Do Jižní Koreje uprchl další voják z KLDR. Po útěku zazněla na hranicích střelba

ČTK ČTK
21. 12. 2017 6:11
Voják utekl do Jižní Koreje přes demilitarizovanou zónu. Hranici překročil po osmé hodině ranní místního času.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Soul - Jihokorejská hlídka v prostoru demilitarizované zóny na hranicích s KLDR vypálila 20 varovných výstřelů na severokorejskou jednotku, která v demilitarizované zóně hledala vojáka prchajícího z KLDR.

Oznámila to jihokorejská agentura Jonhap. Podle jihokorejského ministerstva obrany severokorejský voják bezpečně hranici přeběhl. 

Střelba zazněla ve chvíli, kdy se severokorejští vojáci v husté mlze přibližovali k demarkační linii, uvedla jihokorejská agentura. Dezertér v té době byl už na jihokorejském hraničním postu. Severokorejská strana údajně na varovné výstřely odpověděla palbou. Jihokorejské ministerstvo obrany tuto informaci zatím nepotvrdilo.

Severokorejský voják hranici překročil po osmé hodině ranní místního času (krátce po půlnoci SEČ). Jeho útěk bezprostředně žádná střelba nedoprovázela.

Voják severokorejské armády nižší hodnosti se přes hranice dostal v centrální části demilitarizované zóny, která rozděluje obě části Korejského poloostrova.

V posledních pěti týdnech jde už o druhý podobný případ. V polovině listopadu byl palbou ze severokorejské strany těžce zraněn jiný voják v okolí hraničního Pchanmundžomu. Projel v terénním voze severokorejské kontrolní stanoviště, ale následně s autem uvázl zřejmě v příkopě.

Zběh pak z auta vyskočil a na jihokorejskou stranu utíkal, zatímco severokorejští vojáci na něj ze vzdálenosti pouhých několika metrů zahájili palbu. KLDR po incidentu posílila v demilitarizovaném pásmu bezpečnostní opatření.

Dramatické video ukazuje útěk severokorejského dezertéra do Jižní Koreje. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 11 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy