Do Keni se vrací pouliční násilí, v Nairobi se rabovalo

Pavel Vondra
10. 3. 2009 17:00
Studenti se dožadovali odstoupení policejního šéfa, pak se spustilo násilí
Rabování v Nairobi
Rabování v Nairobi | Foto: Reuters

Nairobi - Stovky rozdivočelých studentů dnes vytáhly do ulic keňské metropole Nairobi, aby daly najevo své rozhořčení po policii přisuzované vraždě dvou aktivistů z minulého týdne.

Jejich demonstrace ale záhy sklouzla k  útokům na policisty a novináře a rabování.

Policie zpočátku ponechala demonstraci volný průběh, když ale studenti začali blokovat dopravu v ulicích, použili proti nim slzný plyn. V jednu chvíli byly v centru města slyšet i výstřely.

Demonstrace začala jako srocení zhruba dvou tisíc studentů z Keňské polytechniky a Nairobské univerzity dožadujících se rezignace policejního šéfa Hussaina Aliho.

Řady protestujících se ale, jak píše agentura Reuters, rychle rozrostly na více než dvojnásobek o obyvatele chudinských předměstí, nezaměstnané a další nespokojené lidi.

K protestům se připojili i obyvatelé slumů rozčarovaní z tíživé sociální situace, která se dále zhoršuje
K protestům se připojili i obyvatelé slumů rozčarovaní z tíživé sociální situace, která se dále zhoršuje | Foto: Naďa Straková

Demonstranti pak začali bušit na kolem projíždějící automobily, poškozovat zeleň na veřejných prostranstvích a rozbíjet výkladní skříně obchodů a restaurací, kde si volně brali potraviny. Několika novinářům, kteří jejich řádění sledovali, namlátili holemi a tyčemi.

Podle agentury Reuters odvolávající se na očité svědky šlo o jedny z nejhorších pouličních nepokojů od loňské vlny povolebních násilností, které paralyzovaly zemi a připravily o život více než 1300 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy