Anifah Aman. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur / Pchjongjang / Peking - Devět Malajsijců zadržovaných v Severní Koreji po únorové vraždě bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una se v pátek vrátilo do vlasti.

Umožnila to dohoda mezi Malajsií a KLDR, podle níž má být tělo mrtvého Kim Čong-nama vydáno Severní Koreji a Malajsijci propuštěni.

Také Malajsie povolila opustit zemi třem Severokorejcům, kteří byli v případu vraždy podezřelí. Podle Malajsie se trojice skrývala na severokorejském velvyslanectví v Kuala Lumpuru. Tamní úřady jim umožnily návrat do vlasti poté, co je vyslechly a zbavily podezření, uvedla agentura AP.

Z podílu na vraždě malajsijská policie podezírá ale ještě další čtyři Severokorejci, kteří krátce po vraždě odjeli z Malajsie a do pátrání po nich se zapojil i Interpol. Severní Korea jakýkoli podíl na vraždě odmítá.

Malajsie rovněž vydala KLDR tělo mrtvého Kim Čong-nama. Trojice Severokorejců i tělo zemřelého už jsou v severokorejské metropoli Pchjongjangu, uvedla agentura Reuters.

Kim Čong-nam byl zavražděn 13. února na letišti v Kuala Lumpuru pomocí bojového nervového plynu VX, který mu podle malajsijských vyšetřovatelů nastříkaly do obličeje dvě ženy z Indonésie a Vietnamu. Z činu jsou podezřelé severokorejské tajné služby. 

Skupinu devíti Malajsijců vítali v pátek na letišti jejich příbuzní a množství novinářů. Mezi devíti propuštěnými jsou kromě jiného poradce pro otázky Severní Koreje, zaměstnanci velvyslanectví a jejich příbuzní.

Chvála malajsijské diplomacie

Diplomatickou roztržku vyvolal požadavek Severokorejců o vydání těla hned po vraždě. Malajsie ale zahájila vyšetřování a nechala udělat pitvu. Tělo chtěla předat pouze blízkým příbuzným mrtvého, kteří žijí v dobrovolném exilu, podobně jako žil Kim Čong-nam

Malajsijský ministr zahraničí Anifah Aman v pátek před novináři vychvaloval diplomacii, za niž podle něj není náhrada a díky níž se podařilo dosáhnout vydání malajsijských občanů.

Premiér Malajsie Najib Razak uvedl, že byl zrušen zákaz, podle něhož nesměli severokorejští občané pobývající v Malajsii opustit zemi. O tom, že úřady umožnily návrat i třem podezřelým Severokorejcům, se nezmínil. Předpokládá se však, že i to bylo součástí dohody mezi oběma zeměmi.

Zatím není jasné, komu bude tělo Kim Čong-nama nakonec předáno. Razak ve čtvrtek sdělil, že rodina o vydání požádala, ale neposkytl více detailů a nikoho nejmenoval. Rodina Kim Čong-nama žila v dobrovolném exilu v Macau a podle dostupných informací se její členové skrývají z obav, že zavraždění hrozí také synovi mrtvého.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy