Do čtvrtka by mohlo být jasno. Dohoda Evropské unie s Británií je na spadnutí

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 12. 2020 16:23
Dohodu o budoucích vztazích Británie a Evropské unie se možná podaří uzavřít ještě ve středu nebo ve čtvrtek. S odvoláním na několik diplomatických zdrojů o tom informovala agentura Reuters. Na dohled je dohoda také podle britského bulvárního listu The Sun. Podle něj se ale na poslední chvíli objevily spory.
Britský premiér Boris Johnson a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v Bruselu při vyjednávání o brexitu
Britský premiér Boris Johnson a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v Bruselu při vyjednávání o brexitu | Foto: Reuters

"Zdá se, že dohoda je v podstatě hotová. Měla by se oznámit dnes nebo zítra," řekl ve středu agentuře Reuters jeden z diplomatů obeznámených s průběhem jednání.

Podle něj začali zástupci členských zemí EU s přípravami na "provizorní aplikaci" dohody od 1. ledna příštího roku. Na její řádnou ratifikaci totiž již není dostatek času. Schválit by ji musel mimo jiné Evropský parlament, podle kterého byla ale nejzazším termínem minulá neděle.

Podle agentury Reuters jsou britský premiér Boris Johnson a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v čilém kontaktu a předpokládá se, že si ještě ve středu budou telefonovat.

Británie na konci letošního ledna opustila Evropskou unii. Do konce roku je v takzvaném přechodném období. Jaké bude mít vztahy s EU po 31. prosinci, záleží na tom, zda se podaří uzavřít dohodu. Tu v poslední době blokovaly především neshody kolem pravidel hospodářské soutěže či rybolovných práv.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy