Do čela OSN chce Slovák, exministr zahraničí Kubiš

ČTK ČTK
2. 7. 2015 10:24
Ján Kubiš už působil jako generální tajemník Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. V současné chvíli nemá podporu vlády Roberta Fica.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bratislava - Slovenský exministr zahraničí a vedoucí mise OSN v Afghánistánu Ján Kubiš potvrdil, že bude usilovat o post generálního tajemníka OSN.

"Budu se muset rozhodnout na jaře příštího roku a já jsem rozhodnut, že do této soutěže půjdu. Budu se tedy rozhodovat hlavně o tom, jakou cestou do toho jít," řekl pro čtvrteční vydání slovenského listu Denník N.

Exministr v minulosti již zastával také post generálního tajemníka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Ve své snaze vystřídat současného šéfa OSN Pan Ki-muna, kterému mandát vyprší v roce 2016, Kubiš podle listu ale nemá podporu slovenské vlády premiéra Roberta Fica.

Fico letos na jaře ohledně obsazení postu generálního tajemníka OSN řekl, že kabinet podporuje ambice současného šéfa slovenské diplomacie Miroslava Lajčáka.

O jeho kandidatuře se spekulovalo již dříve, Lajčák ji dosud nepotvrdil.

Na řadě je Evropa

Mandát generálního tajemníka OSN trvá pět let a je jmenován Valným shromážděním na návrh Rady bezpečnosti. Pět stálých členů rady tak může mít právo veta.

Podle nepsaných pravidel se střídají šéfové OSN z různých kontinentů - poslední čtyři pocházeli z Peru, Egypta, Ghany a Jižní Koreje. Podle dřívějšího vyjádření slovenského premiéra Fica má nyní na post nárok Evropa.

Denník N napsal, že šance obou slovenských diplomatů by mohla ohrozit snaha OSN obsadit funkci generálního tajemníka OSN ženou. V této souvislosti se v minulosti zmiňovalo jméno šéfky UNESCO Iriny Bokovové.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy