"Do konce zimy se stane něco hodně velkého." Ruské propagandě dochází munice

bb bb
24. 1. 2023 15:59
Moderátorka ruské státní televize a šéfredaktorka stanice Russia Today Margarita Simonjanová prohlásila, že by měla začít do konce zimy "velká válka". Přední ruská propagandistka přišla se svým tvrzením 16. ledna v pořadu Večer s Vladimirem Solovjovem.
„Do konce zimy se stane něco hodně velkého,“ naznačila Putinova vrchní propagandistka. | Video: Aktuálně.cz/Rossija 1/Večer s Vladimirem Solovjovem

Simonjanová podle serveru Newsweek naznačila, že konflikt mezi Ruskem, Západem a Ukrajinou se může vyostřit, pokud nebudou splněny požadavky ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle ní ani jedna strana není zřejmě ochotna ustoupit, což podle ní povede k většímu konfliktu.

Putin 25. prosince 2022 mimo jiné řekl: "Jsme připraveni jednat se všemi zúčastněnými o přijatelných řešeních, ale to je na nich - to nejsme my, kdo odmítá jednat, to oni (…) Věřím, že jednáme správně, hájíme naše národní zájmy, zájmy našich občanů, našeho lidu. A nemáme jinou možnost než chránit naše občany."

V průběhu pořadu se Simonjanová k Putinovu vyjádření vrátila: "V prosinci jim (Putin) předal naše představy, jak je nejlépe vidíme my. (…) Měli by udělat to, to a to. Vzpomeňte si, jak to probíhalo před rokem. Dva měsíce před zahájením speciální vojenské operace se to ignorovalo," tvrdila v pořadu Simonjanová s tím, že výsledkem ignorance ze strany Ukrajiny potažmo Západu byla ruská invaze, kterou Kreml nazývá speciální vojenskou operací. Simonjanová ale zapomněla dodat, že agresivní ruská válka přinesla po skoro roce jen zlomek předem vytyčených cílů a zemi místo jednoznačných úspěchů přivedla do mezinárodní izolace s desítkami tisíc mrtvých vojáků.

"Určitě bude velká válka! Do konce zimy se stane něco hodně velkého. Jinak by ty body nebyly vysloveny v podobě připomínající ultimátum. V určitém okamžiku budeme muset ve formě ultimáta oznámit, že (jaderná) sila jsou otevřená," tvrdila Putinova vrchní propagandistka. Sázka na jaderné odstrašování je jednou z posledních karet, kterou Rusko má. I kremelští jestřábi upozorňují, že jakékoliv použití jaderných zbraní by bylo v rozporu s ruskou jadernou doktrínou. 

Jednou z ruských podmínek, kterou loni připomněl pro ruskou státní tiskovou agenturu TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, byla "denacifikace a demilitarizace" Ukrajiny. Rusko opakovaně tvrdí, že jedním z důvodů války je boj proti neonacistům v sousední zemi. 

Kromě toho Kreml požaduje, aby se Ukrajina vzdala území anektovaných Ruskem. Lavrov nyní odmítl i požadavky Ukrajiny pro případné mírové rozhovory a trvá na tom, že vše brzdí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Zelenskyj předkládá zcela absurdní iniciativy, jako je desetibodový plán, kde je vše nakupeno - potravinová bezpečnost, energetická bezpečnost, biologická bezpečnost, stažení ruských vojsk odevšad, pokání Ruska, tribunál a odsouzení. [Rozhovory] se zadrhávají přinejmenším proto, že [Zelenskyj] právně zakázal jednání s ruskou vládou," řekl v polovině ledna ruský ministr zahraničí.

V ruské TV opět mluvili o jaderném útoku. Host ale moderátora ukázkově vykolejil (12. ledna 2023)
 

"Domnívám se, že použití jaderných zbraní je nemožné," prohlásil ve vysílání ruské státní televize tamní vojenský expert Jevgenij Bužinskij. | Video: Rossija 1
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Správkyně české Sberbank zahájila výběrové řízení na odkup firemních dluhopisů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová zahájila výběrové řízení na odkup korporátních dluhopisů z portfolia banky, která je v likvidaci. Předmětem nabídky je prodej tří korporátních dluhopisů v nominální hodnotě 730 milionů korun. Vypořádání prodeje očekává nejpozději do poloviny dubna 2023. Lužová o tom dnes informovala ČTK.

"Prodej korporátních dluhopisů v portfoliu Sberbank CZ je dalším krokem k získání finančních prostředků na vypořádání věřitelů banky ještě v letošním roce," uvedla Lužová.

K prodeji korporátních dluhopisů v portfoliu banky přistoupila správkyně v rámci procesu zpeněžení majetkové podstaty Sberbank CZ. Předmětem prodeje jsou dluhopisy Colt CZ Group SE v nominální hodnotě 380 milionů Kč, Czechoslovak Group v nominální hodnotě 100 milionů Kč a EPH Financing CZ v nominální hodnotě 250 000 Kč.

Potenciální zájemci o koupi dluhopisů nebo jen některého z nich musí vyjádřit svůj předběžný zájem o účast ve výběrovém řízení nejpozději do 10. března 2023 do 17:00. Na základě předběžného zájmu budou následně vyzváni k podání závazných nabídek na odkup jimi poptávaných dluhopisů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy