Do boje proti zbraním se pustí i postřelená Giffordsová

Michal Žák Michal Žák
27. 1. 2013 7:00
Bývalá kongresmanka se sama před dvěma roky stala terčem střelce
Gabrielle Giffordsová na snímku z letošního ledna.
Gabrielle Giffordsová na snímku z letošního ledna. | Foto: Reuters

Washington - Stěží byste hledali Američana, který v posledních letech nesledoval její pohnutý příběh. Právě ji všichni povzbuzovali, když se pomalu vracela do života poté, co přežila atentát.

Nyní někdejší demokratickou kongresmanku Gabrielle Giffordsovou získali na svoji stranu ti, kteří se snaží ve Spojených státech omezit dostupnost střelných zbraní.

Giffordsová, již všichni familiérně oslovují "Gabby", totiž zvažuje, že bude za větší kontrolu zbraní lobbovat v Kongresu.

O jak významnou personu ve zjitřené debatě jde, svědčí to, že zřejmě nikdo ze zúčastněných nemá se střelci takovou osobní zkušenost jako ona.

Vzpomínky na Tucson

Tuscon po atentátu
Tuscon po atentátu | Foto: Reuters

Počátkem ledna tomu byly dva roky, co se ona sama stala terčem útoku. Atentátník jí tehdy v arizonském Tucsonu prostřelil hlavu.

Dlouho bojovala o život, musela se znovu učit mluvit. Navzdory tomu všemu ale může hovořit o tom, že byla jednou z těch šťastnějších. Dvaadvacetiletý Jared Loughner totiž tehdy dalších šest lidí zabil a třináct zranil.

Debata o potřebě přísnější kontroly zbraní se americkou politikou vleče už řadu let, naplno se ale rozjela po prosincovém masakru v connecticutském Newtownu. Při něm zemřelo 20 dětí a šest dospělých.

"Potřebujeme, aby se Kongres začal tímto tématem zabývat," řekl serveru Politico manžel političky a někdejší astronaut Mark Kelly.

Méně útočných pušek i nábojů

Společně s dalšími aktivisty proto hodlají založit sdružení "Američané pro rozumná řešení", které by se věnovalo právě otázce zbraní.

Prostřednictvím takzvaného supervýboru (super PAC) by mohli získávat peníze na svůj boj, osobnosti typu Giffordsové by pro změnu pomáhaly s lobbingem na Capitol Hill, kde Kongres sídlí.

Sám Kelly o sobě hovoří nikoliv jako o odpůrci zbraní, nýbrž jako o jejich umírněném zastánci. Chtějí prý dosáhnout hlavně toho, aby se ztížil prodej útočných pušek či velkokapacitních zásobníků. To jsou ostatně cíle, jež si stanovil i prezident Barack Obama.

 

Manželé doufají, že by mohli být protiváhou vlivné Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA), která zastupuje nejen 80 milionů Američanů vlastnících střelnou zbraň, ale má velmi blízko ke zbrojařským firmám.

"S Gabby jsme připraveni do toho dát vše," dodal Kelly. Jejich boj ovšem bude těžký, jelikož proti plánům liberálních politiků se nestaví pouze NRA, ale i část konzervativců.

Snahy o přísnější kontrolu přitom označují za pokus o útok na Druhý dodatek Ústavy USA. Právě ten garantuje občanům právo vlastnit zbraně.

 

Právě se děje

před 7 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy