Do boje proti pirátům se zapojí Čína. Vyšle bojové lodě

Dominik Jandl
18. 12. 2008 16:44
Aktivity somálských pirátů ohrožují čínské zájmy v Africe
Foto: AZprávy

Peking - Čína se stane další zemí, jejíž bojové lodě budou hlídkovat u somálských břehů a chránit proplouvající obchodní lodě před piráty.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Liou Ťin-čchao to oznámil jen den poté, co Organizace spojených národů prodloužila a rozšířila mezinárodním jednotkám mandát k této akci.

Pro čínské námořnictvo to je vůbec první mise v takto vzdálených vodách. Z hlediska Číny jde o logický krok, protože země má v Africe velké zájmy, jejichž plnění piráti poškozují.

"Čína se aktivně zapojí do akcí proti pirátům v Somálském moři a Adenském zálivu vysláním bojových lodí," citovala Lioua agentura AP.

Začínají pirátům krušné časy?

Právě v Adenském zálivu, kterým prochází jedna z nejvytíženějších námořních tras na světě, piráti útočí nejčastěji.

V oblasti již působí lodě Severoatlantické aliance, Evropské unie, Ruska, Malajsie a Indie. Liou přitom citoval údaje Východoafrického námořního programu, organizace sídlící v Keni, že v této oblasti za poslední rok piráti napadli už tři stovky lodí.

Od ledna do listopadu letošního roku se jim útoky podařilo "zdárně" dokončit - tedy napadené lodě unést - ve čtyřiceti případech.

Za stejnou dobu oblastí proplulo téměř 1,3 tisíce čínských obchodních lodí, průměrně mezi třemi a čtyřmi denně. Z nich čelila napadení plná pětina.

Asi nejznámějším případem unesené lodi z letošního roku je ukrajinská přepravní loď Faina, která přepravovala třiatřicet tanků T-72, a také obří ropný tanker Sirius Star ze Saúdské Arábie s nákladem v hodnotě přesahující sto milionů dolarů.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy