Do Bruselu dorazily britské dokumenty k brexitu, navrhují změny v dohodě

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 9. 2019 16:43
Mluvčí Evropské komise ve čtvrtek řekla, že Brusel od Londýna dostal nové dokumenty týkající se brexitu. Podrobnosti ale neuvedla s tím, že je komise musí nejprve prostudovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mluvčí britské vlády vzápětí upřesnil, že do Bruselu dorazily technické podklady nastiňující návrhy změn v brexitové dohodě. S oficiálním řešením patu kolem takzvané irské pojistky v písemné podobě ale britská vláda podle něj přijde, až bude připravena a až bude jasné, že EU o nich hodlá konstruktivně jednat.

Londýn se podle mluvčího Downing Street nehodlá řídit "umělou lhůtou" do 30. září pro zaslání písemných návrhů, o které ve středu mluvil finský premiér Antti Rinne.

Mluvčí komise Mina Andreevová zase řekla, že komise nepovažuje konec září za poslední možný termín pro předložení britského návrhu, avšak "každý den se počítá". Aktuálním termínem britského odchodu z Evropské unie je 31. říjen, do něhož zbývá přesně šest týdnů.

"Mohu potvrdit, že jsme od Británie obdrželi dokumenty… Dokud je neanalyzujeme, nebudu je nazývat jinak," nechtěla mluvčí specifikovat, zda je nový text předložený Londýnem návrhem, o němž by EU byla ochotna jednat. Ve čtvrtek a v pátek podle ní proběhnou technická jednání o otázkách cel a průmyslové výroby.

Podle politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové jsou materiály dodané britskou stranou "v zásadě seznamem možných variant, o nichž podle vlády stojí za to diskutovat". Nejde prý o balíček hotových návrhů. Britští komentátoři se domnívají, že takové dokumenty by se mohly objevit až po nadcházejícím sjezdu Konzervativní strany, který končí 2. října.

Při aktuálních rozhovorech o brexitu se pozornost soustřeďuje na takzvanou irskou pojistku, která je obsažena v připraveném návrhu brexitové dohody, který ovšem parlament v Londýně již třikrát odmítl. Pojistka byla dojednána s cílem zabezpečit, aby po brexitu nevznikl klasický hraniční režim mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Kritici přichystaného modelu ale namítají, že opatření by v praxi mohlo Británii natrvalo připoutat k unijním strukturám.

Při uplatnění stávající pojistky by celá Británie zůstala v bezcelní zóně EU a Severní Irsko by navíc podléhalo pravidlům jednotného unijního trhu kvůli zajištění volného pohybu zboží přes hranici. V posledních dnech se v médiích spekuluje o tom, že britský premiér Johnson se ji bude snažit nahradit mechanismem týkajícím se čistě Severního Irska.

Takovéto řešení na začátku vyjednávání o pojistce navrhovala Evropská komise, Londýn s ním ale nesouhlasil kvůli potenciálnímu ohrožení celistvosti Spojeného království. Kategoricky jej odmítala severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), jejíchž deset poslanců v britském parlamentu podporuje menšinovou vládu konzervativců. Podle deníku The Guardian ale nyní šéfka DUP Arlene Fosterová naznačila ochotu přijmout čistě severoirskou brexitovou pojistku.

Kompromis ohledně problematické pojistky se nicméně stále jeví jako málo pravděpodobný, mimo jiné proto, že rýsující se Johnsonův návrh nejde tak daleko jako původní záložní plán Bruselu pro irskou hranici. Irská vláda dnes zopakovala, že Británie stále nepředložila "věrohodné" návrhy. Diplomatický zdroj agentury Reuters dokonce klasifikoval nové technické dokumenty z Londýna jako "další kouřovou clonu".

Vyjasnění situace se očekává od nadcházejícího summitu EU, který je na programu 17. a 18. října. Britský premiér slíbil, že na něm vyjedná změny v "rozvodové" dohodě, tak či onak ale nechce brexit dále odkládat. Brexit bez dohody na konci října je stále označován za reálný scénář, ačkoli britský parlament schválil zákon s cílem této variantě zabránit.

Přibáň: Johnson nezvládá ani sám sebe, referendum o brexitu by dnes dopadlo stejně

V Británii se zvraty dějí v hodinách, parlament může Johnsona zbrzdit, ale nemůže ho zastavit, karambol je brexit bez dohody, říká Jiří Přibáň | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 3 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy