Do Evropy letos přes Středozemí připlulo více než sto tisíc migrantů

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2018 19:47
Do Evropy se za prvních deset měsíců letošního roku dostalo přes Středozemní moře více než 100 000 migrantů. Stotisícová hranice ilegálních překročení hranic tak byla pokořena už pátým rokem po sobě, informovala v úterý v Ženevě Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).
Foto: Reuters

Nejvíce migrantů letos takto přicestovalo do Španělska, kde se jich na pevnině vylodilo 49 000. Následuje Řecko s téměř 28 000 lidmi a Itálie s 22 000 migranty.

Ve srovnání s vrcholnou fází migrační krize je počet letošních příchodů stále jen zlomkem. V roce 2015 se do Evropy dostalo přes Středozemní moře více než milion migrantů.

Aktuální čísla jsou výrazně nižší i ve srovnání s předchozími roky. Během prvních deseti měsíců minulého roku úřady evidovaly přibližně 155 000 migrantů, v roce 2016 pak zhruba 338 000.

V poslední době se vydává stále menší počet člunů z libyjského pobřeží do Itálie, zatímco počet migrantů vyplouvajících z Maroka a z Alžírska do Španělska vzrostl.

Lidé, kteří přicházeli do Itálie, pocházeli většinou z Tuniska, Eritreje, Súdánu, Iráku, Pákistánu a Nigérie, upřesnila IOM. Při pokusu o zdolání Středozemního moře na cestě do Evropy letos podle této organizace zahynulo nebo je nezvěstných kolem 2000 lidí.

Španělský list El País v úterý informoval, že za posledních 24 hodin ve Středozemním moři na cestě do Španělska zahynulo nejméně 17 migrantů.

Situace migrantů je nadále krajně napjatá zejména na řeckých ostrovech. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) naposledy vyzval řeckou vládu, aby převezla více uprchlíků na hlavní pevninu. Jenom na ostrovy Samos a Lesbos připlulo za poslední tři měsíce asi 11 000 uprchlíků.

Životní podmínky na řeckých ostrovech jsou přitom špatné. V uprchlickém táboře Vathi na ostrově Samos údajně přežívá 4000 lidí, ačkoliv areál je dimenzován na 650 lidí. Vzhledem k blížící se zimě je proto potřeba rychle jednat, vyzývá UNHCR.

Video: Převaděči udělají kvůli penězům cokoliv, dál budou riskovat životy lidí, upozorňuje Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci.

Převaděči udělají kvůli penězům cokoliv, dál budou riskovat životy lidí, upozorňuje Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 2 hodinami

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy