Do kosmu míří první Číňanka. Nemá jizvy a umí řečnit

Tříčlenná posádka Šen-čou 9 bude mít za úkol vyzkoušet připojení k orbitálnímu komplexu
Liou Jang, první čínská kosmonautka
Liou Jang, první čínská kosmonautka | Foto: Reuters

Peking - Čínský vesmírný program prochází další důležitou zkouškou. Z pouště Gobi se vznesla ke hvězdám vesmírná loď Šen-čou 9 s lidskou posádkou.

Jedná se o čtvrtý čínský pilotovaný let v historii.

Šen-čou 9 se má spojit s experimentálním orbitálním modulem Tchien-kung 1 (Nebeský palác). Půjde o první setkání čínské pilotované mise s jiným kosmickým plavidlem a zároveň bude poprvé na palubě čínské lodi žena.

Náročným kritériím nakonec nejlépe vyhověla 33letá vojenská pilotka a nositelka řádu příkladná pilotka Liou Jang.

Vyhrála nad svou sokyní Wang Ja-pching. Ta ale podle svých slov žádnou zášť necítí. "Jako žena se nemohu dočkat letu s ženskou astronautkou," prohlásila Wang Ja-pching a popřála kolegyni hodně štěstí.

Krom toho, že Liou Jang v roce 2010 prokázala rozvahu a um, když se svým strojem přistála, přestože se srazila s hejnem holubů, splnila i všechny další podmínky.

Podle čínských expertů bylo pro zdárný průběh mise nezbytné také to, aby byla první tchajkonautka vdaná, porodila jedno dítě přirozenou cestou, nebyla příliš cítit, měla zdravé zuby a neměla na těle žádné jizvy. Ty by se prý mohly ve vesmíru otevřít a začít krvácet.

Zuby by zase mohly začít bolet a zápach ve stísněné kabině zintenzivnit. Dítě prý svědčí o vyzrálosti, jedno, protože dvě jsou v Číně příliš.

Posádka vesmírné lodi Šen-čou 9.
Posádka vesmírné lodi Šen-čou 9. | Foto: Reuters

Umí i vlastenecké projevy

Liou Jang jistě pomohla i záliba v pronášení vlasteneckých projevů. Během dvouletého pilotního výcviku byla navíc tak cílevědomá, že se ani jednou nesešla s rodiči, protože podle ní "orlí mláďata nikdy nevzlétnou, dokud zůstávají pod křídly rodiny".

Spolu s Jang letí do vesmíru 46letý Ťing Chaj-pcheng a 43letý Liou Wang. Aby dámu nerušili, budou mít v modulu velikosti autobusu oddělnou a zvukotěsnou ložnici. Oddělené jsou i toalety.

Vesmírnou loď nese na orbitu raketa Dlouhý pochod, která odstartovala z čínského kosmického střediska Ťiou-čchüa v poušti Gobi v severozápadní provincii Kan-su.

Hlavně vyzkoušet spojení

"Hlavním úkolem tchajkonautů bude vyzkoušet ruční řízení při přibližovacím manévru a spojení plavidla s orbitálním komplexem. Je to alternativa k automatickému spojení. Zároveň vyzkoušíme, zda Tchien-kung 1 poskytuje posádce vše, co potřebuje," cituje agentura Sin-chua mluvčí vesmírného programu Wu Pching.

První tchajkonautka.
První tchajkonautka. | Foto: Reuters

Úkolem astronautů během jejich pobytu v modulu bude také testování systémů potřebných pro život člověka v kosmu i astronomické a biologické pokusy.

Peking by chtěl postavit do roku 2020 vlastní orbitální stanici. K tomu má však daleko. Tchien-kung 1 je pouze prototyp, nikoli stavební kámen plánované vesmírné stanice Tchien-kung.

Tím ale ambice čínského vesmírného programu nekončí. V roce 2013 chce Peking vypustit sondu na Měsíc, vysadit tam robotické vozítko a po roce 2020 i člověka.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy