Do KLDR dorazila potravinová pomoc, režim se prý možná bojí povstání

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 9. 2016 22:20
Potravinovou pomoc již dostalo více než 140 000 Severokorejců postižených nedávnými záplavami. Další podpora je ale nezbytně nutná, aby překonali i nadcházející silnou zimu. Uvedl to dnes Světový program pro výživu (WFP). Rozsah katastrofy přiměl jinak sebevědomý Pchjongjang k nezvyklé veřejné prosbě o mezinárodní podporu. Totalitní režim v KLDR se ale možná bojí, aby neštěstí neumocnilo již beztak velkou frustraci obyvatel, což by hrozilo případně i povstáním. Myslí si to profesor mezinárodních vztahů Bradley Williams citovaný zpravodajským portálem CNN. Záplavy na severovýchodě KLDR si vyžádaly nejméně 133 mrtvých, dalších 395 lidí se pohřešuje.
Severokorejci přejímají pomoc od severokorejského Červeného kříže v r. 2012.
Severokorejci přejímají pomoc od severokorejského Červeného kříže v r. 2012. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy