Do kauzy Dubaj se vložil Interpol. Mossad má problém

Roman Gazdík
18. 2. 2010 20:40
Dubaj tvrdí, že je Izrael vinen. Británie, Německo a Irsko povolaly izraelské velvyslance
Dubajský policejní šéf označuje na záběrech hotelových kamer jednoho z podezřelých.
Dubajský policejní šéf označuje na záběrech hotelových kamer jednoho z podezřelých. | Foto: Reuters

Dubaj/Londýn/Jeruzaelém - Velký bratr nepřeje tajným službám. I to by mohlo být poučení z incidentu, při kterém skupina jedenácti zabijáků s evropskými pasy připravila v lednu v dubajském hotelu o život předáka palestinské organizace Hamás Mahúda Mabhúha.

Přestože byla operace zdánlivě provedena profesionálně, zachytily hotelové kamery její přípravu i příchod a odchod jedenáctičlenného komanda rozděleného na skupinu provádějící průzkum a vlastní vraždu.

Dubajská policie tak má nyní podobizny podezřelých i čísla jejich pasů vydaných čtyřmi evropskými státy. A novináři příběhy nic netušících běžných občanů, kteří se probudili a zjistili, že byly jejich identity zneužity.

Možným pachatelem, který se nejčastěji skloňuje, je izraelská rozvědka Mossad. Důkazy zatím nikdo neposkytl, ale Izrael měl motiv a provedení operace je podobné předchozím akcím rozvědky, které popsali její bývalí členové v pamětech.

Interpol ve čtvrtek odpoledne oznámil, že v případě jedenácti podezřelých vydal takzvané "červené oznámení", to značí, že mohou být zadrženi a vydáni do zahraničí.

Na 99% Mossad

Šéf dubajské policie Dahí Chalfán Tamím navíc deníku National ve čtvrtek řekl, že „vyšetřování ukazuje, že Mossad... za vraždou stojí na 99%, ne-li na 100%". O případ se mezitím začala zajímat další evropská země - Rakousko. Mělo totiž sloužit jako operační centrum celé akce.

Palestinský plakát s Mahmúdem Mabhúhem.
Palestinský plakát s Mahmúdem Mabhúhem. | Foto: Reuters

Izrael si tak nyní popudil jak relativně přátelsky nakloněný arabský emirát, tak některé evropské státy, zvláště ty, jejichž pasy byly pro operaci zneužity. A v problémech je i palestinská samospráva prezidenta Mahmúda Abbáse, jejíž zaměstnanci poskytovali vrahům o pohybu Mabhúha informace.

Abbásův Fatah se už více než rok pokouší s Hamásem dohodnout na vládě národní jednoty a zapletení jeho členů do vraždy jednoho z nejvyšších představitelů konkurenční organizace jej od řešení tohoto už tak zapeklitého problému vzdaluje mílovými kroky.

Poprask v Evropě

Izraeli mezitím celý problém přerůstá přes hlavu. Irsko, Německo a Velká Británie ve čtvrtek povolaly na kobereček izraelské velvyslance, aby jim k celé záležitosti poskytli vysvětlení. Britský premiér Gordon Brown ve středu rovněž oznámil, že nechá celou věc prošetřit.

"Musíme provést důkladné vyšetřování. Britský pas je důležitý dokument, se kterým musí být nakládáno opatrně," řekl Brown s tím, že vláda nejdříve zjistí, „co se doopravdy stalo," než k věci vydá nějaké prohlášení.

Nepříjemnější však bude pro izraelskou administrativu zřejmě bouře na domácím kolbišti.

Nejméně sedm z jedenácti jmen zveřejněných dubajskou policií totiž patří skutečným Izraelcům. Všech šest britských pasů, které byly podle všeho padělány, je totiž na skutečná jména izraelských občanů, kteří se přistěhovali z Británie. Sedmé jméno patří americkému Izraelci a bylo použito pro německý pas.

Zda i tři irské a jeden francouzský pas nesou jména skutečných osob, není zatím jasné. Irsko nejprve oznámilo, že tito lidé neexistují, později však začalo záležitost šetřit znovu.

Další neznámou je původ samotných pasů. Irská a britská vláda uvedla, že jejich čísla jsou sestavena jinak, než by příslušelo skutečným cestovním dokumentům. Tamím tvrdí, že jsou pasy pravé.

Ohrožení Izraelci

Z izraelských médií se nyní ozývá volání po vysvětlení, jak je možné, že byla ukradena identita nic netušících izraelských občanů. Další úvahy se zaobírají tím, zda odstranění Mabhúha, který bude ihned nahrazen, vyvážilo celý tento skandál.

Mabhúhův otec ukazuje fotografii svého syna.
Mabhúhův otec ukazuje fotografii svého syna. | Foto: Reuters

"Je správné riskovat újmu Izraelců, jejichž identity byly zjevně ukradeny a využity zabijáky? Strach před krádeží identit připomíná temné režimy," stojí v editorialu deníku Haarec. "Měli by se všichni Židé, kteří přijíždějí žít do Izraele ze Západu obávat, že budou jejich jména spojována se špionáží a teroristickými incidenty ve světě?"

Komentátor listu Amir Oren dokonce vyzval šéfa Mossadu Mejra Dagana k rezignaci. Podle zdroje agentury Reuters však Dagan v úmyslu nic takového nemá. Hodlá prý spíše lobbovat u západních tajných služeb, aby se pokusily tlak svých vlád na Izrael zmírnit.

K ustavení parlamentní komise a vyšetření celého případu vyzval Izrael bývalý náměstek šéfa civilní kontrarozvědky Šin Bet (alias Šabak) a současný poslanec za opoziční Kadimu Jisrael Hasson.

Jiné tajné služby?

Naopak politik a někdejší veterán izraelských tajných služeb Rafael Ejtan, který stál kdysi za únosem nacisty Adolfa Eichmanna, se šéfa Mossadu zastává.

Jakým způsobem byli do akce zapojeni Abbásovi lidé?
Jakým způsobem byli do akce zapojeni Abbásovi lidé? | Foto: Reuters

"Nějaká zahraniční tajná služba, nepřátelská Izraeli, chtěla Izrael poškodit. Vzala jména izraelských občanů, vyrobila pasy... a tak nás kompromitovala," prohlásil Ejtan.

Tajné služby jiného státu obvinil i izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman. Přímo však účast Mossadu nevyloučil a odvolal se na takzvanou „politiku nejednoznačnosti", kterou Izrael v bezpečnostních otázkách zaujímá.

To v praxi značí, že Izraelci oficiálně zprávy tohoto typu nepotvrzují, ani nevyvracejí. Prostě je nekomentují.

Dubajský policejní šéf Tamím ve čtvrtek rovněž oznámil, že kromě původních jedenácti podezřelých hledají ještě dalších sedm členů týmu. Jejich identity ani fotografie nezveřejnil, všichni podezřelí však prošli při svém příletu do Dubaje skenem oční sítnice a emirát tato data předá k analýze Interpolu.

Dubajská policie dle britského listu Guardian označila jako operační centrum zabijácké akce Rakousko, nejméně sedm z telefonních čísel členů komanda pocházelo odtamtud. Vídeň se už případem údajně začala zabývat.

Fatah proti Hamásu

Další detaily vypluly na povrch i ohledně dvou Palestinců, kteří měli poskytnout vrahům o Mabhúhovi informace.

Syrský šéf Hamásu Chálid Mašál odmítá, že by měl kdokoli z jeho lidí cokoli společného s Mabhúhovou vraždou.
Syrský šéf Hamásu Chálid Mašál odmítá, že by měl kdokoli z jeho lidí cokoli společného s Mabhúhovou vraždou. | Foto: Reuters

Jedná se o člena palestinských tajných služeb Ahmada Hasnína a zaměstnance Palestinské samosprávy Anvara Šechajbera. V Dubaji pracovali dle Haarecu pro společnost vlastněnou nejmenovaným vysokým činitelem Fatahu.

Oba byli zatčení v Jordánsku a vydáni do emirátu. Podle Guardianu je v souvislosti s případem vyslýchán ještě jeden Palestinec. Tentokrát se jedná přímo o člena Hamásu. Nahro Massúd je teď prý vyšetřován v Damašku. Tuto informaci nicméně odmítl vrchní šéf organizace Chálid Mašál.

 

Právě se děje

Další zprávy