Do Evropy letos přes Středozemí připlulo více než sto tisíc migrantů

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2018 19:47
Do Evropy se za prvních deset měsíců letošního roku dostalo přes Středozemní moře více než 100 000 migrantů. Stotisícová hranice ilegálních překročení hranic tak byla pokořena už pátým rokem po sobě, informovala v úterý v Ženevě Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).
Foto: Reuters

Nejvíce migrantů letos takto přicestovalo do Španělska, kde se jich na pevnině vylodilo 49 000. Následuje Řecko s téměř 28 000 lidmi a Itálie s 22 000 migranty.

Ve srovnání s vrcholnou fází migrační krize je počet letošních příchodů stále jen zlomkem. V roce 2015 se do Evropy dostalo přes Středozemní moře více než milion migrantů.

Aktuální čísla jsou výrazně nižší i ve srovnání s předchozími roky. Během prvních deseti měsíců minulého roku úřady evidovaly přibližně 155 000 migrantů, v roce 2016 pak zhruba 338 000.

V poslední době se vydává stále menší počet člunů z libyjského pobřeží do Itálie, zatímco počet migrantů vyplouvajících z Maroka a z Alžírska do Španělska vzrostl.

Lidé, kteří přicházeli do Itálie, pocházeli většinou z Tuniska, Eritreje, Súdánu, Iráku, Pákistánu a Nigérie, upřesnila IOM. Při pokusu o zdolání Středozemního moře na cestě do Evropy letos podle této organizace zahynulo nebo je nezvěstných kolem 2000 lidí.

Španělský list El País v úterý informoval, že za posledních 24 hodin ve Středozemním moři na cestě do Španělska zahynulo nejméně 17 migrantů.

Situace migrantů je nadále krajně napjatá zejména na řeckých ostrovech. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) naposledy vyzval řeckou vládu, aby převezla více uprchlíků na hlavní pevninu. Jenom na ostrovy Samos a Lesbos připlulo za poslední tři měsíce asi 11 000 uprchlíků.

Životní podmínky na řeckých ostrovech jsou přitom špatné. V uprchlickém táboře Vathi na ostrově Samos údajně přežívá 4000 lidí, ačkoliv areál je dimenzován na 650 lidí. Vzhledem k blížící se zimě je proto potřeba rychle jednat, vyzývá UNHCR.

Video: Převaděči udělají kvůli penězům cokoliv, dál budou riskovat životy lidí, upozorňuje Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci.

Převaděči udělají kvůli penězům cokoliv, dál budou riskovat životy lidí, upozorňuje Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy