Do boje proti zbraním se pustí i postřelená Giffordsová

Michal Žák Michal Žák
27. 1. 2013 7:00
Bývalá kongresmanka se sama před dvěma roky stala terčem střelce
Gabrielle Giffordsová na snímku z letošního ledna.
Gabrielle Giffordsová na snímku z letošního ledna. | Foto: Reuters

Washington - Stěží byste hledali Američana, který v posledních letech nesledoval její pohnutý příběh. Právě ji všichni povzbuzovali, když se pomalu vracela do života poté, co přežila atentát.

Nyní někdejší demokratickou kongresmanku Gabrielle Giffordsovou získali na svoji stranu ti, kteří se snaží ve Spojených státech omezit dostupnost střelných zbraní.

Giffordsová, již všichni familiérně oslovují "Gabby", totiž zvažuje, že bude za větší kontrolu zbraní lobbovat v Kongresu.

O jak významnou personu ve zjitřené debatě jde, svědčí to, že zřejmě nikdo ze zúčastněných nemá se střelci takovou osobní zkušenost jako ona.

Vzpomínky na Tucson

Tuscon po atentátu
Tuscon po atentátu | Foto: Reuters

Počátkem ledna tomu byly dva roky, co se ona sama stala terčem útoku. Atentátník jí tehdy v arizonském Tucsonu prostřelil hlavu.

Dlouho bojovala o život, musela se znovu učit mluvit. Navzdory tomu všemu ale může hovořit o tom, že byla jednou z těch šťastnějších. Dvaadvacetiletý Jared Loughner totiž tehdy dalších šest lidí zabil a třináct zranil.

Debata o potřebě přísnější kontroly zbraní se americkou politikou vleče už řadu let, naplno se ale rozjela po prosincovém masakru v connecticutském Newtownu. Při něm zemřelo 20 dětí a šest dospělých.

"Potřebujeme, aby se Kongres začal tímto tématem zabývat," řekl serveru Politico manžel političky a někdejší astronaut Mark Kelly.

Méně útočných pušek i nábojů

Společně s dalšími aktivisty proto hodlají založit sdružení "Američané pro rozumná řešení", které by se věnovalo právě otázce zbraní.

Prostřednictvím takzvaného supervýboru (super PAC) by mohli získávat peníze na svůj boj, osobnosti typu Giffordsové by pro změnu pomáhaly s lobbingem na Capitol Hill, kde Kongres sídlí.

Sám Kelly o sobě hovoří nikoliv jako o odpůrci zbraní, nýbrž jako o jejich umírněném zastánci. Chtějí prý dosáhnout hlavně toho, aby se ztížil prodej útočných pušek či velkokapacitních zásobníků. To jsou ostatně cíle, jež si stanovil i prezident Barack Obama.

 

Manželé doufají, že by mohli být protiváhou vlivné Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA), která zastupuje nejen 80 milionů Američanů vlastnících střelnou zbraň, ale má velmi blízko ke zbrojařským firmám.

"S Gabby jsme připraveni do toho dát vše," dodal Kelly. Jejich boj ovšem bude těžký, jelikož proti plánům liberálních politiků se nestaví pouze NRA, ale i část konzervativců.

Snahy o přísnější kontrolu přitom označují za pokus o útok na Druhý dodatek Ústavy USA. Právě ten garantuje občanům právo vlastnit zbraně.

 

Právě se děje

Další zprávy