Malajsie přivítala zpátky devět občanů, které KLDR zadržovala kvůli vraždě bratra Kim Čong-una

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 3. 2017 13:27
Na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpur přistálo v pátek devět Malajsijců, které zadržovala KLDR kvůli vraždě bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Propuštění devítičlenné skupiny umožnila dohoda mezi Malajsií a KLDR. Malajsie výměnou za to vydala do Severní Koreje tělo mrtvého Kim Čong-nama a také tři Severokorejce, které tamní úřady z počátku podezřívaly z podílu na vraždě.
Malajsijce na letišti přivítal také tamní ministr zahraničí Anifah Aman.
Malajsijce na letišti přivítal také tamní ministr zahraničí Anifah Aman. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur / Pchjongjang / Peking - Devět Malajsijců zadržovaných v Severní Koreji po únorové vraždě bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una se v pátek vrátilo do vlasti.

Umožnila to dohoda mezi Malajsií a KLDR, podle níž má být tělo mrtvého Kim Čong-nama vydáno Severní Koreji a Malajsijci propuštěni.

Také Malajsie povolila opustit zemi třem Severokorejcům, kteří byli v případu vraždy podezřelí. Podle Malajsie se trojice skrývala na severokorejském velvyslanectví v Kuala Lumpuru. Tamní úřady jim umožnily návrat do vlasti poté, co je vyslechly a zbavily podezření, uvedla agentura AP.

Z podílu na vraždě malajsijská policie podezírá ale ještě další čtyři Severokorejci, kteří krátce po vraždě odjeli z Malajsie a do pátrání po nich se zapojil i Interpol. Severní Korea jakýkoli podíl na vraždě odmítá.

Malajsie rovněž vydala KLDR tělo mrtvého Kim Čong-nama. Trojice Severokorejců i tělo zemřelého už jsou v severokorejské metropoli Pchjongjangu, uvedla agentura Reuters.

Kim Čong-nam byl zavražděn 13. února na letišti v Kuala Lumpuru pomocí bojového nervového plynu VX, který mu podle malajsijských vyšetřovatelů nastříkaly do obličeje dvě ženy z Indonésie a Vietnamu. Z činu jsou podezřelé severokorejské tajné služby. 

Skupinu devíti Malajsijců vítali v pátek na letišti jejich příbuzní a množství novinářů. Mezi devíti propuštěnými jsou kromě jiného poradce pro otázky Severní Koreje, zaměstnanci velvyslanectví a jejich příbuzní.

Chvála malajsijské diplomacie

Diplomatickou roztržku vyvolal požadavek Severokorejců o vydání těla hned po vraždě. Malajsie ale zahájila vyšetřování a nechala udělat pitvu. Tělo chtěla předat pouze blízkým příbuzným mrtvého, kteří žijí v dobrovolném exilu, podobně jako žil Kim Čong-nam

Malajsijský ministr zahraničí Anifah Aman v pátek před novináři vychvaloval diplomacii, za niž podle něj není náhrada a díky níž se podařilo dosáhnout vydání malajsijských občanů.

Premiér Malajsie Najib Razak uvedl, že byl zrušen zákaz, podle něhož nesměli severokorejští občané pobývající v Malajsii opustit zemi. O tom, že úřady umožnily návrat i třem podezřelým Severokorejcům, se nezmínil. Předpokládá se však, že i to bylo součástí dohody mezi oběma zeměmi.

Zatím není jasné, komu bude tělo Kim Čong-nama nakonec předáno. Razak ve čtvrtek sdělil, že rodina o vydání požádala, ale neposkytl více detailů a nikoho nejmenoval. Rodina Kim Čong-nama žila v dobrovolném exilu v Macau a podle dostupných informací se její členové skrývají z obav, že zavraždění hrozí také synovi mrtvého.

 

Právě se děje

Další zprávy