Do boje proti pirátům se zapojí Čína. Vyšle bojové lodě

Dominik Jandl
18. 12. 2008 16:44
Aktivity somálských pirátů ohrožují čínské zájmy v Africe
Foto: AZprávy

Peking - Čína se stane další zemí, jejíž bojové lodě budou hlídkovat u somálských břehů a chránit proplouvající obchodní lodě před piráty.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Liou Ťin-čchao to oznámil jen den poté, co Organizace spojených národů prodloužila a rozšířila mezinárodním jednotkám mandát k této akci.

Pro čínské námořnictvo to je vůbec první mise v takto vzdálených vodách. Z hlediska Číny jde o logický krok, protože země má v Africe velké zájmy, jejichž plnění piráti poškozují.

"Čína se aktivně zapojí do akcí proti pirátům v Somálském moři a Adenském zálivu vysláním bojových lodí," citovala Lioua agentura AP.

Začínají pirátům krušné časy?

Právě v Adenském zálivu, kterým prochází jedna z nejvytíženějších námořních tras na světě, piráti útočí nejčastěji.

V oblasti již působí lodě Severoatlantické aliance, Evropské unie, Ruska, Malajsie a Indie. Liou přitom citoval údaje Východoafrického námořního programu, organizace sídlící v Keni, že v této oblasti za poslední rok piráti napadli už tři stovky lodí.

Od ledna do listopadu letošního roku se jim útoky podařilo "zdárně" dokončit - tedy napadené lodě unést - ve čtyřiceti případech.

Za stejnou dobu oblastí proplulo téměř 1,3 tisíce čínských obchodních lodí, průměrně mezi třemi a čtyřmi denně. Z nich čelila napadení plná pětina.

Asi nejznámějším případem unesené lodi z letošního roku je ukrajinská přepravní loď Faina, která přepravovala třiatřicet tanků T-72, a také obří ropný tanker Sirius Star ze Saúdské Arábie s nákladem v hodnotě přesahující sto milionů dolarů.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy