"Do konce zimy se stane něco hodně velkého." Ruské propagandě dochází munice

bb bb
24. 1. 2023 15:59
Moderátorka ruské státní televize a šéfredaktorka stanice Russia Today Margarita Simonjanová prohlásila, že by měla začít do konce zimy "velká válka". Přední ruská propagandistka přišla se svým tvrzením 16. ledna v pořadu Večer s Vladimirem Solovjovem.
„Do konce zimy se stane něco hodně velkého,“ naznačila Putinova vrchní propagandistka. | Video: Aktuálně.cz/Rossija 1/Večer s Vladimirem Solovjovem

Simonjanová podle serveru Newsweek naznačila, že konflikt mezi Ruskem, Západem a Ukrajinou se může vyostřit, pokud nebudou splněny požadavky ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle ní ani jedna strana není zřejmě ochotna ustoupit, což podle ní povede k většímu konfliktu.

Putin 25. prosince 2022 mimo jiné řekl: "Jsme připraveni jednat se všemi zúčastněnými o přijatelných řešeních, ale to je na nich - to nejsme my, kdo odmítá jednat, to oni (…) Věřím, že jednáme správně, hájíme naše národní zájmy, zájmy našich občanů, našeho lidu. A nemáme jinou možnost než chránit naše občany."

V průběhu pořadu se Simonjanová k Putinovu vyjádření vrátila: "V prosinci jim (Putin) předal naše představy, jak je nejlépe vidíme my. (…) Měli by udělat to, to a to. Vzpomeňte si, jak to probíhalo před rokem. Dva měsíce před zahájením speciální vojenské operace se to ignorovalo," tvrdila v pořadu Simonjanová s tím, že výsledkem ignorance ze strany Ukrajiny potažmo Západu byla ruská invaze, kterou Kreml nazývá speciální vojenskou operací. Simonjanová ale zapomněla dodat, že agresivní ruská válka přinesla po skoro roce jen zlomek předem vytyčených cílů a zemi místo jednoznačných úspěchů přivedla do mezinárodní izolace s desítkami tisíc mrtvých vojáků.

"Určitě bude velká válka! Do konce zimy se stane něco hodně velkého. Jinak by ty body nebyly vysloveny v podobě připomínající ultimátum. V určitém okamžiku budeme muset ve formě ultimáta oznámit, že (jaderná) sila jsou otevřená," tvrdila Putinova vrchní propagandistka. Sázka na jaderné odstrašování je jednou z posledních karet, kterou Rusko má. I kremelští jestřábi upozorňují, že jakékoliv použití jaderných zbraní by bylo v rozporu s ruskou jadernou doktrínou. 

Jednou z ruských podmínek, kterou loni připomněl pro ruskou státní tiskovou agenturu TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, byla "denacifikace a demilitarizace" Ukrajiny. Rusko opakovaně tvrdí, že jedním z důvodů války je boj proti neonacistům v sousední zemi. 

Kromě toho Kreml požaduje, aby se Ukrajina vzdala území anektovaných Ruskem. Lavrov nyní odmítl i požadavky Ukrajiny pro případné mírové rozhovory a trvá na tom, že vše brzdí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Zelenskyj předkládá zcela absurdní iniciativy, jako je desetibodový plán, kde je vše nakupeno - potravinová bezpečnost, energetická bezpečnost, biologická bezpečnost, stažení ruských vojsk odevšad, pokání Ruska, tribunál a odsouzení. [Rozhovory] se zadrhávají přinejmenším proto, že [Zelenskyj] právně zakázal jednání s ruskou vládou," řekl v polovině ledna ruský ministr zahraničí.

V ruské TV opět mluvili o jaderném útoku. Host ale moderátora ukázkově vykolejil (12. ledna 2023)
 

"Domnívám se, že použití jaderných zbraní je nemožné," prohlásil ve vysílání ruské státní televize tamní vojenský expert Jevgenij Bužinskij. | Video: Rossija 1
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy